Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kullanmayanı Ne Yapıyorlarsa Artık Instagram’da Her Gün Karşımıza Çıkan 20 Klişe Cümle

452PAYLAŞIM

Instagram herkesin birbirini taklit ettiği dev bir kasabaya dönüştü. Belli bir takipçi sayısına ulaşan herkesin sahip olduğu ve takipçi kazanmak isteyenlerin de tekrarladığı farklı bir Instagram dili var. Bu dilin olmazsa olmazlarını derledik.

1. "Biz gezmelereeee... 💃"

Elbette bu şekilde bir cümle yok. Kişi gezmeyi ne kadar çok sevdiğini ve buna vakit ayırdığını göstermek adına bu iki kelimeyi bir araya getiriyor ve "ay şekerim ani çıkmam lazım, bak cümlemi bile bitiremiyorum" havası oluşuyor.

2. "X'i çok sevdiğim doğrudur."

Değiştirilmesi teklif dahi edilemez bir yasa gibi kurulan bu cümleler ile kişi zevklerini tüm dünyaya duyurmak istemektedir.

3. "Lütfen bir an önce yaz gelebilir mi artık? 🤗"

Kişi yazdan kalma bir fotoğrafını paylaşıyorsa mutlaka bunu ya da direkt emir kipiyle "yaz gelsin!" cümlesini yazmalıdır. Oldu canım, tam olarak nereye gelsin?

4. "Kardeş candır."

Öyledir elbette ama aile bireylerinin ne kadar değerli olduğunu özellikle açıklamaya gerek var mı? Tabii bunun bir de kardeş olmayan karşı cinsi tehlike olarak göstermemek adına özellikle vurgulananı var.

5. "Bugün de böyle..."

Sunum aşkıyla dolup taşan yeni gelinlerimizin favori sözcüğü aslında büyük bir tevazu içermiyor mu? O çeşit çeşit yemeği yapan onlar değilmiş gibi "pek iyi olmadı ama idare edin" tavrına bürünüyorlar.

6. "Nasılım kızlarcım?"

Türkçe Türkçe olalı böyle katliam görmedi. Samimiyeti artırmak için her gün yeni bir kelime icat ediliyor.

7. "İyi kiii 🙏" ya da "İyi kimmm 🙏"

İyi ki ne? Çift fotoğraflarında sıkça gördüğümüz bu kalıp "iyi ki benimlesin, iyi ki benim sevgilimsin" demek istemiş de üşenmiş bir imaj çiziyor. Özellikle sevimli görünsün diye bu şekilde yazdıklarını düşünmek istemeyiz.

8. "Kırmızıdan vazgeçemeyenler burada mıııı?"

El kaldır, kol salla; çok takipçili hesap takip etmek de zor. Sürekli rapor vermek zorundasınız.

9. "Günaydın kıslar! Naçılçınıs bakiim?"

Bebeğinin gördüğü ilgiyi kendine mal eden annelerin şımarık ve şapşal bir şekilde bebek konuşturması çok moda. Bakalım çocuk büyüdüğünde bu yaptıkların hakkında ne düşünecek?

10. "Work hard, play hard 💪"

Burada fenomenimiz ne kadar çok çalışırsanız o kadar karşılık alacağını vücudunun güzelliği ile bağdaştırmaktadır.

11. "Good vibes 🙏", "Be positive 🙏", "Be yourself 🙏" ve türevleri

"Özel hayatımda mutluyum, huzurluyum, hepinizin canı cehenneme" anlamları taşıyan bu küçük İngilizce kalıpları kullanmak için elbette dil bilmeye gerek yok.

12. "Bir yorgunluk kahvesini hak ettim ama 😌"

Sondaki ama niye bilinmez ama tüm gün çok çalışan, çok yorulan kişilerin bunu vurgulama yöntemidir Türk kahvesi.

13. "Gün aydı."

Fenomen olmanın ilk şartı olan bu tuhaf cümleyi bile değiştirip "günümü güzel aydıran" (!) gibi saçmalıklara dönüştürenler de çıktı.

