Kur'an Kursunda 6 Çocuğun Ölmesine Sebep Olan Yangının Sebebi Açıklandı: 'Kısa Devre'

6PAYLAŞIM

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Karaağaç mahallesinde, Kulp Müftülüğü'ne ait Kuran kursunda önceki gece 6 çocuğun ölümüyle sonuçlanan faciaya, elektrikli ısıtıcının halının altından geçirilen kablosunun aşırı ısınıp alev almasının neden olduğu ortaya çıktı. Kursta daha önce de ufak çaplı bir yangın çıkmasına rağmen yetkililere bildirilmediği ve müftülüğe bağlı kursta kadrolu bir görevlinin çalışmadığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde daha önce köy olan ve Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen Karaağaç müftülüğe ait Kuran kursunda öncesi gece çıkan yangında yaşları 15 ile 16 arasında değişen Serhat Sancar, Suat Çankaya, Şahin Kahraman, Mehmet Bingöl, Sabahattin Altın, Muhammed Bayka yaşamını yitirmiş 6 çocuk da yaralanmıştı.

“Kadrolu görevli yok”

Olayın ardından başlatılan soruşturmada Kulp Müftülüğü’ne ait olmasına rağmen Kuran kursunda kadrolu görevlinin bulunmadığı ve kursta fahri imamların ders verdiği ortaya çıktı. Kursa başta Karaağaç mahallesi olmak üzere çevre ilçe ve köylerden gelen yaklaşık 60 öğrencinin eğitim aldığı ve bunlardan 20 öğrencinin yatılı olarak Kuran kursu binasında kaldığı belirlendi. Kurs binasının alt katının taziye evi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Kuran kursu öğrencilerinden ilkokula gidenlerin eğitimlerine Karaağaç İlkokulu’nda, orta ve lise öğrencilerinin bazılarının taşımalı eğitimle ilçe merkezindeki okullarda okudukları, bazı öğrencilerin de açık liseye devam ettiği, bazılarının da okulu bıraktığı belirtildi.

Halının altındaki kablo tutuştu

Karaağaç Kur’an kursunda çıkan yangınla ilgili savcılık ve jandarma tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. İki hafta önce de kursta küçük bir yangın çıktığı ve yurttakilerin söndürdüğü, itfaiye ya da ilgili kurumlara bildirilmediği kaydedildi.

Yapılan incelemede yangına, çocukların kaloriferlerin yetersiz kalması nedeniyle zaman zaman geceleri yaktıkları elektrikli ısıtıcının kablosunun neden olduğu belirlendi. Isıtıcının halı altından geçirilen yıpranmış kablosunun aşırı ısınarak kısa devre yapıp halıyı tutuşturması sonucu çıktığı saptandı.

Çocukların uykuda olduğu sırada tutuşan halı ve alevlerin biranda odayı sarması üzerine çocukların büyük panik yaşadığı ve ölen 5 çocuğun balkondan çıkmak isterken alev alıp eriyen balkon kapısını geçemeyince burada üst üste öldükleri belirlendi. Çocukların kaldığı odanın kapısının kilitli olmadığı ancak, o bölümü de saran alevler nedeniyle çocukların kapı yerine balkona yöneldikleri anlaşıldı.

Kuran kursunda hayatını kaybeden 6 çocuğun cenazeleri otopsi ve kimlik tespitlerinin yapılabilmesi için Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir