Görüş Bildir

Kudüs'te Sinagoga Saldırı

Anasayfa > Gündem

Kudüs'te iki Filistinli'nin sinagoga düzenlediği silahlı saldırıda 4 İsrailli öldü. Saldırıyı, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi. Hamas 'Eylemi tebrik ediyoruz' dedi, Abbas saldırıyı kınadı.

Batı Kudüs'te bir sinagoga sabah saatlerinde düzenlenen saldırıda dört İsrailli öldü. İsrail polisi saldırıyı düzenleyen iki Filistinliyi öldürdü. Olayda dört kişi de yaralandı.

Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) isimli grup üstlendi. 1967'de kurulan FHKC, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) bünyesinde faaliyet gösteren solcu bir örgüt olarak biliniyor.

Saldırının ardından İsrail hükümeti acil toplandı. İsrail polisi saldırıyı, Doğu Kudüs'te yaşayan Gassan ve Udey Abu Cebel isimli kuzenlerin gerçekleştirdiğini iddia etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıdan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas’ı sorumlu tuttu.

Netanyahu yazılı açıklamasında, “İsrail, Kudüs'teki sinagog saldırısına sert bir şekilde karşılık verecektir” ifadelerini kullandı. Mahmud Abbas ise saldırıyı kınadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, 'katıksız bir terör eylemi' olarak nitelendirdiği saldırıyı kınadı.

Hamas: Biz yapmadık ama tebrik ediyoruz

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Al Jazeera'ya yaptığı açıklamada 'Bu kahramanca eylemi tebrik ediyoruz' dedi.

Ebu Zuhri açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu eylemin, Mescid-i Aksa ve Kudüslüler hakkında yapılan ihlallere bir doğal karşılık olduğunu düşünüyoruz. Biz bu eylemleri desteklediğimizin altını her zaman çiziyoruz.Bu eylemlerin devamı için çağrı yaptık ve yapıyoruz. Bu eylemlerin gerçek değeri, Mescid-i Aksa’nın bir kırmızı çizgi olduğunu anlatmasıdır. Filistinliler, bizim kutsal mekanlarımıza yapılan saldırılara karşı teslim olmayacak. Filistinliler, kısıtlı imkanlarıyla saldırmaya devam edecek. İsrail cinayetlerini durdurana kadar biz bu eylemlerin devam etmesi için çağrı yapıyoruz. Bu eylemin, Hamas’ın düzenlediği bir eylem olmadığına dikkat çekiyoruz. Kudüs’teki bu eylemler, bizim organize ettiğimiz bir şey değil, bu tamamen İsrail’in ihlallerine karşı bir halk tepkisidir. Hamas Hareketi bir İntifada’nın başlaması için defalarca çağrılar yaptı. Bu kahramanca eylemlerin bir intifada başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm işaretler bunu gösteriyor.

Gazze'deki İslami Cihad hareketi de saldırıyı tebrik ettiğini açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kud...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
nrttnbyr

UMARIM ACISI MASUM FİLİSTİNLİLERDEN ÇIKMAZ

itsasin

şiddet artısınki hamasta likudta iktidarda kalabilsin .