Kuzey Irak'tan Petrol Akışı Başladı

128PAYLAŞIM

Kuzey Irak'tan Petrol Akışı Başladı

Kuzey Irak'tan Petrol Akışı Başladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Petrol ve Doğal Kaynakları Bakanlığı, merkezi hükümetin itirazlarına karşın Türkiye'ye ham petrol göndermeye başladıklarını duyurdu.

IKBY Petrol ve Doğal Kaynakları Bakanlığı açıklamasında, Türkiye'ye petrol akışının Ocak ayının ilk günlerinde başladığı, petrolün Bağdat'ı atlayarak, yeni inşa edilen boru hattıyla Ceyhan'a sevk edildiği belirtildi.

Ülkede merkezi hükümetle bölgesel yönetim, petrol ve doğal kaynaklar konusundaki anlaşmazlık yaşarken, Bağdat, uluslararası piyasalarda ticarete hükmetme ve ham petrol ihracatı planlarını oluşturmak için tek hakka sahip olduğunu, bölgesel yönetimse anayasanın verdiği hakla kendi bölgesel yönetimleri hususunda sözü edilen haklara kendilerinin sahip olduğunu savunuyor.

ABD işgalinden bu yana, bölgesel yönetim yabancı şirketlerle onlarca petrol anlaşması imzalarken, merkezi hükümet ise anlaşmaların yasadışı olduğunu iddia ediyor.

İhracatın şubat ayında 4 milyon varile, Mart ayında ise 6 milyon varile çıkması beklenirken Aralık ayının hedefi 10-12 milyon varil seviyelerinde bulunuyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir