Kütahya Çinileri İnternetle Dünya Pazarlarına Açılıyor

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kütahya Çinileri İnternetle Dünya Pazarlarına Açılıyor

Kütahya Çinileri İnternetle Dünya Pazarlarına Açılıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kütahya Belediyesi, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) iş birliğiyle geliştirilen Kütahya Seramik/Çini Sektöründe E-Ticaret Tabanlı Yeni Ürün Geliştirme Süreci Tasarımı ve Uygulamaları (SANTEZ) projesi, çinicilere yeni fırsatlar sunacak.

Kütahya'daki sektör temsilcileri, bu proje ile dış pazarlara açılabilmek için gün sayıyor.

Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, kentin, dünyada çininin başkenti olarak tanındığını hatırlatarak, ''Kütahya'da üretilen çiniler, dünyaca biliniyor.'' dedi.

Osmanlı Devleti döneminde özellikle İznik ile Kütahya çinilerinin öne çıktığına dikkati çeken İça, şunları kaydetti:

''İznik çinileri, devlet korumasında olduğundan Kütahya çinilerinin halka mal olmuştur ve bütün esnafın, halkın sanatı haline gelmiştir. Kütahya'da, 1970'li yıllarda çini hamuru üretmek üzere başlayan çabalar, Çinikoop'un kurulmasıyla büyük bir açılım yapmıştır. Ne var ki bundan sonra bu iş sürdürülememiştir. 2004'te göreve gelmemizden sonra bu mekanların ve çinimizin ihyası için çaba sarf ettik. Bu çabalarımızın karşılığında, 2006'da Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan, 'kendi kaynağını kendisi sağlayan bir belediye' olarak ödül aldık. Sağ olsun çini sanatçılarımız, sanayicilerimiz, Çinikoop'a yeniden nefes verdi. Burada bugün hem Kütahya'da üretilen çinilerin hamuru imal ediliyor hem de önemli bir miktarda dışarıya gönderiliyor.''

MİMARİDE ÇİNİNİN ÖNEMİ

İça, geleneksel süs eşyası ve çeşitli amaçlarla kullanılan çininin işlevlerini genişletmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlattı. Mustafa İça, son dönemde bu ürünün, mimarideki öneminin arttığına ve dış atmosferik koşullara uygun, yıllarca hiçbir vasfını kaybetmeden, bozulmadan kalabilen taş çiniler üretildiğini dile getirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimKütahyaRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir