Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Suyun Sesi Şiire Dahil

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Suyun sesi şiire dahil

Suyun sesi şiire dahil

Suyun dağların kalbinden çıkıp uysal bir mesnevî gibi aktığı yerler vardır. Uysal bir mesnevî gibi akıp Dil'in o büyük denizine döküldüğü yerler. Şiirin kaynağı ile suyun kaynağının bir olduğu, düşlerin bile yeşil olduğu yerler... İşte orada kopar dilin fırtınası. Orada aşk iledir her şey. Hüzünler bile şehrayine dönüşür. Güller arza değil sulara eğilmiş kanamaktadır. Batan ayın kenarına yazılmış satırları incirkuşları okumaktadır. Sanki bir yerden çıkıp Hilmi Yavuz gelecektir, 'ben hep yollar düşledim/derin yollarda yürürken' diyerek. Sezai Karakoç, 'Gelin gülle başlayalım şiire atalara uyarak' diye seslenecektir şairlere. Ülkü Tamer yazın bittiğini değil, tam ortasında oluşumuzu, Refik Durbaş gurbetin ne yana düştüğünü anlatacaktır. Ahmet Oktay, imkânsız bir poetikayla ırmağın kenarında yürüyecek, Gülten Akın durup ince şeyleri anlamaya çalışacaktır. Değil mi ki suyun, dağların bağrından çıkışı gibi şiirin Yûnus'tan çıkışına, Fuzûlî'de sızlayışına, Bâkî'de sesine, Neşâtî'de ayna oluşuna, Gâlib'de yanışına şahit olmak için toplanmıştı şairler Balıkesir'in gök ilçesi Dursunbey'de.

19.'su yapılan 'Geleneksel Suçıktı Şiir Akşamları', renkli ve bir o kadar da anlamlı görüntülere sahne oldu. Dursunbey'in Suçıktı Şiir Akşamları'nı diğer şiir şölenlerinden biraz ayrı tutmak gerekiyor. Hem ülkemizdeki şiir şölenlerinin en eskilerinden biri olması hem de şiire ve şaire gönül vermiş nitelikli dinleyicisiyle övgüyü hak ediyor Dursunbey. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde başta edebiyat öğretmeni olan belediye başkanı M. Ruhi Yılmaz olmak üzere Hüseyin Akın ve Ahmet Veske'nin emeklerini zikretmek gerek.

Etkinliğin ilk gününde iki panel vardı. 'Şiir Şairin Neyi Olur?' başlığını taşıyan ve Ahmet Edip Başaran, Mustafa Akar ve Zeynep Arkan'ın konuştuğu ilk panelde şiir ile şair arasındaki ontolojik ilişki konuşuldu. Şiir ile şairin tehlikeli ve kışkırtıcı birlikteliğinin yanı sıra özne-nesne bütünleşmesi 'şairin hayatı şiire dahil' ve 'şiir iyidir, şairler hariç' mottoları etrafında kanaatler paylaşıldı. Hüseyin Akın, Alper Gencer, Mustafa Muharrem, Zeki Bulduk ve Cemal Şakar'ın konuşmacı olduğu ikinci panel 'Edebiyat ve Ahlâk: Edebiyat Ortamlarında Yozlaşma ya da Alan Kirlenmesi' başlığını taşıyordu. Panelde, edebiyatın sanal âlemde maruz kaldığı terör, Müslüman sanat, şiirin işlevi gibi konular üzerinde duruldu.

14 Temmuz akşamı, sıra konuk şairlerin şiirlerini okumasına geldiğinde Suçıktı'da tabiatın şiirine, şiirin tabiatına uygun şiirlerle mukabele ediliyordu. Bu yılki şairlerin ortak özelliği, Suçıktı Şiir Akşamları'na ilk defa katılıyor olmalarıydı. Organizasyonun bir ilki de Dursunbeyli olanlar arasında düzenlenen şiir yarışması idi. Dereceye giren şairlerin şiirlerini okuduğu akşama halkın katılımı görülmeye değerdi.

15 Temmuz sabahı yapılan ve Ali Sali, Furkan Çalışkan, Şaban Abak ve Ercan Yılmaz'ın konuşmacı olarak katıldığı atölye çalışmasında ise ülkemizin birçok köşesinde düzenlenen şiir şölenleri konuşuldu. Şair gözüyle bu etkinliklerin artı ve eksi yönleri ele alındı. Nef'î'nin 'Ehl-i dil birbirini bilmemek insaf değil' mısraı bir defa daha anlam kazanıyordu. Mustafa Akar, Zeynep Arkan, Fatma Çolak, İhsan Deniz, Ali Emre, Hüseyin Karaca, Vural Kaya, Mustafa Köneçoğlu, Şakir Kurtulmuş, Osman Özbahçe, Emel Özkan, Said Yavuz ve Ercan Yılmaz'ın şiir okumak üzere katıldığı etkinlik bu sıcak yaz günlerinde gönüllerde bir serinlik, gökkubbede hoş bir sadâ bırakarak sona erdi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzTeröraşk
Görüş Bildir