Medyada Cami-Kütüphane Polemiği

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Zaman’ın ‘camiyi çocuk kütüphanesi yaptılar’ haberinde söyleyemedikleri! | SoL

Bursa Nilüfer Belediyesi bir süredir Zaman gazetesi tarafından hedef haline getirilerek, 700 yıllık camiyi kütüphane yaptığı söyleniyor. Haberde yer verilmeyen gerçekler ise işin aslının öyle olmadığını ortaya koyuyor.

Zaman gazetesinde yer alan bir habere göre Bursa Nilüfer Belediyesi 700 yıllık camiyi çocuk kütüphanesi yaptı ve şimdi boşaltmayarak eski haline döndürülmesini engelliyor.

Çocuk Kütüphanesi’nin tahliyesi polis zoruyla gerçekleştirilecek

Zaman’ın haberine göre, Vakıflar Bölge Müdürlüğü haberlerin ardından harekete geçti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün caminin boşaltılması için ilçe kaymakamlığından yardım istediği, kaymakamlığın tahliye için 10 Şubat’a kadar belediyeye süre verdiği ifade edildi. Aksi durumda Çocuk Kütüphanesi’nin tahliyesi polis zoruyla gerçekleştirilecek.

İşte Zaman’ın haberinde yer vermediği bilgiler

Haberi sadece bu ifadeler üzerine kuran Zaman gazetesinin vermediği bilgiler ise işin aslının hiç de öyle olmadığını ortaya koyuyor.

700 yıllık bir tarihi olan ve yıllardır süren bakımsızlık yüzünden yıkılmak üzere olan ve harabeye dönüşmüş olan eski yapıyı restore eden belediye, 2009 yılının Ağustos ayında Demirci’de “Restorasyonu tamamlanacak olan tarihi caminin ne olarak kullanılmasını istersiniz?” şeklinde bir anket hazırlayarak halkın görüşlerini aldı.

'Halkın yüzde 59'u kütüphane, yüzde 9'u cami olsun' dedi

Bu anket sonucuna göre mahalle sakinlerinin yüzde 59’u kütüphane, yüzde 14’ü gençlik merkezi, yüzde 10’u kültür merkezi, yüzde 9’u cami, yüzde 5 kütüphane+kuran kursu, yüzde 2’si kuran kursu, yüzde 1 top sahası yanıtını verdi.

8 bin çocuk yararlandı

Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun mekânın bölgeye yeni bir cami yapıldığından dolayı, yeni bir fonksiyon verilerek, sergi-eğitim-konferans salonu ve kütüphane olarak kullanılabileceği şeklinde bir karar aldığına dikkat çeken Nilüfer Belediyesi, caminin 10 metre yakınında başka bir cami olduğunu belirtiyor.

Bu arada Nilüfer Çocuk Kütüphanesi’nden açıldığı günden bu yana yaklaşık 8 bin çocuk yararlandı.

(soL - Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

Zaman gazetesi fotoğrafın solunda yer alan büyük camiye rağmen hemen 10 metre yakınında bulunan çocuk kütüphanesinin de cami olmasını istiyor. (SoL Haber)

Kütüphaneye çevirdiği camiyi boşaltmıyor | Zaman

Bursa Nilüfer Belediyesi, Demirci köyünde çocuk kütüphanesine dönüştürdüğü 700 yıllık camiyi tahliye kararına rağmen boşaltmıyor.

Yıl sonuna kadar camiden çıkma sözü veren belediyenin bunu gerçekleştirmemesi üzerine Vakıflar Bölge Müdürlüğü harekete geçti. Mülkiyeti kendilerinde bulunan caminin boşaltılması için ilçe kaymakamlığından yardım istedi. Kaymakamlık tahliye için 10 Şubat’a kadar belediyeye müsaade etti. Aksi durumda tahliye polis zoruyla gerçekleştirilecek.

Haberin Tamamı İçin:

Bursa Nilüfer Belediyesi, Demirci köyünde çocuk kütüphanesine dönüştürdüğü 700 yıllık camiyi tahliye kararına rağmen boşaltmıyor. (Zaman)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BursaPolistahliye
Görüş Bildir