Kürt Sineması Mercek Altında…

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kürt Sineması Mercek Altında…

Kürt Sineması Mercek Altında…

Aylık Sinema Dergisi Altyazı, son on yılda önemli bir atılım gerçekleştiren Kürt sinemasını mercek altına alıyor. Peki, son dönemde dikkat çeken Kürt filmleri, Kürt meselesinin dünü, bugünü ve yarını hakkında bize neler söylüyor?

Kasım sayısında Babamın Sesi’ni kapağına taşıyan Altyazı , The Master’ın Türkiye için özel olarak hazırlanan afişini okurlarına armağan ediyor.

BABAMIN SESİ

Altın Koza’da ‘En İyi Film’ seçilen Babamın Sesi’nin ortak yönetmenleri Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy sinemasal tercihlerini, birlikte film yapma deneyimlerini ve Kürt sinemasının bugünkü durumu üzerine görüşlerini Altyazı’yla paylaştı.

KÜRT MESELESİNİ FİLMLERLE KONUŞMAK

Altyazı, son on yılda önemli bir atılım gerçekleştiren Kürt sinemasını mercek altına alıyor. Peki, son dönemde dikkat çeken Kürt filmleri, Kürt meselesinin dünü, bugünü ve yarını hakkında bize neler söylüyor?

PELİN ESMER

11’e 10 Kala’yı takip eden yeni filmi Gözetleme Kulesi ile Pelin Esmer, yaşadıkları travmaların ardından kendini dış dünyaya kapatan ve birbirine sığınan iki karakterin öyküsünü konu alıyor. Esmer, gözetleme ve gözetlenme, suçluluk duygusu ve utanç etrafında dolaşan filmini Altyazı’ya anlattı.

PAUL THOMAS ANDERSON

Günümüz Amerikan sinemasının en önemli isimlerinin başında gelen Paul Thomas Anderson’ın iddialı filmi The Master’ı beklerken, yönetmenin bugüne kadar yaptığı filmlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkan ‘arızalı erkekler’e yakından bakıyoruz.

HOMELAND

Yıllarca Irak’ta tutsak kaldıktan sonra kurtularak ülkesine dönen bir askerin öyküsünü anlatan Homeland, Amerikan seyircisinin ezberlerini bozan sıradışı bir dizi.

ALTYAZI’da ayrıca; Katil Joe (Killer Joe): William Friedkin’den şiddet dolu ve acımasız bir film, Hayalimdeki Aşk (Ruby Sparks): Bağımsız Amerikan sinemasının yeni gözdesi, Patricia Pisters ile söyleşi: Beyin ve sinema arasındaki ilişkiye felsefi bakış, Japon erotik sinemasının auteur’ü Kôji Wakamatsu’nun ardından, Hiam Abbass ile söyleşi: Filistinli yıldız ile Ortadoğu ve sinema üzerine, Devre Dışı’nda bu ay: Müzik tutkunu Hollandalı yönetmen Frank Scheffer, Bu sayıdaki eleştiriler; Skyfall, Gölgede Dans (Shadow Dancer), Uzun Hikâye, Tutku (Passion)

Benzer Yazılar:

Altın Koza’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Altın Koza’nın Gala Programı Belli Oldu

Altın Koza’da Yarışacak Filmler Belli Oldu

Pelin Esmer’in ”Gözetleme Kulesi” Toronto’da

Emin Alper’e Uluslararası Ödül

Amerikan Deneysel Sineması

Suskun ve Yalnız: Reha Erdem Sineması

Yeryüzünün Lanetlilerinin Sineması

Ermenistan – Türkiye Sinema Platformu Ön Jürisi Açıklandı

Gezici Festival Yoluna Devam Ediyor

Yazar Şahnaz CivelekHaberler.

Bu yazıya yazılan yazıları RSS üzerinden takip edebilirsiniz RSS 2.0.

Yorum yazabilir veya geri izlemede bulunabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAltın KozaFestivalIrakJaponyaKatilSinemaaşkdizimüzik
Görüş Bildir