Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kurtarma Planı Açısından Yunanistan'ın 'Hayır' Cevabı Ne Anlama Geliyor?

 > 
17PAYLAŞIM

Pazar günü Yunanistan İMF'nin kurtarma planına referandumla "Hayır" dedi. Bu Alexis Tsipras'ın başkanlığındaki Syriza partisinin bir zaferi olarak gözüküyor. Tam bu noktada Yunanistan'ın verdiği "Hayır" cevabının ilerleyen süreçte ne anlama geldiğine ve Yunanistan'ın neye hayır dediğine bir bakalım.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/hayesbrown/heres...

Yunanistan geçtiğimiz Pazar günü, bankalardan gelen teklifleri %61'e %39 gibi bir oy oranıyla reddetti. Tekliflerin ekonomik olarak batmakta olan Yunanistan'a fon sağlama amacı taşıdığı söyleniyordu.

30 Haziran bitiminin öncesinde, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası Yunanistan'a $8.1 milyar borç alıp ekonomisini düzeltebilmesi için uyması gereken birtakım teklifler sundu.

30 Haziran bitiminin öncesinde, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası Yunanistan'a $8.1 milyar borç alıp ekonomisini düzeltebilmesi için uyması gereken birtakım teklifler sundu.
30 Haziran bitiminin öncesinde, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası Yunanistan'a $8.1 milyar borç alıp ekonomisini düzeltebilmesi için uyması gereken birtakım teklifler sundu.

2008 ekonomik krizinden sonra 5 yıl içinde, Troika olarak adlandırılan üç kredi kurumu Yunanistan'a 220 milyar euro kredi sağlamıştı. Bunların çoğu Yunanistan'ın önceki borçlarını kapamada faydalı olmuştu.

Bunun karşılığında, hükümet teklifler için Yunan halkını referanduma çağıracağını bildirdi. Bu referandum 1974'te ülkede monarşinin yıkılmasından sonra ilk referandumdu.

Teklifleri destekleyenler Euro bölgesinde kalmanın tek çözüm olduğunu çünkü 19 ülkenin Euro kullandığını belirtiyor. Karşı çıkanlarsa, buna Yunan hükümeti de dahil, Troika dönemini kabul edilmez olarak nitelendiriyor ve Yunanların daha iyi koşullarda müzakere masasına oturabilmesi için "hayır" oyunda ısrar ediyordu.

Peki, Yunanistan neye "hayır" dedi?

  • Mali yardım için de daha fazla vergi alınmasına, erken emeklilik olanaklarının kısıtlanmasına ve emeklilik primlerinin yükseltilmesine.

  • Tarım sektörüne tanınan vergi ayrıcalıkları ve diğer sübvansiyonların sona ermesine.

  • Atina Uluslararası Havalimanı’nın yanı sıra 39 bölgesel havalimanı da özelleştirilmesine. Ayrıca telekom operatörü OTE, petrol şirketi Hellenic Petroleum HELPE, 35 devlet binası, piyango şirketi, birçok otoyol ve limanın özelleştirilmesine.

  • Devlette çalışan kişilerin maaşlarının beceri, performans ve sorumluluğa göre düzenlenmesine. Ayrıca yevmiye, yan ödeme, yolluk ve kıdem tazminatları gibi ödemelerde kısıtlamaya gidilmesine.

  • Gelecek yılın bütçesinde askeri harcamalarda 400 milyon Euro kısıtlama olmasına. Asker sayısının düşürülmesine.

Bu da oylama sırasında kullanılan pusula. Yan tarafta "Oxi" yani "Hayır" ve "Nai" yani "Evet" şeklinde seçenekler yer alıyordu.

"Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Dünya Para Fonu tarafından 25 Haziran'da yapılan iki bölümden oluşan teklifler kabul edilebilir midir? Birinci belge 'Var olan programı ve ötesini tamamlamak için gereken reformlar' ve ikincisi 'Öncelikli borç sürdürülebilirliği analizi'"

Sonuçlar Syriza koalisyonu Başbakanı Alexis Tsipras için büyük bir başarıyı da getirdi. Kendisi tekliflerin reddi için insanları ikna etmek adına bir kampanya yürütüp çok çalışmıştı.

Tsipras Pazartesi akşamı "Sizden [teklifi] bütün ruhunuzla reddetmenizi istiyoruz, olabilecek en büyük sayıyla" demişti.

Ayrıca Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalmasını istediğini de belirtmişti: "Euro bölgesindeki çözülmeler ve Avrupa Merkez Bankası'nın çöküşü çok büyük - inanılmaz bir maddi yüktür. Bu benim kanaatimdir".

Sonuç, bankaların ve kredi kurumlarının Yunanistan'ın kabul edemeyeceği yaptırımları öne sürdüğünü düşünenlerin bir zaferidir. Bu Yunanistan'ın mali geleceği için müzakerelerin bittiği anlamına gelebilir, ancak bu yine de net değil.

Almanya Başbakanı Angela Merkel önceden Yunanistan'ın karşı teklifinin referandum sonucundan önce tartışılmamasını söylemişti. Şimdi Yunanistan Troika'nın planını reddetti, Atinalılar müzakere masasına borç erteleme için daha iyi pozisyonda oturacaklarını umuyorlar. Tsipras hükümetinin umduğu gibi müzakereler devam etse bile Avrupa hükümetleri Yunanistan'ın Euro bölgesinde kalıp kalmayacağını oylamak için ısrarlı. Referandumdan kısa bir süre sonra Alman Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel Tsipras'ın kararını "son çıkış köprüsünü parçalamak" olarak görüyor.

Sonuçlar Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkıp çıkmama tartışmalarını da arttıracaktır. (Şu andan itibaren, kimse Euro'nun ne anlama geleceğini bilmiyor, global marketi bir yana bırakırsak)

Yunanistan’da, kemer sıkma önlemlerinin sürmesini öngören taslağın oylandığı referandumda ‘Hayır’ sonucunun çıkmasının ardından halk sokaklara döküldü.

Referandum sonucunu Tsipras şu şekilde değerlendirdi:

Tsipras televizyondan halka hitap etti, "Yunanistan halkı cesur davrandı. Bugün demokrasinin zaferini kutluyoruz. Fakat yarın hep birlikte, krizden çıkmak için ulusça yürüttüğümüz çabaya devam edeceğiz. Yunanistan halkı Avrupa dayanışması ve demokrasine oy verdi. Yarından itibaren Yunanistan müzakere masasına dönecektir. Temel önceliğimiz, ülkenin mali istikrarını yeniden tesis etmektir"

Referandum sonrası Maliye Bakanı Varoufakis istifa etti.

Varoufakis kişisel blog sayfasından 'Artık bakan değilim' başlığıyla yaptığı açıklamada, 'Euro Bölgesi maliye bakanlarının bazı tercihlerinden haberdar edildiğini ve maliye bakanları toplantılarındaki mevcudiyetini sonlandırdığını' belirtti. Varoufakis, "Başbakan Tsipras bu kararın bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olacağını düşünüyor. Bu nedenle istifa ediyorum" diye yazdı.

Hollande ve Merkel liderler zirvesi talep ediyor.

Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de telefonda görüştü. İki lider referandum sonucuna saygı duyulması gerektiği konusunda mutabık olduklarını belirtti. Hollande ve Angela Merkel bir araya gelerek referandumun sonucunu görüşecek.

Referandum sonrası Syriza Hükümeti'ne HDP ve Podemos'tan destek geldi.

"Yunanistan’da demokrasi kazandı."

Yunanistan'ın "Oxi" yanıtına sosyal medyadan pek çok destek geldi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tylerdurden

