Kürtaj İzni Verilmeyen Hasta Kadın Doğum Yaptı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kürtaj İzni Verilmeyen Hasta Kadın Doğum Yaptı

Kürtaj İzni Verilmeyen Hasta Kadın Doğum Yaptı

El Salvador'da, kürtaj talebi yüksek mahkeme tarafından reddedilen ağır hasta bir kadın, sezaryen operasyonuyla doğum yaptı.

22 yaşındaki Beatriz olarak tanıtılan genç kadının avukatları, eklem iltihabı ve böbrek yetmezliği hastası olan genç kadının yaşamının tehlikede olduğu gerekçesiyle mahkemeden kürtaj yapılmasına izin vermesini talep etmişlerdi.

Fetüste beynin bir bölümünün ya da tamamının bulunmaması.

' Anensefali ' olarak bilinen gelişim bozukluğu görülen bebeklerin tamamına yakını doğumdan hemen önce ya da hemen sonra yaşamını yitiriyor.

Beyni ve kafatası tam olarak oluşmayan bebeğin doğumdan kısa süre sonra öldüğü açıklandı.

' Anensefali ' olarak bilinen gelişim bozukluğu görülen bebeklerin tamamına yakını doğumdan hemen önce ya da hemen sonra yaşamını yitiriyor.

Yüksek Mahkeme'nin kürtaja izin vermemesine karşın sezaryen operasyonunun bu durumda kabul edilebilir bir müdahale olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı Maria Rodriguez, "Hamileliğin bu safhasında yapılacak müdahalenin kürtaj olmadığı açık. Bu bir erken doğum ve kürtajdan çok farklı" demişti.

Operasyon ardından Rodriguez, genç kadına iyi bir bakım sağlandığını söyledi ve sağlık durumunun ilerleyen saatlerde daha iyiye gideceğini umduğunu belirtti.

El Salvador, Dominik Cumhuriyeti, Nikaragua, Şili, Honduras, Haiti ve Surinam'da kürtaj hangi şartlar altında olursa olsun yasak.

Küba, Guyana, Porto Riko ve Uruguay'da ise sadece tecavüz, ensest ilişki ve hamile kadının yaşamı tehlike altındaysa kürtaja izin veriliyor.

Beatriz'in tedavi gördüğü hastanedeki bir uzmanlar ekibi, Sağlık Bakanlığı ve insan hakları örgütleri Beatriz'in hamileliği sona erdirme talebine destek vermişti.

El Salvador'da kürtaj, hangi sebeple olursa olsun yasak. Çoğunluğu Katolik olan ülkede anayasa, 'döllenmeden itibaren' yaşam hakkını güvence altına alıyor.

Mahkeme yargıçları, aldıkları kararın gerekçesini, "Mahkememiz, annenin haklarının, doğmamış bir çocuğun haklarının önüne geçmesinin ya da bunun tam tersinin mümkün olmadığına karar vermiştir. Ayrıca, anayasayla güvence altına alınan 'döllenmeden itibaren yaşam hakkı', kürtajı kesinlikle yasaklamaktadır" ifadeleriyle açıklamışlardı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

PortoTecavüzhamile
Görüş Bildir