Görüş Bildir

Kukla mı Heykel mi? Aslında Eddlook

Haberler
> Kukla mı Heykel mi? Aslında Eddlook

Kukla mı Heykel mi? Aslında Eddlook

Yeldeğirmeni Mahallesi’nde eski bir kitapçı ve antikacı olan, Asya Kitap’ta karşılaştım Eddlook ile.

Önce vitrindeki, tahtadan yapılmış sıra dışı tasarımlar dikkatimi çeti. Sonra içeri girip, Tim Burton karakterlerine selam çakan sevimli Eddlook tasarımlarını keşfetmeye başladım. Hepsinin ayrı bir hikayesi ve yaşanmışlığı var gibi duruyordu.

Biraz kurcalamaya başlayınca Mimar Sinan Heykel Bölümü mevzunu olan Eda Taşlı’nın çalışmaları olduğu öğrendim… Okuldan sonra bir süre çalışıp, ardından kendi işini yapmaya karar vermiş. Atölyesi hemen üst kattaymış. Sağolsun çıktı geldi ve bana Eddlook’u anlattı. Aslında Eda tam olarak tanımlamıyor yaptığı çalışmaları, bir kalıba sokmak istemiyor. Heykel mi oyuncak mı bilmiyorum. Çok da farketmez, ben hayallerimi gerçekleştiriyorum diyor. Zaten atölyedeki güzel enerjisi ve mutluluğundan anlayabiliyorsunuz hayallerini gerçekleştirdiğini.

El yapımı tasarımların hammadesi tahta. Onları renklendiriyor, şekillendiriyor, hayalleriyle adeta can verip her birinden ayrı birer karakter yaratıyor. İşin en ilginç tarafı da, kuklaların her bir parçası ayrılıyor, kıyafetleri çıkıyor, içlerinden sevimli iskeletleri görünüyor. Onları da öyle bir özenle tasarlamış ki, her haliyle kullanmak isteyebilirsiniz. Tasarımların fiyatları 400 TL civarı. İlgilenirseniz Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Asya Kitap’a mutlaka uğrayın derim.

Eddlook’tan bahsetmişken Asya Kitap’ı da anlatmadan geçemeyeceğim. Mekanın sahibi Orhan Abi hem kendi kitaplarını, koleksiyonlarını burada sunuyor hem de Eda gibi tasarımcıların çalışmalarını sergileyebileceği bir alan yaratıyor. İçeride Osmanlı ve Cumhuriyet Tarihi’nden kalma enteresan bir arşiv var. O dönemlerden kalma okul karneleri, takdirnameler, fotoğraflar… Koleksiyonerler için oldukça zengin bir kaynak. Şehrin klişe gündeminden uzaklaşıp, zamanda yolculuk yapmak isterseniz Asya Kitap Yeldeğirmeni Macit Erbudak Sokak’ta…

Kaynak: http://cicibebeler.com/kadin/dekorasy...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?