Kürkçü: 'CHP Dersim ile Yüzleşsin'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz
Kürkçü: 'CHP Dersim ile Yüzleşsin'

HDP, CHP'ye Dersim olayları ile yüzleşin çağrısı yaptı. Eş Başkan Ertuğrul Kürkçü, CHP'nin olayların üzerinin örtülmesi için çaba gösterdiğini öne sürdü.

Halkların Demokratik Partisi Meclis Grubu, Eş Başkan Ertuğrul Kürkçü başkanlığında toplandı. Hafta sonu Dersim olaylarının yıldönümünü olduğunu hatırlatan Ertuğrul Kürkçü, AK Parti'nin olayların belgelerini Meclis'e getirdikten sonra konuyu unuttuğunu öne sürdü. Kürkçü, CHP'ye de çağrı yaptı:

"Biliyoruz bugünkü CHP değildi o gün olanları yapan. Ama madem her şeyin mirasçısısınız, bu katliamın da mirası sizindir. Dersim halkına yardım etmeniz gerekirken bunun örtbas edilmesi için çaba gösteriyorsunuz. İşte böyle yaptığınız zaman kendinize sorarsınız niye Kürtler bizim yüzümüze bakmıyor? Niye baksın, insanlar sizi niye ödüllendirsin? Bülent Ecevit'i hatırlamanız yeterli, bir şiirinde Kürt adı geçiyor diye kaç Kürt, çocuğunun adını Bülent koydu."

1 Mayıs olayları ile ilgili Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Ertuğrul Kürkçü, "Ne kadar diktatörleşirsen sonuna o kadar yaklaşacaksın. Zulmün artsın sonun gelsin." dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen HDP Eş Başkanı, Deniz Baykal'ın, "CHP-MHP' ortak aday çıkarsın" teklifini eleştirdi, HDP'nin kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını söyledi, adaylık için Gül ve Erdoğan'ın adının geçmesine tepki gösterdi.

"HDP kendi suretinde bir cumhurbaşkanının Türkiye'nin sesi olması için çaba gösterecek. Herkese diyoruz, "Göreceksiniz, Türkiye'de, ikinizin arasında değil üçüncü bir güce yer olduğunu göreceksiniz."

Kürkçü, 2015 genel seçimlerinde yurtdışından kullanılacak oylarla ilgili düzenlemelere tepki gösterdi, yurtdışında oy kullanımı ile ilgili siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan komitelere HDP'nin alınmamasını eleştirdi:

"2 milyon oy yurtdışında, elçiliklerin, konsoloslukların yani Ahmet Davutoğlu'nun emanetinde. Üstelik yurtdışındaki tüm komitelerden partimizi dışladılar. O oyları size yedirmeyeceğiz, Avrupa'yı yarından tezi yok kasaba kasaba herkesin bulunduğu yerde dolaşıp uyaracağız. Orada sandığa gelen buradan çıkmasın bakalım ne olacak?"

4 eski bakanla ilgili komisyon

HDP Eş Başkanı Kürkçü, yolsuzluk iddialarına adı karışan dört eski bakan ile ilgili soruşturma komisyonunun akıbetinin Uludere Komisyonu gibi olacağını da savundu, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çoğunlukta olduğu komisyonlar nasıl çalışıyorsa öyle çalışacaktır." dedi.

Kürkçü, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının yıldönümü olan 6 Mayıs'ta hıdırellez kutlamaları yapıldığını da hatırlattı, "Bizim dileğimiz hiçbir hıdırellez günü hiçbir devrimci dünyanın hiçbir yerinde idam edilmesin" dedi.

HDP, Meclis Başkanlığı'na Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararlarının arkasındaki siyasi sorumluların tespit edilmesi için Meclis'te araştırma komisyonu kurulmsını istedi. Bunun için Meclis Başkanlığı'na başvuruldu.

İkiz bebekleriyle grup toplantısına katıldı

Toplantıya 5 aylık ikiz bebekleri Özgür ve Lorin ile cezaevine girecek olan Mülkiye Kılınç ve eşi de katıldı. Kürsüye bebekleriyle çıkan Kılınç konuşmasında cezasını elektronik kelepçe yöntemiyle çekebileceğini söyledi.

Kılınç, PKK'lılara kitap götüren bir kaçakçıya kaçakçıya kitap sattığı bu yolla ‘örgüte yardım yataklık" ettiği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı ve cezası Yargıtay tarafından onandı. Kılınç, kesinleşen cezasını çekmek üzere 19 Mayıs'ta cezaevine girecek.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiHDPHalkların Demokratik PartisiİdamKitapMilliyetçi Hareket PartisiYargıtay
Görüş Bildir