Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tahammülsüzlüğün Önüne Geçmek İçin Müzik

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kültür Sanat Tahammülsüzlüğün Önüne Geçmek İçin Müzik

Kültür Sanat Tahammülsüzlüğün Önüne Geçmek İçin Müzik

'Demokrasi Laboratuvarı'nın amacı ne?

Amacımız, genç müzisyenlerin kendilerinden beklentilerini üst düzeye çekmek ve onlara eğitimlerini destekleyen farklı bir orkestracılık deneyimi kazandırmak. Çocuklara "Böyle müthiş bir orkestra olabilir ve ben bunun üyesi olabilirim." kültürünü yerleştirmek istiyoruz. Bir yandan da, yaptığımız turnelerle Türkiye'yi Avrupa'da pek bilinmeyen yönleriyle tanıtıyoruz. Bir ekip olarak çalışıyoruz, çok iyi hocalarımız var.

'Demokrasi Laboratuvarı' projesi en başta nasıl ortaya çıktı?

Çok da yeni bir fikir değil aslında, her zaman konuşulan bir şey fakat ben bunu bir orkestra provası formatına uyarlamak istedim ve gerçekten dünyada ne kadar çok yönetim şekli varsa, insanların otoriteyle ilişkisi varsa, o kadar çok tür orkestra şefliği olduğunu fark ettim. Ve bundan yola çıkarak bir orkestrada orkestranın çalışmasından, orkestra ortamından ve çok sesli müziğin doğasından aslında birlikte yaşamla ve gerçek demokrasiyle ilgili neler öğrenilebileceğini biraz açmak istedim.

Neler öğrenebileceğimizi biraz açabilir misiniz?

Her şeyden önce otorite dediğimiz şeyin ötekileştirilmemesi gerekir. Biri güç sahibiyse onun diktatör olmaya hakkı olmadığı, diktatör olmadan da geçerli bir vizyonu hayata geçirebileceğini öğrenebiliriz. Orkestra içinde değişik sorumluluk alma düzeyindeki kişilerin aralarındaki dinamiklere ve birbirlerine karşı sorumluluklarına bakarak toplumsal sonuçlar elde edebiliriz. Bunun gibi, toplumun da birbirine karşı sorumlu olduğunu, birbirini korumaya, kollamaya ihtiyacı olduğunu ve aynı zamanda birbirine bağımlı olduğunu görebiliriz. Toplumdaki farklı seslerin bir arada var olabilmesi ve kimsenin kimseyi ötekileştirmemesi gerek. Şimdiye kadar öteki olarak gördüğümüz kişilerin karşısında sesinizi kısarsanız aslında birlikte daha anlamlı bir bütün var edebilirsiniz. Bir orkestrada bunun gibi bir sürü toplumsal paralellik var. Bunların hepsi bir orkestra provası yaparken her gün karşılaştığınız gerçekler. Bu 4. yıl ve bunu ilk defa halka açık bir şekilde yaptık. Daha önce bunu Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın gönüllüleriyle Sabancı Üniversitesi'nde gerçekleştiriyorduk. Bu yıl biraz farklı bir formata taşıdık.

Çok kültürlülük ve çok kimliklilikten bahsettiniz. Türkiye'yi düşündüğümüzde hep söylediğimiz bir şey vardır: 'Bir arada yaşıyoruz' diye. Bu açıdan, yaptığınız çalışmanın önemi ne?

Evet, hâlâ öyle bir mozaik var ama birilerinin o mozaiğe katkı sağlama sayısı maalesef fena halde azaltıldı şu veya bu şekilde. Ama Türkiye'de farklı sesler var, her açıdan farklı yaşayanlar var, farklı şeylere inananlar var. Bunların kendi doğrularını birbirlerine fırlatma tahammülsüzlüğünün de önüne geçmenin en iyi yollarından birinin sağlıklı bir müzik eğitimi olduğunu düşünüyorum. Yani unutmayalım ki bizim çaldığımız bu müzik gerçek demokrasinin olduğu coğrafyalarda ve o demokratik hakların kazanıldığı, o değerlerin kazanıldığı zamanlarda ortaya çıkmış. Tesadüf değil bu.

Türkiye'yi bir 'demokrasi laboratuvarı' olarak düşündüğümüzde, sizce burada durum nasıl, 'çok ses'ler çıkabiliyor mu?

Çok uzak olduğumuzu düşünüyorum ona. On yıllardır topluma hükmetmiş olan o tahammülsüzlüğün en azından belli alanlarda belli kişiler için bir ölçüde düzelmiş olduğu izlenimine kapıldığımız bir zamanda, ne kadar kolaylıkla geriye gidebildiğini görmek insanın çok asabını bozabiliyor. Her gün bu kadar çok ölüm haberiyle, huzur içinde yaşayan bir toplum olduğumuzu söylemek zor. Yalnız ölümden değil, hâlâ herkesin hayat tarzı açısından birbirine sataşma hakkını görmesinden dolayı da... Ben aslında böyle şeylerin çok daha çabuk, çok daha sağlıklı hallolabileceğini düşünüyorum Türkiye'de. Herkes "Batı 180 yıl bekledi bu demokratik haklar için. Bize bir günde gelir mi?" diyor. Bize bir günde gelsin, ne var. Elektriği baştan icat edeceğiz, tekerleği baştan icat edeceğiz değil ki.

Gençlerle ilgili olarak başka ne gibi projeleriniz var?

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

müzik
Görüş Bildir