Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kum Fırtınası Farklı Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir

0PAYLAŞIM

Kum Fırtınası Farklı Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir

İSTANBUL Anadolu Ajansı - Türk Toraks Derneği, kum kasırgasının farklı sıhhat meselelerine yol açabileceği ihtarında bulundu.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Bayram, dernekten yapılan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın, fosil yakıtların çoğalması ve atmosfere salınan karbondioksit başta olmak üzere değişik sera gazlarının çoğalışı sebebiyle sıcaklık çoğalışı, buzulların erimesi, kuraklık, çölleşme, gizeme dışı tabiat vakaları ve küresel abuhava facialarıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce hazırlanan "2019 Seneyi Abuhava Değerlendirmesi Raporu"nda, 935 şiddetli yağış-su baskın, fırtına, yıldırım, şiddetli kar ve heyelan gibi büyümeyle "ekstrem hava vakaları"nın en fazla yaşandığı sene olduğunun belirtildiğini aktaran Bayram, şunları kaydoldu:

"Ülkenin 2019 seneyi vasati sıcaklığı 14,7 derece olurken, mevzubahisi sene 1971'den bu yana ölçülen en sıcak 4'şöhretçi sene olarak değerlendirilmiştir.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün bugün Şırnak, Siirt, Mardin, Antalya, Manisa, Aydın ve Balıkesir'de 3 gün sürebilecek kum kasırgaları ihtarı ve geçen hafta sonu Ankara’da görülen kum kasırgası da değişen abuhava krizinin bir neticeyidir."

Bayram, kum kasırgalarının meteorolojik vakalar olduğunu ve dünyanın bir hayli bölgesinde sıklıkla alana geldiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Kum kasırgaları, tozun uzun mesafeli taşınmasının ana kaynağıdır, hava lekeliliği ve muhtelif sıhhat meselelerine neden olur. Bu sebeple, kum kasırgasına maruziyetten sakınılması sağlanmalıdır. Kum kasırgaları, kıtalar arasında gezen muhtelif toz ve biyolojik parçacıkları taşır. İlk pisleyiciler doğrudan atmosfere salınırken, ikincil pisleyiciler atmosferdeki değişik lekeleyicilerle kimyevi tepkinlerden üretilir. Kum kasırgaları, tozla ilişkili biyolojik parçacıkların uzun mesafeli dağılımını basitleştirir."

  • "Öksürük, burun akıntısı, hırıltı, akut astım hücumu, baş sızısına neden olur"

Türk Toraks Derneği Etraf Meseleleri ve Akciğer Sıhhati Çalışma Grubu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Nilüfer Aykaç da mikro-biyolojik organizmaların kum kasırgasında yaşamda kaldığına işaret etti.

Kum kasırgası tozunun bakteri, mantar, polen, toz ve virüs eşi parçacıklar kapsadığını ve solumakla da evvel üst hava yolları, sonrasında alt hava yolarını etkileyerek akut tesirlerle sistemik dolaşıma geçerek kronik tesirler oluşturabildiğini anlatan Aykaç, şöyle devam etti:

"Kum kasırgasına maruziyet öksürük, burun akıntısı, hırıltı, akut astım hücumu, gözde tahriş/kızarıklık, baş sızısı, beden sızısı, uykuyla alakalı ve psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Bu tesirler maruz kalmanın zamanıyla çoğalış gösterir. Özellikle rinit, kronik bronşit ve astım gibi altta uyuyan solunumsal hastalığı olan şahıslarda bu yarıyılda hastalıklarında tutuşma ortaya çıkabilir. Yapılan çalışmalarda toza maruz kalmanın solunum ve genel sıhhat semptomlarını ve öksürük, astım, rinit ve konjunktivit görülme sıklığını çoğaldığı bulunmuştur. Ayrıca bu yarıyılda kronik solunum ve kalp hastalıklarına bağlı vefatlarda, acil servis ziyaretlerinde, sağlık kurumu müracaatları yanı gizeme astım ve solunum hastalıklarının tutuşmalarında çoğalışlar ortaya çıkmaktadır."

Aykaç, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığının kum kasırgasına maruziyeti en aza indirmek için özellikle kum kasırgası bölgelerindeki insanlara kesin tarihi ve saati hakkında uygun bilgileri paylaşmasının ve bunun için alandaki sivil toplum kuruluşları, basılı ve elektronik medyayı dahil etmelerinin ehemmiyetli olduğunu kaydoldu.

  • Korunma teklifleri

    Şahsi koruma usulleri için de milletin bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Aykaç, şu tekliflerde bulundu:

"Özellikle altta uyuyan hastalığı olan ve dışarıda çalışmak zorunda olan şahıslara ek temkinler izin, çalışma yeri farklılığı vb. sağlanmalıdır. Özellikle tehlikeli bölgelerde yaşayan bireylerin altta uyuyan akciğer hastalığı, alerjisi olanların dışarıya çıkmaması, pencere ve kapılarını kapatması ehemmiyetlidir. Şayet dışarıya çıkmak lüzumlu ise bu yarıyılda ufak partikülleri filtrelemek için planlanmış bir maske ve gözleri gözetmek için hava geçirmez gözlükler kullanmak bereketli olacaktır."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir