Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kürk Mantolu'yu Neden Çok Sevdik?

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kürk Mantolu'yu Neden Çok Sevdik?

Kürk Mantolu'yu Neden Çok Sevdik?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin yetmiş yıl önce yayımlanan bu romanı, ne oldu da çok satanlar listesinin üst sıralarından düşmüyor? Keşke Sabahattin Ali de görebilseydi.

Kitap okurlarının, edebiyatseverlerin ve elbette tüm yayıncıların şaşkınlıkla izledikleri bir çok satan karşısındayız: Kürk Mantolu Madonna . Sabahattin Ali’nin yetmiş yıl önce yayımlanan bu romanı, ne oldu da çok satanlar listesinin üst sıralarından düşmüyor? Türkiye, Sabahattin Ali’ye vefa borcunu ödüyor diye düşünmek sevindirici olmakla birlikte, faili meçhul cinayetlerin hiç azalmadığını bilmek bu ihtimali baştan yok ediyor. Kuyucaklı Yusuf ’un ve Sabahattin Ali’nin öykülerinin 100 Temel Eser listelerinde yer alması ve okullarda okutulması da benzer bir biçimde durumu anlaşılır kılsa da ikna edici değil.

Yapı Kredi Yayınları, Sabahattin Ali’nin eserlerini özenli bir biçimde, eksiksiz basmaya, eleştirel basımlar hazırlamaya devam ediyor. Çeşitli vesilelerle Sabahattin Ali’nin yaşamöyküsünü anlatan sergiler düzenlendi ve bu sergiler Türkiye’nin farklı illerine götürüldü. İlköğretim okulları ve liselerde düzenlenen etkinlikler de bu gençlerin Sabahattin Ali’yi tanımasını, anlamasını sağlıyor elbette. Yine geçtiğimiz yıl birkaç belgesel ve farklı anma etkinlikleri de yapıldı. Bunların tümü bir araya geldiğinde Kürk Mantolu Madonna ’nın neden çok sevildiğini anlamak mümkün olur mu bilmiyorum, ama bir yazarın sahiplenilmesi, eserlerine ve geriye bıraktıklarına değer verilmesi açısından Türkiye’nin şaşırtıcı bir tavır sergilediğini görüyoruz. Ve elbette “keşke” demekten geri duramıyoruz. Keşke Sabahattin Ali de görebilseydi...

Kürk Mantolu Madonna ’yı okuyanların/sevenlerin hatta ömürleri boyunca okudukları en güzel kitap olduğunu söyleyenlerin yayınevini hatta yazarını bile bir seferde söyleyememesi ise yukarıda sıraladığım nedenleri ikinci hatta üçüncü plana iterken geriye bir tek kitabın konusu kalıyor. Kitabı okuyan herkes konusunu çok etkileyici bulduğunu ifade ederken, kitabı çoğunlukla bir arkadaşının tavsiyesiyle okumaya başladığını ve elinden bırakamadığını da ekliyor.

Kolay okunması ve dilinin yalınlığı okuyucunun kitaba devam etmesi açısından en büyük etkenlerden biri elbette, ancak “Bu kitabı neden seviyorsunuz?” diye sorduğum pek çok kişinin anlatılanlardan çok etkilendiğini söylemesi, dahası okullarda gençlerin “zamanımızda böyle aşklar yok ne yazık ki” diye iç çekmesi de kayda değer nedenler.

1943’ten 2013’e yetmiş yılda neler oldu?

Kürk Mantolu Madonna ilk kez Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940-8 Şubat 1941 (çıkmadığı günler: 8-10,14,15 Ocak 1941) tarihinde “Büyük Hikâye” başlığı altında 48 bölüm olarak tefrika edilmiştir. Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna ’yı ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere’de çadırda yazmış ve günü gününe gazeteye yetiştirmeye çalışmış, romanı yazdığı günlerde attan düşüp sağ kol bileği çatlayınca, kolunu tenekede ısıtılan suya koyup yazmaya devam etmiştir.

Roman gazetede tefrika edilmiş ama Sabahattin Ali telifini alamamış, gazete sahibi Cemal Hakkı ile aralarında giderek sertleşen yazışmalar olmuş, Cemal Hakkı romanın beğenilmediğini söyleyince Sabahattin Ali de 10 Şubat 1941’de şu yanıtı vermiştir:

“Benim yaptığım, bana defaatle vaat edildiği halde, hiç sebep zikredilmeden incaz edilmeyen bir hakkı istemektir. Bir de sizin yaptığınıza bakalım: Roman gazetenizde, benim gibi bu meselelerde hassas olan bir adamı deli etmek için olacak, mütemadiyen şekil değiştirilerek, kararsızlık içinde, neşredildi. Evvela üç sütunda başlayıp sonra dört sütuna, sonra da yedi sütuna çıkarıldı.

Yazı hayatımda ilk defa olarak, yazımın tutmadığı suratıma çarpıldı. Neden? Bunu araştırmaya lüzum bile hissedilmedi. Acaba roman hakikaten tutmadı mı? Tutmadı ise kabahat romanda mı, Hakikat gazetesi karilerinin seviyesinde mi benim şimdiye kadar intişar etmiş bulunan eserlerim meydanda olduğuna göre, benden gazeteniz için yazı isterken, İskender Fahrettin, Esat Mahmut beylerden veya Peride Celal, Kerime Nadir, Mükerrem Kâmil hanımlardan beklenen neviden bir roman istemiş olamayacağınız aşikârdır. Akşam gazeteleri karileri ancak bu nevi yazıları tutuyorlarsa kabahat bende mi? Sanatı üzerinde benim kadar titreyen ve bunu ‘talebe muvafık emtia’ haline girmekten benim kadar kaçan bir insana eliniz titremeden ‘roman maalesef tutmamıştır’ diye yazarken ne yaptığınızın farkında mı idiniz?”

Kitabın adına gelince, Cevdet Kudret Sabahattin Ali’nin bu roman için “Lüzumsuz Adam” adını düşündüğünü ancak içindeki “z” ve “s” seslerinin kakofonisinden hoşlanmayarak bu addan vazgeçtiğini söylemektedir. Pertev Naili Boratav ise Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna ’yı ilk önce bir öykü olarak tasarladığını ve başlığını da “Yirmi Sekiz” koyduğunu, öykünün ilk sayfasını da kendisine gösterdiğini, “Yirmi Sekiz” başlığını da Sabahattin Ali’nin öykünün kahramanı olan hanımı tanıdığında yirmi sekiz yaşında olması nedeniyle seçtiğini belirtmektedir.

Kim bu Kürk Mantolu?

Kürk Mantolu Madonna’nın kim olduğu konusunda pek çok şey söylenmiştir. Sabahattin Ali’nin yakın arkadaşlarından Muvaffak Şeref, Taksim Camlı Köşk Gazinosu’ndaki kadın orkestrasında çalan kadınlardan biri olduğunu söylerken Sevgi Sanlı, Kürk Mantolu Madonna’nın Sabahattin Ali’nin henüz çok gençken âşık olduğu bir genç kız olduğunu dile getirmektedir.

Aliye Ali ise Asım Bezirci’yle yaptığı konuşmada romandaki bazı konuşmaların kocasıyla kendisi arasında geçtiğini ve Raif Bey’in ailesinin Sabahattin Ali’nin dayısının karısı Müfide Hanım’ın ailesinden izler taşıdığını anlatmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Kitap
Görüş Bildir