Kuzey Kore'den G. Kore-ABD Tatbikatına 'Füzeyle Yanıt'

Anasayfa > Dünya > Asya

Kuzey Kore'den G. Kore-ABD Tatbikatına 'Füzeyle Yanıt'

Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatına füze denemesiyle yanıt verdi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilileri, füzelerin Scud-C tipi olduklarını ve Güney Kore'de herhangi bir hedefi vurabilecek menzile sahip olduklarını söylüyor.

Seul'deki yetkililer, Kuzey Kore'nin doğu kıyılarının açıklarına fırlatılan füzelerin havada 500 km mesafe katettiklerini de aktarıyor.

Kuzey Kore geçen haftada benzer bir füze denemesi gerçekleştirmiş, dört füzeyi fırlatmıştı.

Füze denemesi Pyongyang'ın Güney Kore ve ABD ortak askeri tatbikatına öfkesinin bir göstergesi olarak görülüyor.

Her yıl düzenlenen ve Pyongyang tarafından 'savaş tatbikatı' olarak görülen askeri tatbikat bu yıl 24 Şubat'ta başladı. Nisan ayının ortasına kadar sürecek tatbikata binlerce asker katılıyor.

Kuzey Kore geçen yılki askeri tatbikata da tepki göstermiş, tatbikat öncesinde üçüncü nükleer denemesini gerçekleştirmişti. Pyongyang'ın bu denemesine BM de varolan yaptırımların genişletilmesiyle yanıt vermişti.

Bu yıl ise, iki Kore'nin ilişkilerinde yumuşama işaretleri görülüyordu.

Geçen ay Kore yarımadasının bölünmesiyle birbirlerinden koparılan ailelerin biraraya gelmeleri için 2010 yılından bu yana ilk kez fırsat yaratılmıştı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı sözcüsü Kim Min-Seok, ''Kuzey, iki yüzlü bir tavır sergiliyor, bir yandan uzlaşma adımları atarken, diğer yandan pervasız provokasyonlara girişerek iki yüzlü bir tavır sergiliyor'' dedi.

1950-53 yılları arasındaki Kore Savaşı’nda ayrı düşen aileler 60 yılın ardından ilk defa geçen hafta tekrar görüşmeye başladı. 25 Şubat’a dek sürecek buluşmada Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 350 Güney Koreli, Kuzey’deki aileleriyle Kuzey Kore’nin Kumgang Dağı’nda bir

Pyongyang, aile buluşmalarını pazarlık unsuru olarak kullanmakla suçlanıyordu.

Pyongyang’ın 2010 yılında Güney Kore’ye ait bir adaya ateş açması üzerine, aile birleşimleri askıya alınmıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0