Kürt Tpao Ve Botaş'ı Kurulacak

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kürt Tpao Ve Botaş'ı Kurulacak

Kürt Tpao Ve Botaş'ı Kurulacak

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi petrol üretim-satışı ile petrol ve doğalgazın taşınması için dört yeni şirket kurmak üzere gereken tüm hazırlıkları tamamladı.

ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin 2003 başında Irak'ı işgal etmesi Ortadoğu'daki tüm dengeleri alt üst etti.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre Saddam Hüseyin rejiminin El Kaide ile işbirliği içinde olduğu ve sahip olduğu kitle imha silahlarıyla ABD ve Batı açısından büyük bir tehdit oluşturduğu iddiasıyla başlatılan savaş jeo-politik ve jeo-ekonomik açıdan çok farklı sonuçlar doğurdu.

HEDEFLER BÜYÜK

Aradan geçen 10 yıl incelendiğinde yalanlar üzerine kurulu bu korkunç savaşın belki de tek galibinin Irak'ın kuzeyindeki Kürt yönetimi olduğu görülüyor. 2002'de yaklaşık 10 bin kilometrekarelik bir alanı kontrol eden Kürtler -ABD ve İngiltere'ye verdikleri koşulsuz desteğin mükâfatı olarak- topraklarını 41 bin kilometrekareye çıkarmayı başarırken, Musul ve Kerkük gibi iki önemli petrol merkezinin de denetimini ele geçirdi.

Kontrol ettikleri topraklarda 45 milyar varil hampetrol ve 2 trilyon metreküp doğalgaz olduğunu açıklayan Kürtler 2007'de Bağdat'taki merkezi hükümetten bağımsız olarak kendi petrol ve doğalgaz kanunu çıkarttı ve bölgeyi uluslararası yatırımcılara açtı.

Son 10 yılda bölgeye 16.5 milyar dolarlık doğrudan yatırım gelirken, yatırımların 10 milyar dolarlık bölümünü petrol ve doğalgaz oluşturdu. Exxon Mobil, Chevron, Eni, Total, Gazprom gibi uluslararası devler bölgeye yeni adım attı. Aralarında Genel Enerji, Pet Oil, Çalık ve Doğan Enerji gibi Türk şirketlerinin de bulunduğu 30 yabancı şirket bölgede arama ve üretim faaliyeti gerçekleştiriyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Enerji Bakanı Ashti Hawrami, doğalgaz konusunda iddialı. Bölgedeki gaz rezervinin son derece yüksek olduğunu kaydeden Hawrami, Türkiye'ye 2014 başından itibaren gaz ihracatına başlayacaklarını söylüyor. İlk hedef yıllık 1 milyar metreküp gaz ihraç etmek. Kürtler, petrolün devletleşme yolunda hayati önem taşıdığının farkında. Bu yüzden enerji sektörünün devlerini bölgeye çekerek konumlarını güçlendirmek istiyor. Tüm bu adımları atarken de 'kazan-kazan' ilkesine dayalı bir politika izlemeye özen gösteriyor.

K. Irak'taki yönetim atılan tüm bu adımları kurumsallaştırma yolunda çok önemli bir hamle yapmaya hazırlanıyor. 2007 yılında çıkartılan Hidro Karbon Yasası'yla kuruluş süreci başlayan petrol arama ve üretim şirketi KEPCO ve KNOC ile dağıtım ve pazarlama şirketleri KOMO ve KODO şirketlerinin faaliyete geçmesi için gereken yasal hazırlıklar yıl sonuna kadar tamamlanıyor. Şirketlerin kuruluş sözleşmeleri ve diğer yasal düzenlemelerin 2012 sonuna kadar tamamlanacağını ifade eden yetkililer, TPAO ve Botaş benzeri bir yapı kurulacağını anlatıyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriİngiltereIrakSavaş
Görüş Bildir