Kuzey Kore: 'Nükleer Reaktörü Çalıştıracağız'

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kore nükleer tehditlerinde İran'ı geride bıraktı

Obama yönetiminin hem Asya hem de Orta Doğu'da karşı karşıya kaldığı benzer nükleer krizler ABD'li stratejistler için acı gerçeğin altını çiziyor, Kuzey Kore'nin elindeki silahlar İran'dan çok daha ileri düzeyde.

Amerikalı yetkililer ve uluslararası nükleer uzmanları, Pyongyang'ın onlarca yıldan bu yana süren gizli nükleer çalışmalar sonucunda, çok sayıda olduğu tahmin edilen nükleer savaş başlıklarından birini ABD'nin yanında müttefikleri Güney Kore ve Japonya'yı vurabilecek orta menzilli füzelerine yerleştirmesini sağlayacak teknolojiye oldukça yaklaştığını düşünüyor.

ABD'li yetkililer ve Birleşmiş milletler yetkilileri, İran'ın ise askeri cephaneliğinde atom bombası bulunmamasının yanında atom bombası atacak teknolojiye de sahip olmadığını belirtti. İran nükleer çalışmalarının tamamen sivil amaçlar taşıdığını belirtse de Obama yönetimi Tahran'ı nükleer silah yapmaya çalışmakla suçluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Birçok tahmine göre Kuzey Kore önümüzdeki dört beş yıl içinde uzun menzilli balistik füzelerini kullanarak uzun mesafeler için nükleer silahlarını kullanabilir hale gelecek," dedi. Yetkili bunun Asya'daki güvenlik ortamını çok ciddi şekilde değiştireceğini belirtti.

ABD ve BM'den yetkililer, Kuzey Kore'nin yüksek nitelikli yakıt - plütonyum ve zenginleştirilmiş uranyum olmak üzere iki farklı program kullanarak düzinelerce nükleer silah yapabileceğini belirtti.

İran uranyum zenginleştirme teknolojisini geliştirmiş durumda. BM bunun yanında, Tahran'ın Arak'ta kurulan bir nükleer reaktörde ortaya çıkan tüketilmiş yakıttan plütonyum ayrıştırmaya başlayabileceği konusunda endişeli.

Birçok batılı diplomat ve güvenlik analistine göre, Kuzey Kore ve İran arasındaki Washington tarafından da büyük ölçüde kabul edilen bu fark, ABD'nin İran ile karşılaştırıldığında Pyongyang'ın nükleer çalışmalarına daha kayıtsız kalmasından kaynaklanıyor.

Yetkililer, Obama yönetiminin ülkenin daha önce yapılan silahsızlanma anlaşmalarında sözünü tutmamış olmasıyla Kuzey Kore ile diplomatik bir çatışma içine girmek istemediğini, diğer taraftan ABD'nin Kuzey Kore'nin müttefiki Çin ile direkt olarak yüz yüze gelmekten de kaçındığını belirtti. Diğer taraftan Kongre, İsrail'in endişeleri nedeniyle de İran'a karşı daha sert bir tutum belirlemiş durumda.

Ancak bu yetkililer, ABD'nin tutumunun Tahran'a, Washington'ın nükleer silah teknolojisi olanlardansa nükleer silah geliştirmekte olan ülkelere daha sert davrandığı yönünde bir mesaj verme riski taşıdığını belirtti.

George W. Bush yönetiminde Pyongyang'ın mali ve silahlanma ağlarının engellenmesine yönelik çalışmaları yöneten David Asher, "Kuzey Kore, İran'ın gelecekte yapmasından korktuğumuz her şeyi büyük ölçüde gerçekleştirmiş durumda," dedi. Asher sözlerini, "İran'a yaptığımız baskının üçte birini Kuzey Kore'ye uygulamış olsaydık stratejik anlamda önemli sonuçları olacaktı," dedi.

Bununla birlikte Aralık'ta gerçekleştirilen uzun menzilli füze denemeleri ve sürmekte olan nükleer araştırmalara karşılık, Beyaz Saray son aylarda Kuzey Kore'ye karşı tutumunu değiştirdi ve hem çift yönlü olarak hem de BM kanalıyla, yeni ekonomik yaptırımlar getirildi.

Pentagon, ABD ve Asya'daki müttefiklerini vurma tehditlerine karşılık Pyongyang'ın cesaretini kırmak üzere ileri düzey bombardıman uçağı ve jet hayalet uçaklarının rotasını Kore Yarımadası'na çevirdi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, yapılan uçuşların Güney Kore'de konuşlandırılmış nükleer silah olmamasına rağmen, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'a Washington'ın Asya'yı nükleer silahla vurabilecek teknolojiye halen sahip olduğu yönünde bir mesaj taşıdığını belirtti.

