Kuzey Kore Liderinden Nadir Yeni Yıl Mesajı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kuzey Kore Liderinden Nadir Yeni Yıl Mesajı

Kuzey Kore Liderinden Nadir Yeni Yıl Mesajı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 19 yıldan sonra ilk defa devlet televizyonu üzerinden halka yeni yıl mesajı yayınladı.

2011 yılından beri ülkenin başında olan Kim Jong-un, ekonominin geliştirilmesi, ve iki Kore'nin bir araya gelmesi gerektiğinden söz etti. Lider, geçmişte iki ülkenin birbirine meydan okumasının savaştan başka bir şey getirmediği yönünde uyarıda da bulundu.

Kim'in konuşması, Güney Kore'de muhafazakar Park Geun-hye'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından geldi.

Kim'in dedesi Kim Il-sung 1994 yılında radyo ve televizyondan halka seslenmişti. Kim Jong-il ise çok nadir ulusa seslenirdi.

Kim'in televizyon üzerinden yaptığı konuşmaya ek olarak Kuzey Kore'nin üç büyük gazetesi ortak bir başyazı yayınlayıp halkın yeni yılını kutladı.

Ulusa seslenişinde Kim Jong-un 2013 yılının icatlar ve değişim yılı olacağını söyledi. Lider, bu yıl içinde "radikal değişimlerin" fakir ve soyutlanmış ülkeyi yüksek yaşam standartlarına sahip olan "ekonomik deve" dönüştüreceğini söyledi.

Kuzey ve Güney Kore arasındaki çatışmanın azalması gerektiğine dikkat çeken Kim, buna rağmen askeri gücün milli öncelik taşıdığını sözlerine ekledi.

Mesajında Kim "Bir ülkenin askeri gücü, milli gücünü temsil eder. Bir ülke ne zaman ki ordusunu geliştirir, işte o zaman her yönden başarılı bir ülke olur." dedi.

Liderin ulusa seslenişi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin uzun menzilli füze atışından dolayı Pyongyang'ın nasıl cezalandırılacağı tartışmalarına denk geldi.

Kim lider olduğundan beri, Kuzey Kore iki kez uzun menzilli roket atışı gerçekleştirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore'ni komşuları bunu kınamıştı.

Kuzey Kore devlet televizyonu, Kim Jong-un'un yeni yıla eşiyle bir müzik gösterisi izleyerek girdiğini de duyurdu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBirleşmiş MilletlerKoremüzikroket
Görüş Bildir