Kumandanın Mucidi Öldü!

-

Yaşamın en önemli icadı kumandanın mucidi öldü!

Yaşamın en önemli icadı kumandanın mucidi öldü!

Özellikle televizyon izleyicilerinin yaşamımızı kolaylaştırın "uzaktan kumanda"yı icad eden ABD'li mühendis Eugene Polley, 96 yaşında hayata veda etti. Polley'in, 1955 yılında "Flash-Matic" adını verdiği aygıt, sonraki yıllarda geliştirilerek yaygın hale geldi ve televizyonun en önemli parçası oldu.

57 YIL ÖNCE TELEVİZYONUN EN ÖNEMLİ PARÇASINI İCAD ETTİ

Televizyon kumandasının mucidi olan ABD'li mühendis Eugene Polley, pazar günü Chicago kentinde yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı yaşamını kaybetti. 96 yaşında ölen Polley, Zenith firmasında çalıştığı 1955 yılında, "Flash-Matic" adını verdiği, televizyonun her bir köşesinde bulunan bölmelere gönderdiği ışınla kapanmasını ve kanal değişikliğini sağlayan aygıtı, yaygın adıyla TV kumandasını icat etti.

Polley'nin icadının önemi, o dönemde kanal sayısı çok az olduğu için pek anlaşılmadı. Ancak, yıllar geçip yüzlerce kanalın izlendiği bir düzen kurulunca, onun ilk örneği, bir silahı andıran kumandasının ne kadar önemli, işlevli ve insanoğlunun hayatını kolaylaştıran bir icat olduğu anlaşıldı. 1935'ten 1982'ya kadar 47 yıl süreyle çalıştığı Zenith firmasına ABD patentli 18 ürün kazandıran Polley'in uzaktan kumandası önce ses dalgalı modellere, sonra da kızılötesi ve radyo frekanslı modellere dönüştürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir