Kuzey Kutbu'na Gitmek İstiyorum

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kutbu'na Gitmek İstiyorum

Kuzey Kutbu'na Gitmek İstiyorum

National Geographic’in 125’inci yıl özel maratonu kapsamında her cumartesi yayınlanacak olan belgesellerin sunuculuğu Alec Baldwin üstlendi. Haziran ayı itibariyle Nat Geo ekranında olan Baldwin, bu çalışmanın detaylarını ve kaşif yönünü Kelebek’e anlattı.

125’inci yıl özel yayınını sunmayı neden istediniz?

  • Benim için en önemli şey National Geographic kanalının burada, Amerika’daki popülerliğiydi. Kanalın tüm dünyada yayınlandığı ve “Explorer 125”in de farklı ülkelerde gösterileceğini biliyorum ama asıl önemlisi National Geographic, Amerika’da kablolu yayında en popüler kanal.

Peki, kanalla izleyici olarak özel bir bağınız var mı?

  • Elbette... National Geographic topluluğunun yaptıklarına saygı duymayan birinin olabileceğini düşünmüyorum.

YAKINDA BİR BEBEĞİM OLACAKPeki siz araştırma yapmayı sever misiniz? Var mıdır bir kaşif yönünüz?

  • Çok isterdim. Araştırma yapmayı seven arkadaşlarım var ve fırsat buldukça ben de onlara katılmayı seviyorum. Ama bu çok zaman alan bir şey.

Zamanım yok diyorsunuz yani...

  • Yeni evlendim ve yakında bir bebeğimiz olacak... O yüzden keşif merakımı bir süre ertelemem gerekiyor.

Ya bugüne kadar?

  • Bugüne kadar Amerika’nın her köşesine gittim. Her uğradığım yerde mümkün olabildiğince çok yer gördüm. Gitmek istediğim daha başka yerler de var. Mesela Kuzey Kutbu’na gitmeyi, oradaki araştırmalara katılmayı çok istiyorum. Ama dediğim gibi bunu biraz ertelemem lazım.

EŞİM İZİN VERİR VERMEZ DAĞCILIĞA BAŞLAYACAĞIMSon dönemde dikkatinizi çeken, sizi en çok şaşırtan olay hangisi?

  • David de Rothschild’ın okyanustaki kirliliğe dikkat çekmek için 12 bin 500 geri dönüşümlü plastik şişeden yaptığı “Plastiki” adlı tekneyle çıktığı yolculuk... O yolculuğu gerçekten ilgiyle izledim.

Eğer sınırsız bir gücünüz olsaydı, neyi keşfetmek isterdiniz?

  • Elbette diğer gezegenlerde hayat olup olmadığı, paralel evrenin var olup olmadığı ve orada yaşamı destekleyen koşulların varlığını araştırmak, bu sorulara net yanıtlar bulmak isterdim.

125’inci yıl özel programında “Crossing The Ice” belgeseli de gösterilecek. Sizin tırmanışa ya da herhangi bir ekstrem spora ilginiz var mı?

  • Evet, ilgim var. Amerikalı dağcı ve yazar Jon Krakauer’ın bütün kitaplarını okudum. Bence en romantik araştırmacılar Kuzey Kutbu’ndakiler. Tırmanış yapan arkadaşlarım var, bu benim de kulağıma hoş geliyor, yapabileceğim bir şeymiş gibi... Eşim bana izin verir vermez bunu yapacağım.
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriolay
Görüş Bildir