Yüz yıllardır düşmanımız olan yunanistana destek vermekte şov bence

gamze.k

cipras tayyipin yaptığı gibi devlet kurumlarını özelliştirmedi vergileri arttırmadı maaşları kısıtlamadı halkın huzuru için hakerekt etti ama bizimkilere beğendiremezsin nede olsa metrobüs yaptılar :D metrobüsü bu kadar sevmelerinin nedeni kucakta gitmek olsa gerek

ahmet-yildiz4

ama bugün itibariyle malesef daha kötüsü oldu:(

streetkedisi

Olaya bir başka ülkenin başına gelenler gözü ile bakan arkadaşlara kısa bir bilgi vermek gerekiyor sanırım.Çünkü bu ülkelerin başına gelenlerin bizlerin başına gelmeyeceğinin hiç bir garantisi yok.En azından global bir finansman tehlikesini başınıza gelmeden bilmekte fayda var.Bu fonlar Hedge fonu diye geçer ve aracılar taktik olarak kısa vadeli borçlarını yine borçla ödemeye çalışan ülkelerin tahvillerini satın alanları, borç ödeme tarihi yaklaşıp borcunu ödeyememe durumu belirdiğinde , ya da borç arttığında ellerindeki tahvilleri düşük fiyata satın almaya ikna ederek işlem yaparlar.Ve borcun vadesi yaklaştığında ülkeler bu şirketlerle anlaşma masasına otururlar.Bu şirketlerin genel taktiği borcun tamamının yapılandırma yapılmadan ödenmesi üzerine kuruludur ve anlaşma sağlanamadığı takdirde mahkemeye başvururlar.IMF nin yaptığı araştırmaya göre bugüne kadar bu şekilde açılan 78 vaka incelenmiş ve 36 davanın ülkelerin aleyhine bittiği gözlenmiş.

streetkedisi

Ki bunun en yakın örneği Arjantinde yaşandı, Arjantin yaklaşık 600 küsür milyon dolarlık borcunu 2 küsür milyar dolara çıkardığında öneri olarak borcunun her bir dolarına karşılık 33 cent ödemeyi teklif etmiş ancak kabul görmemiş ve ilgili şirket Arjantini dava etmiş ve kazanmıştır.Keza Yunanistan 2011 yılında yine iflasın eşiğine geldiğine AB den 100 milyon euroluk yardım paketi alarak o zaman fon şirketlerinin baskısından kurtulmuştu ama başka türlü yine tuzaklarına düştü ve bugüne gelindi.Bu fonların diğer adının “Akbaba fonları” olması sanırım yapılanmaları ile ilgili konulabilecek en güzel isim.

streetkedisi

Ülkeleri tehdit ile boyunduruk altına almaya çalışmaya kadar ki İzlanda örneğinde ülkeyi “Sizi Küba gibi izole ederiz” ,Arjantine ise yurt dışındaki tüm mal varlıklarına el koymak ve ticari gemilerine bu tehdidi reel olarak gerçekleştirmek şeklinde uygulanmıştır.Şu an bizim ülkemizde de 2009 yılından beri hedge fonları satışta bulunmaktadır. Hedge fonlar çoğunluk görüş olarak Dünya'da ekonomik krizlerin sebebi olarak görülmektedir.Örneğin Asya Krizi hedge fonlar sebebi ile global olanlara bir örnektir.Şeffaflık gelişmediği sürece de bu fonlar kriz tetikleyicisi olmaya devam edecektir.Ve sanırım ülkelerin direnme konusunda ki haklılıklarını en güzel Arjantin ekonomi bakanının şu sözleri açıklıyor "Akbaba Fonları ya da Vatan!"

Gizli Kullanıcı

hipotalamus haklı gençler.dağılın...

Gizli Kullanıcı

Elalemin derdi bizi gerdi. 1 haftadır bıktık bu haberlerden. Sanki kendi durumumuz iyiymiş gibi başkaları ne yapmış ona bakıyoruz. Daha hükümet kurulacak haberiniz vardır sanırım. Türkiye'nin odaklanması gereken sorunu bu.

baturay-ozkay

ab o parayı alır bak : -yunanlıların çoğu maddelerin hepsine hayır dedi maddeleri ayrı ayrı oylansaydı iş değişirdi -ab'den çıkarsa rahat günler sona erer iş süreleri çinle yarışır -öyle 1930'lardaki almanya gibi ödeyemiyorum olmaz s..ler kamil hepinizi s...ler -işin sonu duyun-u umumiye'ye kadar gidebilir -işin siyaset boyutu ağır olabilir altın şafak'ın tek başına iktidar olmasına bakar yorumlarınızı bekliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen

Görüş Bildir