Kutlu Olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Şanlı Tarihini Gururla Anıyoruz!

-

Türkiye Cumhuriyeti'nin şanlı tarihinde birçok önemli gün ve bayram var. Bunlardan bir tanesi de belki anlamını çok iyi bilmediğimiz 30 Ağustos Zafer Bayramı. Büyük bir mücadelenin kutlama nişanesi olan bu bayramı hem anıyor, hem de bir kez daha böylesine büyük bir zaferi neden kutladığımızı hatırlıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı nedir ve ne için kutlanır?

Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında, zaferle gerçekleşen Büyük Taarruz'u anmak için 30 Ağustos 1922'den beri kutladığımız bayramdır.

Büyük Taarruz ya da Başkumandanlık Meydan Muhaberesi ise Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu'nun Yunan Kuvvetleri'ne karşı başlattığı harekatın ismidir.

14 Ağustos 1922 tarihinde kolordular taarruz için harekete geçtikten sonra, 26 Ağustos'ta saldırı başlamıştır. 9 Eylül'de Türk Ordusu İzmir'e girmiş, 18 Eylül'de de Yunan Ordusu'nun Anadolu'yu tamamen terk etmesiyle savaş başarıyla kazanılmıştır.

Küllerinden Doğan Bir Ordunun Eşi Görülmemiş Zaferinin Müjdesi: 'Büyük Taarruz' - onedio.com
Küllerinden Doğan Bir Ordunun Eşi Görülmemiş Zaferinin Müjdesi: 'Büyük Taarruz' - onedio.com

9 Eylül 1922'de İzmir, Yunan işgalinden tamamen kurtuldu. Ancak 30 Ağustos, işgalcilerin topraklarımızı tamamen terk ettiği sembolik bir tarih olarak belirlendi.

İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla törenlerle kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Zaferi kutlamak için 1922'den 1924'e kadar 2 yıl beklendi...

Zaferi kutlamak için iki yıl beklemenin en önemli nedeni, 1923 yılının yeni Türkiye açısından hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğunluğun had safhada olmasıydı.

1924'den beri kutladığımız bu bayram, Şanlı Türk Ordusu'nun ve halkın yazdığı bir destanın hatırasıdır.

Donanmasıyla, hava kuvvetleriyle tek bir amaç için vatanlarını koruyan insanlardı onlar...

Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşlarının ve şehitlerimizin bu vatan uğruna yaptıklarını sadece biz değil, bizden sonra gelen nesiller de unutmayacak!

Onun ilkelerinde yürüyen gençler olarak her adımda biraz daha gururlu, biraz daha mağrur olmanın şansını yaşıyoruz.

Vatan sana minnettardır Atam! Yolundan ayrılmayacağız...

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Kutlu Olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın Şanlı Tarihini Gururla Anıyoruz! ASLA UNUTMAYACAĞIZ.

gecetanricasi

Zafer Bayramımız kutlu olsun! Demek istiyorum öncelikle, şu kahkaha atan surata basanlara küfür etmek istemiyorum, aynı paragrafın içinde sadece şu ülkeyi terk etsinler lütfen.

gecetanricasi

Hayatımın emojilerden ibaret olduğunu düşünmen saçma ve emoji nasıl bir durumda olduğunu ifade etmek için kullanılır. Sanal emoji diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Gerçek emoji mi var? Böyle bir içeriğe gülerek kendini ifade eden insanların ülkede yaşama hakkı olduğunu düşünmüyorum. Hele bu zafer uğruna onca can gitmişken. Böyle yaklaşmanız üzücü.

tibbiyeli-el-padrinoo

Bayrak inmesin. Ezan dinmesin.Vatan düşmesin diye canını düşünmeden veren YİĞİTLER! 30 Ağustos Zafer Bayramımız KUTLU OLSUN! Bu vatanı kurtaran, Uğruna ŞEHİT DÜŞEN tüm kahramanlara Allah rahmet etsin."Ecdadımızın heybeti ma'rûf-u cihandır ; Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır..."

sciencesoldier

zafer ve cumhuriyet dimi ne güzel millet ne gururla doluyor bu günde kaldı 2 sene daha kutlama hakkımız sonra gelip başkanlık var ne cumhuriyeti diyecekler. artık bu bayramlarda hüzün de dolduruyor içimi maalesef. zafer bayramı diye artık kasım ayını göstericekler. neyse tadını çıkaralım bakalım son demler bunlar. herkesin zafer bayramı kutlu olsun. affet bizi ATAM yine de ben elimden gelni yapıcam senin yolunda yürüycem her daim

tibbiyeli-el-padrinoo

Ya birader öyle güzel algı yapıyorsunuz ki veya cidden kafa o kadar kronikleşmiş ki , Türkiye de yaşamasam cidden hemen yarın şeriat gelicek cumhuriyet yıkılıcak sanıcam! Helal olsun valla:))

sciencesoldier

:)) :)) :))

mugen

Sevgili Tıbbiyeli Zafer Bayramı ve diğer milli bayramlarımızın özellikle son 5 yıl içinde ciddi anlamda değer kaybetmesi hakkında ne düşünüyorsun ?

sefalina

Birkac gun once heykel kiriyordunuz, coluk cocugu sehit ediyordunuz, yeni tayin olmus ogretmeni daga cikartip vurdunuz. Su vatan su bayrak su 30 ağustos zafer gunu sahidimiz olsunki kirdiginiz o heykellerin kollari gotunuzden girip agzinizdan cikacak! Ne mutlu Türküm diyene!!!!

Görüş Bildir