Kulaklığınız Sizi Dinliyor Olabilir!

 > -

İsrail Ben Gurion Üniversitesi'ndeki araştırmacılar oluşturdukları kod ile kulaklıkların hacklenip bir dinleme aracı olarak kullanılabileceğini kanıtladı.

Kulaklıkların istendiği takdirde mikrofon olarak kullanılabildiği bilinen bir gerçekti. Ancak hackerların bunu kendi lehlerine kullanmaya başlamasıyla işin boyutu değişti. 

İsrail Ben Gurion Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, "Speake(a)r" adı verilen kod, mevcut kulaklığınızın havada yarattığı titreşimleri elektromanyetik sinyallere dönüştürüp ses kaydı yapabiliyor.

"Bilgisayarınızın mikrofonunu sökseniz bile kulaklığınız varsa dinlenebilirsiniz"

Araştırma ekibinin lideri Mordechai Guir, "İnsanlar gizlilik zafiyetleriyle alakalı düşünmüyor. Bilgisayarınızın mikrofonunu sökseniz bile, eğer kulaklık kullanıyorsanız dinlenebilirsiniz" açıklamasını yaptı.

Kulaklıkla ses kaydının ne kadar iyi bir şekilde alınabildiğini gösteren örnek bir video

Üstelik sesleri gayet net bir şekilde kaydedebilen kulaklıkların bu kayıtları kötü niyetli kişilerin eline ulaştırmasının önünde bir engel bulunmuyor. Kullanılmayan kulaklıkların bilgisayara bağlı bırakılmaması önerilirken ileride bu türdeki zararlı yazılımların telefon ve tabletleri etkisi altına almasından endişe duyuluyor

Log, Shift Delete

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir