Kuzey Kore'nin Füzesi Okyanusa Çakıldı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kore'nin Roketi Fırlatma Rampasında

Kuzey Kore'nin Roketi Fırlatma Rampasında

Kuzey Kore uzun menzilli Unha-3 roketini rampaya sevkederek batılı liderlerin karşı çıktığı fırlatmaya bir adım daha yaklaştı.
Başta ABD olmak üzere batılı liderler, fırlatmanın uzun menzilli roketi sınayacak bir nükleer denemenin parçası olduğunu savunuyor ve füze denemelerini yasaklayan BM kararını ihlal edeceğini söylüyor.
İlgili HaberlerNükleer güvenlik için işbirliği ve 'iyi dilekler'Dünya liderlerinden 'nükleer terörizme' karşı mücadele çağrısıABD ve Çin'den Pyongyang'a roket uyarısıDevamı için tıklayın
İlgili KonularAsya, Amerika Birleşik DevletleriKuzey Kore ise roketin bir haberleşme uydusunu uzaya taşıyacağını savunuyor.
Pyongyang yönetimi, yabancı gazetecileri de fırlatma rampasına davet ederek uzay programının barışçı amaçlar taşıdığı mesajını verdi.
Ülkenin kuzeybatı sahilindeki Tongçang-ri'de bulunan Sohae uzay tesisini ziyaret eden BBC muhabirlerinden Charles Scanlon, roketin bir kaç gün içinde fırlatılmaya hazır göründüğünü söylüyor.
Yetkililer de daha önce fırlatmayı 12-16 Nisan arasında yapmak istediklerini belirtmişti.
Kuzey Kore yetkilileri roketin taşıyacağı 100 kg ağırlığındaki bir uydunun yeryüzünün yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekeceğini, hava tahminleri için veri toplayacağını ve ülkenin eski liderlerine övgü marşları yayınlayacağını söylüyor.
Washington yönetimi, roket fırlatılırsa Kuzey Kore'ye ek yaptırımlar uygulama tehdidinde bulundu.
Güney Kore ve Japonya hava sahalarına girerse, roketi vuracaklarını söylüyor.
Çin ise tüm tarafları soğukkanlı hareket etmeye çağırıyor.
Güney Kore'nin nükleer deneme şüphesiBu arada Güney Koreli yetkililer Kuzey'in yeni bir nükleer denemeye hazırlandığını düşündüren uydu fotoğrafları çekildiğini bildiriyor.
Yonhap haber ajansı, 2006 ve 2009'daki nükleer denemelerin yapıldığı Punggye-ri tesisindeki bir tünel girişinde toprak ve kum yığınları görüldüğünü bildirdi.
Ajans, bunun yeraltında yeni bir tünel kazıldığını düşündürdüğünü bildiriyor.
Kim Jong-il'in geçen yıl sonunda ölümü ardından lider değişimi yaşayan Kuzey Kore yönetimi, Şubat ayında uzun menzilli füze denemeleri ve uranyum zenginleştirme faaliyetini askıya almayı kabul etmişti.
Ayrıca ülkenin nükleer tesisleri BM denetçilerine açılacak, karşılığında ABD de ülkeye 240 bin ton gıda yardımı yollayacaktı.
Ancak görüş ayrılıkları nedeniyle bu anlaşma askıya alındı.
Kuzey Kore son uzun menzilli roket denemesini 3 yıl önce düzenlemiş, BM Güvenlik Konseyi ise bunun üzerine Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze denemeleri aleyhinde karar almıştı.
Pyongyang'ın buna yanıtı ise nükleer silahsızlanma anlaşmalarından çekilmek ve iki hafta içinde bir nükleer deneme yapmak oldu.

Haberin Tamamı İçin:

K:Kore'de Tartışmalı Rokete Yakıt İkmali

K:Kore'de Tartışmalı Rokete Yakıt İkmali

Kuzey Kore, bu hafta fırlatması beklenen füzeye yakıt ikmalinin başladığını bildirdi.
Kore Uzay Teknolojisi Komisyonu'nun uydu komuta merkezi başkanı Pek Çang-ho füzenin ne zaman fırlatılacağını söylemedi.
Ancak 12-16 Nisan arasında bir tarihten söz ediliyor.
Kuzey Kore füzenin uzaya bir uydu yerleştireceğini söylüyor ancak pekçok ülke bu açıklamanın, bir uzun menzilli füze denemesine kılıf olduğundan şüphe ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Kuzey Kore'nin Füzesi Okyanusa Çakıldı

Kuzey Kore'nin Füzesi Okyanusa Çakıldı

Bütün dünyada endişelere sebep olan Kuzey Kore’nin Unha-3 roketi, ateşlendikten birkaç dakika sonra Kore yarımadasının batı sahili açıklarında düştü. Uzun menzilli roket sadece 120 kilometre havada kalabildi.
Japon NHK televizyonu, Japonya Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde, 120 kilometre uçan roketin havada 4 parçaya ayrıldığını ve denize düştüğünü bildirdi. Güney Kore ordusu, enkazın yarımadanın 200 kilometre açıklarında olduğunu duyurdu. Güney Kore Savunma Bakanlığı, “Bizim ve ABD’nin istihbarat verileri, fırlatma işleminin başarısız olduğu yönünde” açıklamasını yaptı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerÇinJaponyaKoreUzayroket
Görüş Bildir