Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuğulu Kütüphanesi #direngeziparkı #direnankara

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kuğulu Kütüphanesi #direngeziparkı #direnankara

Kuğulu Kütüphanesi #direngeziparkı #direnankara

Gezi Parkı'ndan başlayıp tüm Türkiye'ye yayılan protestoların Ankara ayağının sürdüğü alanlardan biri olan Kuğulu Park her yeni gün renkli protestolara şahit olurken kitapseverler tarafından bir de açık hava kütüphanesi kazanmış oldu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü öğrencisi Ali Haydarhan Yılmaz'ın girişimleriyle başlayan etkinlik Ankara halkı tarafından oldukça beğeni topluyor. Bağış yoluyla sağlanan tüm kitaplar yerlere serilen muşamba ve bağış yoluyla elde edilmiş birkaç rafta yer alıyor. Kitapların geri dönmesi şartı yok. Sadece herkesin en fazla 3 kitap alması rica ediliyor. Kitapların geri dönüş şartı olmamasına rağmen ellerindeki kitap sayısı azalmak yerine, sürekli artıyor. Yılmaz'ın protestoların ikinci gününde başına gelen ilginç bir olay bunun sebebini anlamamıza daha çok katkı sağlayacaktır. Nutuk'un 39. baskısını almak isteyen yaşlı bir bayan kitabın ücretsiz olduğunu öğrenince gözleri dolarak oradan uzaklaşmış ve sonraki gün bir kutu kitapla geri gelmiş.
Kütüphane çalışmalarını bir çok gönüllü üstlenmiş ve her gün yılmadan özenle burada çalışıyorlar. Bu gönüllüler aynı zamanda park içerisinde kurulan diğer alanlara da yardımcı oluyorlar.
Kuğulu Kütüphanesi'nde çocuklar içinde bir bölüm bulunuyor ve eylemin çocuk misafirleri de bu bölümden oldukça memnun.

Yılmaz ayrıca protestolar süresince polis müdahalesi olduğunda polisin kütüphaneye hiç dokunmadığını da ekliyor.

Fiziksel şartları ve iade zorunluluğu olmaması gibi uygulamaları ile bir kütüphanenin tüm şartlarını sağlamasa da, protestocuların Kuğulu Kütüphanesi olarak adlandırdıkları alan oldukça ilgi görüyor.

Yılmaz ve arkadaşlarının şu an için hedefi geçici ve gayriresmi hizmet veren Kuğulu Kütüphanesi olarak adlandırdıkları alanın Kuğulu Park'ta kalıcı olması. Kavaklıderem Derneği'nin talebi üzerine Çankaya Belediyesi'yle kütüphanenin Kuğulu da kalıcı olması için zabıta noktasının yanına sabit kütüphane kurulması fikrinin tartışıldığı ise resmi olmayan kaynaklardan aldığımız bilgiler.

Etkinlik için aşağıdaki linki takip edebilirsiniz:

https://www.facebook.com/events/178852495609155/180097765484628/?notift=planmall_activity

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraGezi ParkıİstanbulKitapPolisTiyatroolay
Görüş Bildir