'2014 Yılında Yarı Başkanlık Modeli Türkiye'ye Gelmiş Olacak'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzu: 2014 Yılında Yarı Başkanlık Modeli Türkiye'ye Gelmiş Olacak

Kuzu: 2014 Yılında Yarı Başkanlık Modeli Türkiye'ye Gelmiş Olacak

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "2014 yılında yarı başkanlık modeli fiilen zaten Türkiye’ye gelmiş olacak. Cumhurbaşkanını halk seçtiği zaman yarı başkanlık modelinin en temel ilkesi gerçekleşmiş olacak. Geriye kalan teferruat" dedi

AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye Başkanlık Sistemini Konuşuyor" konferansı için Eskişehir’e gelen Kuzu, Vali Kadir Koçdemir’i ziyaret etti.

Kuzu, ziyarette gazetecilere yaptığı açıklamada, başkanlık modeliyle ilgili şu anda 40’dan fazla ilde gerçekleştirilen konferansları 81 ilin tamamında yapmak istediklerini bildirdi.

"Tam başkanlık modelini anlatıyoruz" diyen Kuzu, şunları kaydetti:

"Ama 2014 yılında yarı başkanlık modeli fiilen zaten Türkiye’ye gelmiş olacak. Cumhurbaşkanını halk seçtiği zaman yarı başkanlık modelinin en temel ilkesi gerçekleşmiş olacak. Geriye kalan teferruat. O bakımdan iki tane yol var. Cumhurbaşkanını parlamentoya seçtirmek yollardan biri. AK Parti olarak buna şiddetle karşıyız çünkü biz bunu kendimiz getirdik. O açıdan madem ki halka seçtiriyoruz, halkın seçtiği cumhurbaşkanını yetkisiz bırakamazsınız. O halde bunun partiyle bağını koparmayı biz doğru bulmuyoruz. Bir nevi Fransız modeli olabilir ama bizim asıl arzumuz, Türkiye’nin gerçek çözümünün başkanlık modeli olduğu. Bunda bir tereddüt yok. Bizim teklifimiz o yönde, zaten hazırlık komisyonuna onu verdik."

Kuzu, yarı başkanlık modeline geçişin daha kolay olduğunu anlatarak, "Çünkü bunun altyapısı, anayasası zaten var şu anda. Bir iki değişiklik, anayasadaki bu işi çözer. Meclis’te de muhalefet cenahından geniş bir taraftar da bulabilir. Bizim 5-6 eksiğimiz var, 330 rakamına... Referanduma gitme bakımından. O sayıyı tamamlarsak referanduma gitmeyi düşünüyoruz. Şu andaki çerçeve bu" diye konuştu.

Bir gazetecinin, yeni anayasa çalışmaları kapsamında "Türklük kavramının çıkarıldığı" iddiası ya da bununla ilgili eleştirilerin olduğunu söylemesi üzerine Kuzu, "Böyle bir şey yok. Muhalefet partileri kendi tekliflerini sundu. Diyelim bir vatandaşlık tanımı konusunda farklı ifadeler var ama belki bir kısmı bunu mevcut haliyle korumak istiyor. Biz de doğru olarak diyoruz ki, ’Herkes Türk’tür yerine, cümlenin sonuna, ’Herkes Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşıdır’ diyelim. Çünkü vatandaşlık aslında bir hukuki bağdır. Yani muhalefet bunda ısrar ederken siyaset yapıyor, yoksa anayasa yapmıyor. Anayasa yapsa bunda ısrara gerek yok" ifadelerini kullandı.

Kuzu, Türkiye’de 18 etik gruptan söz edildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Bunların çoğunun Türk olduğunu varsayalım ama Ermeni, Rum, Yahudi, bunlar da Türk’tür. Türk vatandaşı çünkü bunlar. Herkes Türk deyince ’bu, Türk mü oldu şimdi?’ Yani ırk olarak Türk olmaz ama Türk vatandaşı. Dolayısıyla o kelime zaten yanlış. Baştan beri yanlış, kullanımı yanlış. Başka ülkelerin anayasalarında vatandaşlık tanımı yok. Peki bu ülkenin milliyeti ne o zaman? Adama sorarlar. Birçok ülkede yok vatandaşlık tanımı. Belki gerek de yok. Konulacaksa da o çerçevede yazılabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı konusunda daha böyle makul bir tanım getirilmek isteniyor. Bunu da muhalefet siyaset yaparak farklı bir yere çekmek istiyor. Bu konuya böyle bakmak lazım."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiEskişehirİstanbulTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir