Kutsal Topraklarda 31 Türk Hacı Yaşamını Kaybetti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kutsal Topraklarda 31 Türk Hacı Yaşamını Kaybetti

Kutsal Topraklarda 31 Türk Hacı Yaşamını Kaybetti

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: "Kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının sayısı 31'e yükseldi"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk hacı adayı sayısının 31’e yükseldiğini bildirdi. Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet Basın Merkezi’ni ziyaret ederek basın mensuplarıyla bayramlaştı. Gazetecilerle hac izlenimlerini paylaşan Bozdağ, Türk hacıların tertip ve düzenlerinin diğer ülke hacılarından fark edilebilir şekilde göze çarptığını belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu noktada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten Bozdağ, organizasyondaki başarılarından dolayı emeği geçenleri kutladı. Kutsal topraklarda hayatını kaybeden Türk hacı adaylarının sayısının 31’e yükseldiğini bildiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Vefat eden bütün kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Aileleri ve milletimizin başı sağolsun" dedi. Hac ibadetinin zorluklarına işaret eden Bozdağ, vatandaşlara çağrıda bulunarak kutsal topraklara genç yaşlarda gelinmesini istedi. Mukaddes topraklardaki milyonlarca Müslümanla birlikte Türk hacıların da ülkeleri için dua ettiğini anlatan Bekir Bozdağ, "Hacılarımız ülkemizin birliği, beraberliği için huzur, sükun ve barışı için de dua etti. Ülkemizde yaşanan terör belasının son bulması için akan kanın durması, gözyaşının dinmesi için de burada dua ettiklerine şahit olduk" diye konuştu.

Kutsal topraklarda karşılaştığı diğer ülkelerden gelen hacıların da Türkiye’ye dua ettiklerine tanık olduklarını aktaran Bozdağ şöyle konuştu: "Bu Türkiye için çok önemli bir olay. Birçok İslam ülkesinden gelen insanlar Türkiye’nin adını duyduğu zaman, Türk ismini duyduğu zaman, Türkiye’nin Başbakanı’na, Türkiye’nin insanlarına dua ediyor ve Türkiye’nin güçlü olması ve güçlü kalması gerektiğini vurgulayan ifadeler kullanıyor. Bu da bizim için ayrı bir kıvanç ve övünç vesilesi. Ülkemizin dışarıda sahip olduğu gücü göstermesi açısından fevkalade anlamlı."

  • Osmanlı revakları konusunda kesinleşmiş netice yok-

Mescid-i Haram’ın etrafındaki alanın genişletilmesi kapsamında yapılan çalışmalarla, Osmanlı döneminde yapılan Kabe’deki revakların kaldırılacağı yönündeki iddialara ilişkin soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konuya ilişkin bir süre önce Türkiye ile Suudi Arabistan yönetimi arasında temaslarda bulunulduğunu ve teknik heyetlerin incelemeler yaptığını söyledi. Şu ana kadar kesinleşmiş bir netice olmadığını dile getiren Bozdağ, "Kabe’nin etrafının genişleme ihtiyacı çok açık. Yani buranın ihtiyaca cevap vermediği de çok açık. Biz bunu zaten Suudi Arabistanlı yetkililere görüşmelerimizde ifade ediyoruz. Çünkü Osmanlı revaklarının bulunduğu yeri kaldırdığınız zaman genişleme ihtiyacını karşılamıyor" dedi. Revakların bulunduğu yerin ortadan kaldırılmasının tavaf alanının genişlemesine ciddi bir katkısı olamayacağını kaydeden Bozdağ, ayrıca Mescid-i Nebevi’nin etrafındaki alanın da genişletilmesi için büyük bir çalışma yapıldığı bilgisini verdi. Bozdağ, "Revakları kaldırarak, sökerek veya yıkarak genişlemenin sağlanamayacağı, rahatlığın temin edilemeyeceği çok açık. O yüzden bunun dışındaki formüllerin denenmesini istiyoruz. Eğer bir netice olursa revaklar muhafaza edilerek genişleme sağlanabilecek. Bir mutabakat sağlanamazsa bunun sonucunu hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

Irak’ta mahsur kalan hacı adayları-

Kutsal topraklara "kasap" olarak getirilmeye çalışılan ve vizeleri olmadığı için Irak’tan geçişlerine izin verilmeyen hacı adaylarının durumuna ilişkin bir soru üzerine Bozdağ, "Olayın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla bir ilgisi yok" dedi. Dışişleri Bakanlığının devreye girerek sorunu çözdüğünü ve hacı adaylarının Mekke’ye ulaşarak ibadetlerini yerine getirdiğini anlatan Bozdağ, söz konusu grubun Türkiye’ye dönüşte herhangi bir sorun yaşamayacağını belirtti. Olayla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının inceleme başlattığını bildiren bekir Bozdağ, vatandaşların mağduriyetine neden olan sorumlular hakkında bir ihmal ve kusur tespit edilmesi durumunda gerekli yasal işlemlerin yapılacağını vurguladı.

Suriye’deki ateşkes sonrası yaşananlar-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kurban Bayramı ile birlikte Suriye’de sağlanan ateşkese de değinerek, ülkede yaşanan durumu "Maalesef Suriye’deki mevcut yönetim kendi insanına zulmeden, kendi insanını gözünü kırpmadan öldüren bir yönetim. Hak, adalet, hakkaniyet ölçüsü ortadan kalkmış" sözleriyle dile getirdi. Suriye yönetiminin hedef gözetmeksizin ölüm yağdıran zalim bir yönetim olduğunu ifade eden Bozdağ, "Dileğimiz bunun son bulması. Suriye’de sorunların kısa sürede çözülerek Suriye halkının isteklerinin gerçekleşmesidir. Esad’ın gitmesi ve yerine Suriye halkının talepleri doğrultusunda yeni bir yapının orada oluşmasıdır" diye konuştu. Bayram öncesi ateşkes ilan edilmesinin son derece önemli olduğuna dikkati çeken Bozdağ, "Ama arazide bu ne kadar fiilen uygulandı onu göreceğiz. Şu anda bazı olumsuz haberler yansıyor" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanBaşbakan YardımcısıBekir BozdağBeşer EsadHacIrakKurban BayramıSuriyeSuudi ArabistanTerörolay
Görüş Bildir