Kuzey Kore'den Üçüncü Nükleer Deneme

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kore Nükleer Deneme Yaptı

Kuzey Kore Resmi Ajansı, "Ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini" duyurdu.

Şinhua ajansının haberine göre, Pyongyang mahreçli haberine göre Kuzey Kore ajansı, "Ülkenin ABD'nin düşman politikasına karşı ulusal güvenliğini korumak için üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini" açıkladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı, yerel saat ile 11.57'de Kuzey Kore'nin nükleer deneme alanında deprem olduğunu ve bunu ''Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı" yönünde değerlendirdiklerini açıklamıştı. Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı.

Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer denemesinin 6 ila 7 kiloton gücünde olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kim Min-Seok düzenlediği basın toplantısında, söz konusu denemenin 6 ila 7 kiloton gücünde olabileceğini belirtti.

Kuzey Kore'nin Kuey Hamkyung bölgesindeki Kilju kasabasında yerel saat ile 11.57'de 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve bölgenin nükleer deneme alanı olduğu ifade edilmişti. Güney Koreli yetkililer, söz konusu sarsıntıyla, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığına inandıklarını söylemişti.

Kuzey Kore ajansı ise deneme iddialarını doğrulayarak "ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini" duyurdu. Ajans, "ülkenin ABD'nin düşman politikasına karşı ulusal güvenliğini korumak için üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini" belirtti.Pyongyang hükümeti 2006 ve 2009 yıllarında benzer nükleer denemeler yapmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesini kınadı.

Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ban, nükleer denemenin BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir ihlali olduğunu bildirdi.

Pyongyang'ın, uluslararası toplumun provokasyondan sakınılması yönündeki çağrılarına karşı gelmesinin üzücü olduğunu dile getiren Ban, Kuzey Kore'ye bir kez daha nükleer silahsızlanma çağrısında bulundu. Ban, BM Güvenlik Konseyi'nin birlik ve bütünlük içinde gerekli adımları atacağına inandığını ifade etti.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nin bugün konuya ilişkin acil olarak toplanacağı öğrenildi.

CTBTO da Kuzey Kore'de sismik hareketi teyit etti-

Merkezi Viyana'da bulunan Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü (CTBTO) de Kuzey Kore'de 2006 ve 2009 yıllarında nükleer testlerin yapıldığı bölgede sismik hareketliliği teyit etti. CTBTO'dan yapılan açıklamada, sismik hareketliliğin patlama nedeniyle oluşan türden bir hareketlilik özelliği gösterdiği kaydedilerek, hareket merkezinin kabaca 2006 ve 2009 yıllarında nükleer testlerin yapıldığı bölge olduğu vurgulandı.

-Japonya Başbakanı Abe: "Son derece üzücü"-

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Kuzey Kore'nin nükleer denemesini "son derece üzücü" olarak değerlendirdi.

Abe, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığını doğrulaması üzerine, söz konusu denemenin, BM Güvelik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirterek Kuzey Kore'yi kınadıklarını açıkladı.Kuzey Kore'nin Kuey Hamkyung bölgesindeki Kilju kasabasında yerel saat ile 11.57'de 4,9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş ve bölgenin nükleer deneme alanı olduğu ifade edilmişti. Güney Koreli yetkililer, söz konusu sarsıntıyla, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığına inandıklarını söylemişti.

Kuzey Kore ajansı ise deneme iddialarını doğrulayarak "ülkenin üçüncü nükleer denemesini başarıyla gerçekleştirdiklerini" duyurmuştu.

AA

Haberin Tamamı İçin:

Kuzey Kore'den Üçüncü Nükleer Deneme

Doğu Asya’da bu sabah hissedilen 5.1 büyüklüğündeki “sismik hareket”in Kuzey Kore’nin 2006 ve 2009 yıllarının ardından gerçekleştirdiği üçüncü nükleer deneme olduğu kesinleşti. Pyongyang’ın resmi haber ajansı KCNA, denemenin “başarıyla tamamlandığını” bildirirken, uluslararası kamuoyu alarma geçti.

Kuzey Kore’nin bu hamlesinin müttefiki Çin’i öfkelendirmesi ve hem Pyongyang hem de ülkenin genç lideri Kim Yong Un üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Kuzey Kore’nin denemesini kınarken bunun BM Güvenlik Konseyi kararlarının “açık ve ağır ihlali” anlamına geldiğini söyledi.

"SİSMİK AKTİVİTE" TESPİT EDİLDİ

Çin’den ve Güney Kore’den sismoloji enstitüleri TSİ 04.57 bölgede bir sismik aktivite tespit edildiğini bildirmişti. Bu titreşimlerin boyutu Kuzey Kore’nin bu denemesinin daha önceki 6-7 kilotonluk denemelerden daha büyük olduğu şeklinde yorumlandı.

Kuzey Kore’den daha sonra yapılan açıklamada bunun bir nükleer deneme olduğu doğrulandı.

KCNA haber ajansı, “Üst seviyede güvenlik önlemleri altında ve mükemmel bir şekilde gerçekleştirilen nükleer denemede küçültülmüş ve hafifleştirilmiş bir nükleer cihaz kullanıldığı doğrulanmıştır. Daha büyük bir infilak gücü olan bu cihaz çevreye zarar vermemiştir” denildi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANIYOR Deneme sonrası BM Güvenlik Konseyi’nde bugün öğleden sonra olağanüstü toplantı yapılmasına karar verildi. Bu gelişmenin, Kuzey Kore’nin en büyük müttefiki Çin’de ay takvimine göre yeni yılın kutlandığı sırada yaşanması Pekin için de bir utanç kaynağı olarak yorumlandı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerÇinDepremJaponyaKoredeprem
Görüş Bildir