Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuklaları Sever misiniz? Dünyanın En İyi 10 Kukla Göstericisi

 > 
35PAYLAŞIM

1. Kuklamı Gerçekmi? İzlerken Keyif Alacaksınız (Hayranlık Uyandırıyor)

Şakacı Cüceler (BITING BREADS)

Şakacı Cüceler (BITING BREADS)

Ülkesi: Almanya
Süresi: 50 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Sözsüz

Biting Breads, özgür ve yeni bir estetik anlayışla oluşturdukları repertuarlarında, güçlü bir görsel yaklaşımla özgün bir tiyatro biçimi yaratmayı amaçlıyor. Topluluk, iki Trol’ün günlük yaşamlarını anlatan esprili, yetenekli, canlı müzik eşliğinde sunulan haylaz bir hikâye ile karşınızda. İki yaramazın başlıca eğlencesi çalmak ve birçok değerli ya da sıra dışı hazineyi toplamaktır. Ancak bu hazineler ikisi arasında büyük bir çekişmeye neden olmaktadır. Derken günlerden bir gün ortaya çıkan büyük, kıllı bir canavarla...(?) Gelin bu soru işaretinin yanıtını oyunda hep birlikte öğrenelim.

Kaynak: http://www.izmirkuklagunleri.com/tr/oyun...

2. Üç Portakala Aşk (SLIVEN STATE PUPPET THEATRE)

Ülkesi: Bulgaristan
Süresi: 55 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Türkçe

18. yüzyılda yaşamış İtalyan oyun yazarı ve şair Carlo Gozzi’nin 1761’de geleneksel Comedia Dell’Arte tarzında yazdığı Üç Portakala Aşk adlı oyunundan çağdaş bir uyarlama. Prens Tartaglia’nın sefalet ve mutsuzluk dolu hayatı, kötü bir cadı ve aynı derecede kötü adamlarının yaptığı büyü sonucunda, üç dev portakala duyduğu dayanılmaz aşkı bulmak için çıktığı yolculukta değişir. Prensin hayatı boyunca hiç dışına çıkmadığı kalenin korunaklı dünyasını terk ettikten sonra yaşadığı maceralar, karşılaştığı tuhaf canlılar ve tüm yolculuğunda ona eşlik eden soytarı, izleyenlerin gönüllerini fethedecek.

3. Benim Dediğim Olacak! (CIE HAUT LES MAINS)

Ülkesi: Fransa
Süresi: 40 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Sözsüz

Canlı kontrbas ve akordeon müziği eşliğinde izleyeceğiniz sevimli ve eğlenceli bir gösteri. Kahramanları bir müzisyen ve bir kukla olan öyküde sıra dışı bir kişiliğe sahip, kendi küçük, yüreği ve müzik sevgisi büyük minik kuklanın müziğe olan aşkı sizleri de yeniden sanata bağlayacak. Dik başlı ve ısrarcı küçük kukla, büyük müzisyeni çılgına çevirse de sevimliliği ve sevgisiyle sizlere yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle hatta kimi zaman kahkahaya dönüşecek iri bir tebessümle izleyeceğiniz keyifli dakikalar sunuyor.

4. Kuklaların Sirki (KARROMATO)

Ülkesi: Çek Cumhuriyeti
Süresi: 55 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Sözsüz

Hepimizin çocukluk anılarını süsleyen bir sirk macerası vardır. Yerden metrelerce yüksekte yaptıkları tehlikeli hareketleri heyecanla izlenen akrobatlar, birbirinden zorlu ve dikkat isteyen gösterileriyle nefes kesen cambazlar, izleyenleri kahkahalara boğan sevimli ve muzip palyaçolar, sirk gösterilerinin olmazsa olmazı olan sevimli ve yetenekli kimi zaman da tehlikeli hayvanlarının sergilediği inanılmaz şovlar kukla sanatının zarafeti ve sevimliliği ile birleşince karşımıza unutulmaz güzellikte bir gösteri çıkıyor. Karromato’nun sirki İzmirlileri bu güne kadar hiç görmedikleri ve anılarda iz bırakacak bir sirk deneyimine davet ediyor.

5. Sevimli Palyaçolar (COMPANIA DE MARIONETAS HERTA FRANKEL)

Ülkesi: İspanya
Süresi: 50 Dakika
Yaş Grubu: 3+
Oyun Dili: Sözsüz

Şov başlıyor! Alışılmışın dışında rengârenk kostümleri, boyalı yüzleri, kocaman ayakkabıları, kırmızı burunlarıyla büyük küçük herkesin sevdiği, izleyenleri kimi zaman kahkahaya boğan, kimi zaman da hüzünlü bir düşünceye sevk eden palyaçolar karşınızda. Marionetarium, tarihsel, kültürel ve manevi değerlerin bir parçasını oluşturan kukla sanatını 28 yıldan beri korumuş, geliştirmiş ve sergilemiş bir topluluk. Barselona Tibidabo Eğlence Parkı’ndaki salonlarında son 15 yılda 15.000 den fazla gösteri ile 1.500.000 seyirciye ulaşmış Herta Frankel Puppet Company, Marionetarium, her yaş için kaçırılmaması gereken bir fırsat.

