Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurtulmuş: 'Canlı Bombanın İsmi Başka Olabilir, Bu Gerçeği Değiştirmez'

 > 
30PAYLAŞIM

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara saldırısının PYD-PKK bağlantılı olduğunun ortaya konduğunu söyledi; "Şahsın ismi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir şey olması meselenin gerçeğini değiştirmez" dedi.

Kurtulmuş, Ankara saldırısının devam eden soruşturması hakkında, "İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir şey olması meselenin gerçeğini değiştirmez. PYD bölgesinden giriş yapmış, bu şekilde kayıt altına alınmış. Bu kişinin işbirliği içerisinde olduğu bir zincir içerisinde eylem PYD-PKK işbirliğiyle ortaya konmuştur" açıklamasını yaptı.

Kurtulmuş, toplantıda Türkiye'de yapısal reformlar ve kamu yönetimi alanlarında yapılan çalışmaları aktararak konuşmasına başladı, ardından dış ilişkilerle ilgili gelişmelere değindi.

Türkiye'nin AB ile göç sorununa karşı ortak eylem içinde hareket etmenin önemine dikkat çekti. Türkiye'nin vize serbestisi anlaşmasının Ekim 2016'da devreye girmesini umduklarını ve Haziran'da da Geri Kabul Anlaşması'nın üçüncü ülkelerle uygulanmaya başlayacağını söyledi. Türkiye'nin ABD ilişkilerinde, Suriye konusuna dair birtakım farklılıklar ortaya çıktığını söyleyen Kurtulmuş, bu konunun hassasiyetle ele alındığını söyledi.

Ankara saldırısı

Kurtulmuş, gazetecilerin Ankara saldırısına dair soruşturma hakkında son durumun ne olduğu sorusunu şöyle yanıtladı:

Biz hükümet adına resmi açıklama yaparken elimizdeki net bilgilerle hareket ederiz. Her sözümüzün bilinciyle hareket ederiz. İlk gerçekleştiği anda, kendi ortaya koyduğu izler bakımından, başparmak ve el bulundu biliyorsunuz, şahsın o şekilde tespit edildiğini biliyorsunuz. Daha evvel PYD bölgesinde bulunduğu, oradan 2014'te geldiği yönünde bilgi kesin.

Bu kişinin sahte ismi olup olmadığı, bununla ilgili açıklamayı savcılık yapacaktır. Sonuçta net olan şey, PYD bölgesinden girmiştir. Bu arabanın İzmir'de temin edilmesi, oradan Diyarbakır kırsalına gitmesi, oradan Ankara'ya geri getirilmesi, bütün bunlar açıkça ortaya konmuştur. Emniyet bakımından olayın işleyişi, serüveni, aradaki ilişkiler bakımından aşağı yukarı olayın işleyişi ortadadır.

Ankara Bombacısının Kimlik Tespiti İçin DNA Testi - onedio.com
Ankara Bombacısının Kimlik Tespiti İçin DNA Testi - onedio.com

İsmi başka bir şey olabilir. İsminin başka bir şey olması meselenin gerçeğini değiştirmez. Bu kişi PYD bölgesinden Türkiye'ye giriş yapmış, kendisinin ibraz ettiği kimlikle bu şekilde Türkiye'de kayıt altına alınmış ve bu kimliğe bağlı olan kişinin iş birliği içinde olduğu bir zincir içerisinde de eylem PYD-PKK bağlantılı olarak ortaya konulmuştur.

Eğer böylesine bir saptırma da söz konusu ise bu, eylemin bir kere daha ne kadar art niyetli olduğunu ortaya koyar. Ne kadar hesaplı, kitaplı olduğunu ortaya koyar."

Cerattepe açıklaması

Numan Kurtulmuş, Artvin'deki Cerattepe olayının toplantıda gündeme gelmediğini ancak hükümetin çevreye karşı duyarlılığını koruyacağını söyledi.

"Artvinli hemşehrilerimiz rahat olsunlar, biz hükümet olarak çevreye karşı en ufak zarar verilmemesi için her türlü tedbiri alırız. Buradaki maden ocağının kapalı bir ocak olarak faaliyette bulunması, çevreye zarar vermeyecek bir şekilde bu faaliyetleri yapması için izin verilmiştir. Bu bir terazidir, terazinin bir kefesinde Türkiye'nin madenlerini iyi kullanabilmesi, ekonomik olarak bunlardan iyi istifade edebilmesi, diğer tarafında ise tüm bunları yaparken çevreye zarar verilmemesi. Bu dengenin sağlanacak olduğundan hiç kimsenin şüphe etmemesini arzu ederiz."

Suriye 'ateşkes' açıklaması

Rusya ve ABD'nin Suriye'de 'ateşkes' için tarih vermesine dair soru üzerine Kurtulmuş konuyu yorumladı.

ABD ve Rusya Suriye'de Ateşkes Tarihi İçin Anlaştı - onedio.com
ABD ve Rusya Suriye'de Ateşkes Tarihi İçin Anlaştı - onedio.com

"Ateşkeste IŞİD ve bazı örgütler dışarıda bırakılacak. Yani ortak hedef olarak IŞİD tutulacak. Umut ederiz ki Rusya'nın 'IŞİD'i vuruyoruz' deyip masum insanları öldürmemesini umuyoruz. Rusya hava saldırılarının sadece yüzde 10'u IŞİD'i hedef aldı.

Filler tepişiyor, olan çimenlere oluyor. 450 bin Suriyeli öldü. Sarin gazı atıldı, misket bombaları atıldı, dünyanın kılı kıpırdamadı. Yine de umut ediyoruz ki başarılı olur.

Altı ayda müzakere yapılacak. Ümit ederiz ki ondan sonra oluşacak geçiş hükümeti için olumlu adımlar atılır ve Suriye halkının acıları son bulur. Hiç olmazsa hayatta kalanları huzura kavuşur."

Kurtulmuş bir gazetecinin "Suriye'de yaşananların ardından angajman kuralları çerçevesinde operasyonlar oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekirse bunların değişebileceğini söylemişti. Konu gündeme geldi mi" sorusuna görüşmede bu konunun gündemde olmadığı yanıtını verdi.

Seçim sonrası ilk kez Erdoğan başkanlık etti

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen toplantıya seçim sonrası ilke kez Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık yaptı. Erdoğan, Latin Amerika ziyareti dönüşü uçakta 29 Şubat'ta Bakanlar Kurulu'nu toplayacağını açıklamıştı. Ancak 28 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek Afrika gezisi nedeniyle toplantı öne çekilmişti.

Erdoğan başkanlığındaki beşinci toplantı

Erdoğan, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk kez 19 Ocak 2015'te Bakanlar Kurulu'nu toplamıştı. 

Bugüne kadar Erdoğan başkanlığında 5 toplantı yapıldı.

CNN Türk, AA ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir