Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Özgürlük Mücadelesi

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bir özgürlük mücadelesi

Bir özgürlük mücadelesi

'Büyük Yolculuk'ta Fransa'da yaşayan Faslı bir ailenin yaşlı babası hacca karayoluyla gitmeye karar verince, dini ve kültürü ile pek de alakası kalmayan oğlunu yanına şoför olarak alıyordu. Baba-oğulun çıktığı bu yolculuk, hem ikisinin arasındaki ilişkiye yeni bir yön veriyor hem de delikanlıyı manevî açıdan sorgulamalara sürüklüyordu. 'Büyük Yolculuk'ta yönetmenin bakışı dindar babadan ziyade kültürüne dışarıdan bakan, karşısındaki birikimi kavramaya çalışan delikanlının hallerinde imleniyordu. 'Özgür Adamlar'da daha siyasî bir zeminde ilerliyor senaryove daha fazla yan hikâye ile karakter var. Yine Müslümanları anlamaya ve anlatmaya dönük bir çaba içerisinde Ferruhi, lâkin bakış açısı ilk filmde olduğu gibi hayli mesafeli.

1939'da memleketi Cezayir'den Fransa'ya göç eden Yunus (Tahar Rahim) hayatını karaborsadan kazandığı paralarla sürdürür. İkinci Dünya Savaşı esnasında Fransa Almanya'nın işgali altındadır. Direnişçiler, komünistler, SS subayları ve muhbirlerin sokaklarda cirit attığı bu hercümerç içerisinde Yunus'un tek derdi kazandığı paralarla memleketine geri dönmektir. Öyle ki direnişçi kuzeni Ali'nin çağrısına "Bu benim savaşım değil ki." cevabını verecek kadar içinde yaşadığı kaosa kayıtsızdır. Ali'nin hararetli savunuşu ise belli ki zihnine bir çentik atar.

Polis baskınında yakalanır Yunus, bir memurun muhbirlik yaptığı takdirde serbest kalabileceğine dair teklifini tereddütsüz kabul eder. Fransız Merkez Camii'ne giren çıkanları polise bildirecektir. Zira Merkez Camii'nin müftüsü Ben Ghabrit'in (Michael Lonsdale) Yahudilere sahte Müslüman kimliği düzenlediğinden şüphelenilmektedir. Yunus'un vazife bilinciyle sık sık girip çıktığı camide iki sima dikkatini çeker; biri güzel sesli Yahudi müzisyen Selim, diğeri de kimliğini daha sonra öğreneceğimiz, caminin hizmetlilerinden Leyla'dır. Yahudi Selim ile arkadaşlıkları, Leyla'ya alakası, kuzeni Ali'nin davasına inancı Yunus'u kayıtsız kalmaya çalıştığı savaşın içine sürükler. Onların yaşadıkları sıkıntılara, zulümlere şahit olurken adım adım ajanlıktan direnişçiliğe terfi edecektir.

Holokost'a şimdiye kadar sinemada şahit olmadığımız bir zaviyeden bakan, Kuzey Afrikalı Müslümanların Yahudilere yapılan zulme kayıtsız kalmadığını vurgulayan bir film Özgür Adamlar. Fransa'nın direnişinde, kendi vatanları gibi mücadele eden Müslümanların hikâyesini aktarırken Cezayir'in bağımsızlık mücadelesini görmezden gelmekte. Yönetmen direnişçilere, komünistlere, Yahudilere hatta filmin anlık bir sahnesine sıkıştırdığı eşcinsellere, kültürlerden, dinlerden azade handiyse 'kimliksiz' bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Savaşın sebep olduğu kaotik ortamdan mucip birçok karakteri ve meseleyi senaryosuna sıkıştırmaya çalışan Ferruhi, kimi sahnelerde duygu aktarımında kekeme kalsa da genel itibarıyla bütünlüklü bir anlatım ortaya koymayı başarıyor. Bunda şüphesiz Selim'in güzel sesiyle dillendirdiği şarkıların etkisi var. Kurguda harç vazifesi gören bu şarkılar filmin temel duygusunun da taşıyıcısı. Savaşın insan ruhundaki tahripkâr ve dönüştürücü etkisi Selim'in sanatkâr ruhlu, ince karakterinde bıkkınlık, isyan, hüzün şeklinde tecessüm ederken, musikisinde ve sözlerinde de dile dökülüyor. Yunus ise savaşın boğucu tünellerinden bambaşka bir insan olarak çıkıyor. Onun hallerinde en naif bir mizacın bile nasıl eli silah tutan bir direnişçiye tahavvül ettiğini izliyoruz.

Yönetmen Ferruhi'yi filmi çekmek için harekete geçiren, le Nouvel Observateur gazetesinde okuduğu ve II. Dünya Savaşı sırasında Paris Merkez Camii'nin Yahudi mültecileri ve kaçaklar için bir sığınma merkezi olarak kullanıldığını anlatan bir makale olmuş. Hikâyesi, müziğin kullanımı, senaryonun dinamikliği kadar filmin izlenebilirliğine olumlu katkıda bulunan bir unsur da oyunculuklar. Yunus karakterini canlandıran Tahar Rahim de, Selim rolündeki Mahmud Shalaby da, Leyla'ya bürünen Lubna Azabal da oldukça başarılı. Karizmatik Müftü Gharbit'in zeki ve uzlaşmacı rolündeki Michael Lonsdale'in oyunculuğu ise diğerlerine nazaran birkaç adım önde.

ÖZGÜR ADAMLAR LES HOMMES LIBRES

YÖNETMEN: İSMAİL FERRUHİ

OYUNCULAR: TAHAR RAHİM, MICHAEL LONSDALE, MAHMUD ŞALEBİ, LUBNA AZABAL

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaFransaPolis
Görüş Bildir