6. Gibi Gibi (S.A.MARIONETAS TEATRO & BONECOS)

Ülkesi: Portekiz
Süresi: 50 Dakika
Yaş Grubu: 10+
Oyun Dili: Sözsüz

İzleyenlerin maceralarına ortak olmak isteyecekleri, üç kısa öyküdeki oyma sünger karakterlerin masum ve sevimli davranışlarına hayran olacaksınız. Sünger kuklalar izleyenleri sadelikleri ile büyüleyip, sihirli ve çekici bir dünyaya taşıyacaklar. Festivalimize Portekiz’den katılan grup, performanslarında özellikle sözsüz kukla sanatının önemini vurgulamakta, sözsüz tiyatronun izleyiciyi hareket ve davranışlarla daha büyülü bir evrene taşıdığını düşünmekteler. Gerçek yaşamda da böyle değil mi; sesler ve hareketler bazen kelimelerden daha çok şey anlatırlar.

7. Karagöz ve Hacivat’ın Bilmece Yarışması (HAYALİ AYHAN LEYLEK)

Ülkesi: Türkiye
Süresi: 40 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Türkçe

İzmirli usta sanatçı Hayali Ayhan Leylek’ten ilgiyle izlenecek bir seyirlik. Geleneksel kültürümüzün en önemli öğelerinden biri olan gölge oyunumuz Hacivat – Karagöz, Hayali Ayhan Leylek’in ellerinde çocuklarımızı eğlendirirken düşündüren bir oyun ile can buluyor. Sürekli birbirleriyle atışan bu sevimli ve bilge iki karakter, bilmece yarışması konusuyla Türk bilmecelerinin yüksek bir zekâ, dil ve anlatım gücünü bir kez daha bizlere anımsatıyor. Çocukların dünyasında farklı bir yere sahip olan bilmeceler, onların eğlenmesini sağlamanın yanı sıra dolaylı olarak dikkatlerini toplama, anlama - kavrama yeteneklerini geliştiriyor ve bir nevi zihin sporu yaptırıyor.

8. Doğu’nun Gizemi (BARUTI THEATRE)

Ülkesi: Yunanistan
Süresi: 45 Dakika
Yaş Grubu: 5+
Oyun Dili: Yunanca & Türkçe

Tourloum Soucloum, dedesi gibi sihirbaz olmak istemekte ama yaramazlığı onun sihirbaz olmasını engellemektedir. Dedesinin önerisiyle, kendini geliştirmek ve sihirbaz olabilmek için, tek arkadaşı olan büyülü kitabıyla çıktığı maceralı yolculuğu hiç de misafirperver olmayan bir çölde başlar. Festivalimize Yunanistan’dan konuk olan Baruti Theatre, insan hareketlerini zarif ve doğala yakın biçimde taklit eden kuklaları ile kendine özgü bir teknik ve deneyime sahip. Masalımsı bir ortamda geçen ve çarpıcı bir müzikle birlikte sunulan gösteri, seyirciye inanılmaz duygular yaşatıyor, hiçbir şeyin imkânsız olmadığı bir dünyada canlanan kuklalar izleyenleri büyülü bir dünyanın içine çekiyor.

9. Eve Giden Kadın / Benim Bir Adım Var (TAIYUAN PUPPET THEATRE COMPANY)

Ülkesi: Tayvan
Süresi: 40 Dakika
Yaş Grubu: 13+
Oyun Dili: Sözsüz

Gerek Asya geleneksel kukla sanatının yetkin örneklerini sergilemesi, gerek modern kukla sanatı adına deneysel ve özgün çalışmaları ile tanınmış olan Taiyuan Puppet Theatre Company bu yıl festivalimize dramatik iki kısa oyundan oluşan modern bir örnekle konuk oluyor. Birçok insan için ev yaşamın başladığı yerdir. Orada sevinçlerimizi, umutlarımızı,  mutsuzluklarımızı, karmaşık duygularımızı yaşarız. ‘Eve Giden Kadın’, evine giden bir kadının anılarını ve tüm yaşamını sorguluyor. Guus Luijters ve Aline Pennewaard’ın “ In Memoriam” adlı kitabından esinlenerek sahnelenmiş olan ikinci oyun ise, çocukluk sevinçlerini savaş ve soykırımın acılarıyla harmanlıyor. ‘Benim Bir Adım Var’, dehşet üzerine odaklanmadan sessizce savaşta ölmüş sayısız çocuğu anmaya adanmış bir oyun.

10. Dört Ayaklı Sonat (LAURA KIBEL (Teatro DEI PIEDI)

Ülkesi: İtalya
Süresi: 60 Dakika
Yaş Grubu: 10+
Oyun Dili: Sözsüz

Tek kişilik gösterisiyle 2012 yılında İzmir’e ilk geldiğinde izleyici rekoru kıran Teatrodei Piedi, iki kişilik gösterisiyle İzmir seyircisini bir kez daha selamlıyor. Mim ve kukla tiyatrosu karışımı olan ayak tiyatrosunun rakipsiz ustası Laura Kibel ile partneri ve öğrencisi Veronica Gonzales arasındaki sanatsal sinerjiden doğan gösteride, binbir çeşit aksesuar ile donanmış bedenleri, hayata dair eski ve çağdaş karakterleri ironik ve komik bir dille anlatıyor. İkilinin bu gerçekten olağanüstü, izlemeye doyamayacağınız canlı, dinamik, neşeli ve renkli gösterisi, bu yıl da festival ajandanızın ilk sırasına yerleştireceklerinizden.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Sanatla yoğurulan bir medeniyetin cocukları ne şanslıdır,onlar ki bi kuklayla bile mutlu olup harıkalar yaratabılırler,Sunay agbım cok uzulur böyle seylere..

Görüş Bildir