Kuzey Kutbu Alarm Veriyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kutbu Alarm Veriyor

Kuzey Kutbu Alarm Veriyor

Kuzey Kutbu’nda bulunan buzullardaki erime, korkutucu seviyelere ulaştı. NASA’nın sonuçlarını dün açıkladığı bir araştırmanın fotoğrafları da durumu net bir şekilde gözler önüne serdi.

Fotoğraflarda Kuzey Kutbu’ndaki yüzen buzullara hapsolmuş haldeki suyun endişe verici derecede azaldığı net bir şekilde görülebiliyor. Daha da kötüsü erime hızı her geçen gün biraz daha artıyor.

Kuzey Kutbu’ndaki yüzen buzulların kapladığı alan son 30 yılda gözle görülür oranda azaldı. Bu durum küresel ısınma teorilerini destekleyen bir veri olarak değerlendiriliyor.

‘Çok yıllık buz’ olarak da bilinen daha kalın buz tabakaları, yazın havalar ısınsa da erimeden kalabiliyor. Kış aylarında oluşan ince buz tabakaları ise çok daha kolay eriyor.

10 YILDA YÜZDE 15'İNİ KAYBEDİYOR

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde görevli bilim insanı Joey Comiso, “Çok yıllık buz kütlelerinin hızla erimesi Kuzey Kutbu çevresindeki yüzen buzulları yaz aylarında daha da zayıf hale getiriyor” dedi.

Fotoğrafları yayınlanan araştırma en az iki yaz boyunca erimeden kalan "çok yıllık buz" kütlelerinin son 30 yılda her kış biraz daha küçüldüğünü gösterdi.

Çok yıllık yüzen buzullar, Kuzey Buz Denizi’nin yüzeyinin en az yüzde 15’ini kaplıyor. Bu buzulların sınırı her 10 yılda ortalama yüzde 15.1 oranında daralıyor.

Bu ölçümleri yaparken uzmanlar, çok yıllık buz sınırı dışında çok yıllık buz alanı ölçümlerine de bakıyor. Çok yıllık buz sınırından suyla kaplı bölgelerin çıkarılmasıyla çok yıllık buz alanı ölçümleri elde ediliyor.

MEVSİMLER KISALIYOR

Araştırmaya göre, çok yıllık buz alanındaki küçülme hızının çok yıllık buz sınırından da yüksek; buz alanı her 10 yılda yüzde 17.2 daralıyor.

Haberin Tamamı İçin:

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimUzay
Görüş Bildir