Diplomat ve analistler yine de, Obama yönetiminin 2009'da iş başına gelmesinden bu yana İran'ın nükleer programına karşı savaşta daha ciddi olduğunu belirtti. ABD bu süre boyunca, petrol ihracatını engellemek dahil İran'ın finansmanını kesmek üzere küresel bir koalisyonun başını çekti.

Başkan Barack Obama ayrıca, İran'ı nükleer programını diplomatik yollarla durdurmaması halinde askeri güç kullanmakla tehdit etti.

Buna karşılık ne Obama ne de Bush yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerini vurmak konusunda herhangi açık bir tehditte bulundu. Ancak Pyongyang nükleer silah denemelerini 2006'da bu yana sürdürdü.

ABD'li yetkililere göre Bush yönetimi görevdeki son yıllarında, yürütülen silahsızlanma görüşmeleriyle Pyongyang üzerindeki baskıyı azaltmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Bush'un ikinci döneminde Kuzey Kore'yi teröre destek veren devletler listesinden çıkardı. Ayrıca Çin bankalarında Kim'in ailesinin yönetiminde olduğu gerekçesiyle dondurulan hesaplar serbest bırakıldı.

Kuzey Kore İran'dan yaklaşık 10 yıl önce 1960'ta başladığı nükleer araştırmaları eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden hem teknik hem de mali anlamda büyük destek gördü.

Moskova, Pyongyang'ın kuzeyindeki Yongbyon nükleer reaktör kompleksinde görev alan Kuzey Koreli bilim insanlarını eğitmenin yanında kuruluşuna da destek verdi. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Çin ve Pakistan'ın da Pyongyang ile nükleer teknoloji paylaşımında bulunduğunu düşünüyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan uzmanlar, Kuzey Kore ölçeğinde olmamakla birlikte İran'ın da Rus ve Pakistanlı bilim insanlarıyla ile iş birliği içinde olduğunu düşünüyor.

ABD ve İsrailli yetkililer Pyongyang'ın geliştirdiği orta menzilli füzelere monte edilebilecek nükleer başlık teknolojisini Tahran ile paylaşmasından endişe ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tahran'ın 2000 yılında bu teknolojiyi geliştirmek üzere çalışmalara başladığını ancak 2003 yılında ara verildiğini belirtti. Bunun yanında geçen Eylül'de İran ve Kuzey Kore arasında Tahran'da imzalanan bilimsel iş birliği anlaşması, iki ülkenin nükleer silahların geliştirilmesinde birlikte çalışmasına yönelik endişeleri arttırdı.

JAY SOLOMON / Wall Street Journal**

Haberin Tamamı İçin:

Kuzey Kore: 'Nükleer Reaktörü Çalıştıracağız'

Kuzey Kore yönetimi, Yongbyon nükleer tesisindeki nükleer reaktörü çalıştıracağını ve tesisteki tüm faaliyetleri yeniden başlatacağını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada böylece Kuzey Kore'nin nükleer gücünü nitelik ve nicelik olarak geliştireceği vurgulandı.

Nükleer tesisteki faaliyetlere geri dönüleceği duyurusu, Pyongyang yönetiminin geçen Şubat ayında yaptığı nükleer füze denemesiyle başlayan gerginlikteki son hamle.

Kuzey Kore, nükleer deneme sonrasında Birleşmiş Milletler'in ambargoları sıkılaştırmasına ve ABD'yle Güney Kore'nin yaptığı askeri tatbikatlara öfkeli.

Söylemini giderek sertleştiren Kuzey Kore son haftalarda Güney Kore ve Amerikan hedeflerine saldırı tehdidinde bulunmuştu.

ABD ise bu tehditlere, gelişmiş savaş uçakları ve savaş gemilerini Kore yarımadasına göndererek yanıt verdi.

Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, "Pyongyang'dan duyduğumuz sert söyleme rağmen, Kuzey Kore ordusunun konumlanışında değişiklik göremiyoruz." dedi .

Kuzey Kore'nin nükleer silah programının başlıca plütonyum kaynağı olan Yongbyon'daki reaktör yardım karşılığı silahsızlanma anlaşması kapsamında Temmuz 2007'de kapatılmıştı.

Tesisteki soğutma kulesi de yıkılmış ama daha sonra anlaşma uygulanmamıştı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBilimBirleşmiş MilletlerÇinİranİsrailJaponyaKoreSavaş
Görüş Bildir