Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurtulmuş, Moody's'in Değerlendirmesine 'Siyasi’ Dedi ve Ekledi: 'İki Günde Ne Değişti?'

 > -

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu indirmesine ilişkin açıklamasında, "Tamamıyla siyasi içerikli bir değerlendirmedir" dedi ve ekledi: "Anlamakta zorluk çektiğimiz husus, 21 Eylül günü Moody's'in analistlerinin yapmış olduğu analizde ortaya koydukları perspektif nasıl oldu da iki gün içinde tam tersi bir noktaya evrildi. Bunun izahında zorlanıyoruz."

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'na verilen arada açıklamalarda bulundu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin kredi notunun düşürmesine tepki gösteren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

'İki günde tam tersi bir noktaya evrildi'

"Lafı hiç dolandırmadan şunu çok net söylemek isterim; Moody's'in yapmış olduğu bu değerlendirme tamamıyla siyasi içerikli bir değerlendirmedir. Bu değerlendirmenin zaten metnine de baktığınız zaman birçok noktada siyasi içerikli analizler yer almaktadır. Ancak bizim anlamakta zorluk çektiğimiz husus, 21 Eylül günü Moody's'in analistlerinin yapmış olduğu analizde ortaya koydukları perspektif nasıl oldu da iki gün içinde tam tersi bir noktaya evrildi. Bunun izahında zorlanıyoruz.

Moody's Türkiye'nin Notunu İndirdi; Hükümetin Tepkisi Gecikmedi - onedio.com
Moody's Türkiye'nin Notunu İndirdi; Hükümetin Tepkisi Gecikmedi - onedio.com

Biz herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisi ile ilgili ‘Aferin ne güzel gidiyorsunuz’ demesini, her şeyin güllük gülistanlık olduğu anlamına nasıl almadıysak; bugün herhangi bir derecelendirme kuruluşunun Türkiye ekonomisinin görünümünü durağana çevirmesi ve notunu değiştirmesini de hayatın sonu, kıyametin kopuşu olarak telakki etmeyiz."

OHAL uzatılacak mı?

Kurtulmuş, Olağanüstü Hal kararının uzatılması ile ilgili herhangi bir konunun bugünkü Bakanlar Kurulu'nda gündeme gelmediğini söyledi.

'Suriye'nin bölünmesine müsaade etmeyiz'

Kurtulmuş, Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili bir soruyu, "Biz orada yaşayan Kürt kardeşlerimizin varlığına karşı değiliz ama bir terör örgütünün, PYD, YPG örgütünün oranın bütününde hakimiyet iddiasıyla orada oluşturacağı bir koridorun, zaten pratik olarak Suriye'nin aynen Irak gibi bölünmesi anlamına geleceğini biliyoruz. Dolayısıyla buna ciddi bir şekilde Türkiye'nin müsamaha etmeyeceği, müdahale edeceği açıktır." şeklinde yanıtladı.

Kurtulmuş, "Özellikle Menbiç'te YPG güçlerinin önemli bir kısmının Fırat'ın doğusuna doğru çekilmekte olduğu, Menbiç'i boşaltmakta olduğunu görüyoruz. Bu da Türkiye için önemli ve olumlu bir gelişmedir." dedi.

FETÖ soruşturmaları: 'Bir mektup yazayım da şunu şikayet edeyim demenin bir bedeli olduğunu herkes bilmeli'

Kamudaki FETÖ soruşturmalarıyla ilgili soru üzerine ise Kurtulmuş, "Sadece imzasız ihbarlar değil asılsız ihbarların da fevkalade büyük bir suç olduğunu herkesin bilmesi lazım. Yani öyle oturduğu yerden, herhangi bir şekilde husumeti var ya da geçmişte aralarında herhangi bir mesele geçmiş, 'Bir mektup yazayım da şunu şikayet edeyim' demenin de bir bedeli olduğunu herkes bilmelidir." şeklinde konuştu.

Numan Kurtulmuş'un sorulara verdiği diğer yanıtlar şöyle:

Anıtkabir'de oyun alanı tartışması: 'Siyasi polemikleri doğru bulmuyorum'

Türkiye'nin bu kadar önemli meseleleri arasında, bu kadar tali konuların tartışılmasının zaman kaybı olacağı kanaatindeyim. Görülen lüzum üzerine, TSK çocuk parkını kaldırmıştır. Bu kadar basit ve tali bir meseledir. Siyasi polemikleri doğru bulmuyorum. 15 Temmuz ve 7 Ağustos ruhunu korumak için her türlü gayreti ortaya koymamız gerek. Ortak değerlerimize sahip çıkacağız. Ortak değerleri koruyup, kollayacağız. Bunları siyasi tartışma konusuymuş gibi gündeme getirmeyi doğru bulmuyorum.

Genelkurmay Başkanlığı Anıtkabir'deki Oyun Alanını Kaldırma Kararı Aldı - onedio.com
Genelkurmay Başkanlığı Anıtkabir'deki Oyun Alanını Kaldırma Kararı Aldı - onedio.com

İkinci darbe kalkışması iddiası: 'Halkı endişeye sürüklemenin alemi yok'

Bu yönde rapor yok. Halkı endişeye sürüklemenin alemi yok. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kalkanlar kenara çekilecek değildir. Bunlar ve arkalarındaki iradenin Türkiye'nin önünü kesmek için fırsat kollayacağını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Böyle panik yaratacak sözlerden kaçınarak, hep birlikte uyanık olacağız.

'İkinci Kalkışma Çok Yakında' - onedio.com
'İkinci Kalkışma Çok Yakında' - onedio.com

Bazı AKP'li vekillerin ByLock kullandığı iddiası: 'Siyasileri töhmet altında bırakacak söylentiler doğru değil'

Bu soruşturma devam ediyor. Bu tür söylentiler üzerinden AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakacak söylentilerin doğru olduğunu düşünmüyorum. İddiaların doğru olması durumunda gerekli adım atılır. Bu sözlerin söylenmesini doğru bulmuyoruz.

ByLock'ta İkinci Dalga: ‘20 Bin Kişilik Yeni Liste Belirlendi’ - onedio.com
ByLock'ta İkinci Dalga: ‘20 Bin Kişilik Yeni Liste Belirlendi’ - onedio.com

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzAdalet ve Kalkınma PartisiBakanlar KuruluBaşbakan YardımcısıDarbeFETÖFırat KalkanıIrakNuman KurtulmuşOHALOlağanüstü HalSuriyeTerörTürk Silahlı Kuvvetlerioyun
Görüş Bildir