Kurban İbadetinin Anlamı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kurban İbadetinin Anlamı -Zeynep Ocak Yazdı

Kurban İbadetinin Anlamı -Zeynep Ocak Yazdı

Evrensel bir karakter taşıyan kurban ibadeti hemen hemen bütün dini gelenekte yer alıyor. Dinlerde hangi hayvanların kurban olarak sunulacağı ve hangilerinin sunulamayacağı konusu her dinin kendi özelliklerine göre değişir. Asıl amacı kutsalla iletişim kurmak olan kurban ibadeti, bireyin tanrıya olan yakarışını, ona karşı şükrünü, minnet duygusunu, günahlardan pişmanlığını ve geleceğe yönelik istek ve temennilerini dile getirmeyi amaçlar.

Birçok ibadette olduğu gibi, kurbanda da çeşitli metaforik anlamlar ve sembolik değerler yüklüdür. Bu ibadetin hangi gayeyle yapılırsa yapılsın aslında inanılan varlıkla irtibat kurma ve ona yaklaşma amacı taşıdığında şüphe yoktur.

Sadece İslam’da değil, Yahudilik, Mecusilik ve Sabiilik gibi eski dini geleneklerde de yer alan kurban ibadeti, İslam’la paralel bir amaç taşımaktadır. Bu husus Kuran-ı Kerim’de şu şekilde ifade edilmektedir: “Her ümmete kurban kesme görevi yükledik ki kendilerine rızık olarak verdiğimiz en’âm (koyun, keçi, sığır ve deve) cinsinden hayvanları Allah’ın adını anarak kessinler. Hepinizin ilahı tek ilahtır, siz yalnız ona teslim olun. Sen alçak gönüllülere müjde ver.”(Hac, 22/34)

Bu ibadetteki hikmet, kurbanın ne etinde ne de kanındadır. Maddi unsurlarda değil manevi boyutlarda aranması gereken hikmet, Kuran’da da açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu husus “Onların ne etleri, ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat sizden O’na ulaşan yalnızca O’na karşı gösterdiğiniz derin sorumluluk bilincidir. Böylece, onları size musahhar kıldı ki, size yol gösterdiğinden dolayı Allah’ın yüceliğini layıkıyla takdir edesiniz; ve (sen Ey Peygamber) iyileri (O’nun rızasıyla) müjdele” (Hac, 22/37) ayetiyle ayrıntılı bir şekilde ifade ediliyor.

Sonuç olarak kurban ibadeti, ilahi ve beşeri dinlerde insanlık tarihiyle birlikte var olmuştur. İslam’da kurban, rızkı verenin, hayat ve ölüme hükmedenin Allah olduğunu ve insanlar dahil her şeyin O’na döneceğini hatırlatan bir ibadettir. Diğer bir deyişle insan inandığı varlığa sunduğu kurbanla, hiçbir şekilde ondan uzak olmadığını hatırlamakta ve manevi arınmasını sağlamaktadır. -BİTTİ-Dağ Medya/Zeynep Ocak

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Hac
Görüş Bildir