14. "Çok sorulan eşyalarımın adresi 👉👉 👉 @Xbutik @Xbutik @Xbutik"

Tamam, çok takipçili hesaplar reklam alıyor ve bunu bir işe dönüştürüyor, ancak "çok sorulan elbisem şuradan, çok sorulan mumluklarımın adresi şu" gibi şeyler demek niye? Kimsenin sorduğu yok işte.

15. "Pembeyi sevenler olarak çok tatlıyız bence"

Kendi zevklerini empoze etmenin ponçik yolunu bulan bu kişiler kendilerini onaylamaları ile de meşhurdur.

16. "Çalışıyorsam demek ki 😌"

"Mutluysam demek ki", "Seviyorsam demek ki" gibi cümle kalıpları demek ki kullanılmasa olmuyor. Kişiyi sempatik gösterdiğine inanılan bu kalıp günde yüz kez gören için aynı hissiyatı vermiyor olabilir.

17. "Dedi"

Nusret'in ortaya attığı bu kalıp her şeyde kullanılır oldu. "Sarı saç dedi", "kahve dedi" her şeyin sonuna mutlaka bir dedi gelecek.

18. "Koymasam olmazdı"

"Story'de duracağına burada dursun", "galeride kalmasın" gibi fotoğraflarına gerekçe üretenlere buna gerek olmadığını söylemek gerekiyor.

19. "İşlerim de bittiyse", "Hava güzelleştiyse", "Finaller de atlatıldıysa" ve benzerleri

Yüklemlerin gözleri yaşlı. Olduysa, ettiyse de bu cümlenin sonu nerede?

20. "Havayı güzel bulunca kendini sokağa atanları görebilir miyimmm?"

Takipçi miyiz, sınava mı geldik belli değil. Biri soru sorar, diğeri yoklama alır, emoji koymanı ister; biraz etkileşim almak bu kadar hayati olmamalıydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erkan38-50

Önce instegrama, tivitıra, feybuğa hatta vatzap durumuna girdim sonra şu siteye girince dünyada ki artan embesilkği tasdikledim. Evet embesilleşme yolunda gidiyoruz.

erhan-demir10

BÖÖÖÖĞĞĞĞGGG

flyk

BUNLARI PAYLAŞANLARIN ASLINDA ÇOĞU MUTSUZLUKTAN ÖLÜYOR, TEK TESELLİLERİ LİKE SAYILARI OLUYOR, AYRICA RUH HASTALIĞI OLARAK DA DEĞERLENDİRİLEBİLİR

tugce-sezginer1

bu tip içeriklerin türcü yaklaşımlardan ne farkı olduğunu anlayamıyorum bazen. klişeleri göstermek ayrı, klişeleri sevmeyip başlık altında kişileri gömmek ayrı. herhangi bir cinsiyeti, yaşı, yönelimi hedef göstermeden de zorbalık yapılabileceğinin bir göstergesi gibi (hoş nusret dışında baş kahramanı erkek olan görsel de yok ama). kafam çok karışık :/ sosyal medya üzerinden "bi şekilde" görünme çabası eleştiriliyor ama "böyle paylaşım yapınca siz kendinizi böyle görüyor olabilirsiniz ama bakan gözler kanıyor" diyerek insanlar kendilerini "bi şekilde" göstermeye itiliyor. "paylaşım yap ama benim kabul edeceğim şekilde yapmazsan seni yerin dibine sokmaya çalışırım." klişe kullanan kullansın, kullanmayan kullanmasın. birilerinin paylaşımlarına karşı bir şey düşünmek, hissetmek, elimizi kolumuzu oynatmak zorunda olmadığımızı bilsek yeter gibi :/

characteranalizi

Nasıl biri olduğunuzu ya da çevrenizde bulunan insanların gerçek yüzlerini görmek ister misiniz? Profesyonel bir şekilde yapılan karakter kişilik analizleri hakkında bilgi almak için instagram üzerinden @characteranalizi sayfasını takip edebilirsiniz arkadaşlar.

Görüş Bildir