Kuzey Kore Beşinci ve En Büyük Nükleer Testini Gerçekleştirdi

 > -
Abone ol

Kuzey Kore, test alanı olarak bilinen bölgede meydana gelen sismik sarsıntının ardından beşinci nükleer testini gerçekleştirdiğini açıkladı. ABD ve Avrupa jeoloji kurumları TSİ 03:30'da meydana gelen depremin 5.3 büyüklüğünde olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada, ülkenin artık balistik füzelere nükleer başlık takma kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Ayrıca test sırasında herhangi bir sızıntı olmadığı ve çevreye bir zarar verilmediği belirtildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin ofisi tarafından yapılan açıklamada da olayın bir nükleer test olduğu aktarılıyor.

Haber üzerine Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, Laos'taki zirveden ayrılıp ülkeye döndü

Park, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un dünya liderlerinin nükleer silahları terk etmesine dair çağrılarına "delice bir umursamazlık" gösterdiğini belirtti.

Tokyo yönetimi, radyasyon ölçümü için bölgeye uçak yolladı

Japonya'da sismik aktiviteyi bir nükleer test olarak açıkladı. 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe'den de "Kuzey Kore'nin nükleer denemesi kesinlikle kabul edilemez" açıklaması geldi. 

Japonya Savunma Bakanı Tomomi Inada bunun büyük ihtimalle bir hidrojen bombası olmadığını söylese de Pyongyang rejiminin taşınabilir balistik füze teknolojisinin Japonya'ya büyük tehdit oluşturduğunu belirtti.

Kuzey Kore'nin bu nükleer denemesi 1948 yılında bir cumhuriyet olarak kurulmasının yıl dönümüne denk geliyor

Kuzey Kore'de, ikisi 6 Ocak'ta 5,1 ve 14 Mart'ta 3,1 büyüklüklerinde olmak üzere daha önce de depremler olmuş ancak bunların nükleer testlerden kaynaklandığı belirtilmişti.

Kuzey Kore, 4: nükleer testini Ocak ayında gerçekleştirmesinin ardından ağır BM yaptırımlarına rağmen füze denemeleri yapmıştı

Kuzey Kore, ABD Başkanı Barack Obama ve diğer dünya liderlerinin katıldığı Çin'deki G20 zirvesi sırasında Pazartesi günü üç adet orta menzilli füze fırlatmıştı.

Obama, nükleer deneme sonrası Park ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile daha önce planlanmamış toplantılar yaparak, Washington'un uluslararası toplumu Pyongyang'a yönelik yaptırımlar konusunda ısrarlı olmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Reuters, AFP ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir