Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kuddusi Müftüoğlu: 'Deniz Ateş Bitnel'e Sezonun En Düşük Notu Verildi'

Anasayfa > Gündem

Dün akşam oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel’in yönetimi sonrası oluşan tepkilere MHK Başkanı Kuddusi Müftüoğlu düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Bitnel'e sezonun en düşük puanının verildiğini söyleyen Müftüoğlu, Salih Dursun ile ilgili de 'Salih Dursun'un kahraman yapılması doğru değil' dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFFMerkez Hakem Kurulu (MHK) BaşkanıKuddusi Müftüoğlu, Galatasaray-Trabzonspor maçının hakemi Deniz Ateş Bitnel'in, kötü bir performans sergilediğini söyledi.

Spor Toto Süper Lig'de dün oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçını yöneten Deniz Ateş Bitnel'in tepki alan kararları sonrası MHK, TFF'nin Riva'dan bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde olağanüstü toplantı gerçekleştirirken, sonrasında Kuddusi Müftüoğlu bir basın toplantısı düzenledi.

Galatasaray-Trabzonspor maçındaki hakem hataları nedeniyle toplantı yaptıklarını dile getiren Müftüoğlu, 'Maçın tamamlanmasından bu yana kamuoyunda ciddi eleştiriler oldu. Özellikle Trabzonspor cephesinde oluşan infialin elbette farkındayım. Hiç lafı dolandırmaya gerek yok. Deniz Ateş Bitnel, dün akşam kötü bir performans sergilemiştir. Çoğunluğu Trabzonspor aleyhine hatalar yapmıştır. Mağdur oldukları su götürmez. Öncelikle bu gerçeği teslim edelim' diye konuştu.

'Trabzonspor'un üzüntüsünü paylaşıyoruz'

Deniz Ateş Bitnel'in ilk kez Trabzonspor müsabakası yönetmediğini vurgulayan Müftüoğlu, şunları söyledi:

'Bu sezon Trabzonspor'un Osmanlıspor ve Fenerbahçe maçlarını yönetmiştir ve performanslarıyla da takdir görmüştür. Gözlemci raporları ortadadır. Özellikle Fenerbahçe maçındaki yönetimi tüm kamuoyunca takdir edilmiştir. Deniz Ateş Bitnel, bizim hakemlikte değişim ve yenilenme projemizin önemli bir parçasıdır. Kısa süre önce FIFA kokartı takmıştır. Potansiyeli yüksek bir hakem olduğu konusunda sanıyorum tüm kamuoyu mutabıktır. Daha önce zorlu maçlar yönetmiş bir hakemimizi bu karşılaşmaya atamaktan doğal bir şey olamaz. Bu atamayla herhangi bir tartışma da olmamıştır. Ancak emin olun ki dünkü performansı bizi üzmüştür. Tüm hassasiyetimle söylüyorum, biz de en az futbolseverler kadar üzgünüz. Trabzonspor'un üzüntüsünü de paylaşıyoruz. Bu üzüntüyü paylaşmakla yetinmeyeceğiz. Sorumluluğumuzun farkındayız. Başarılı hakemlerimize destek olduğumuz gibi, başarısız hakemlerin de değerlendirmesini yapıyoruz. Yaptırımları uygulayacağız. Yaptırımların ne olduğunu zamanla göreceksiniz.'

'Cezalandırmıyoruz, dinlendiriyoruz'

Bitnel'in cezasının ne olacağı yönündeki sorular üzerine Müftüoğlu, 'Bizde ceza sistemi yok. Cezalandırmıyoruz, dinlendiriyoruz. Başarılı maç yöneten hakem nasıl tekrar atanıyorsa, başarısız maç yöneten arkadaşlarımız da bir süre dinlendiriliyor. Bu bizim takdirimiz. Önümüzdeki günlerde karar vereceğiz' yanıtını verdi.

'Gözlemci değerlendirmesi bu sezonun en düşüğü'

Maç gözlemcisinin Bitnel'e verdiği nota değinen Müftüoğlu, 'Gözlemci değerlendirmesi bu sezonun en düşüğü ve 7'nin altında' demekle yetindi.

Müftüoğlu, maçtan sonra Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta ile herhangi bir görüşmesi olmadığını anlatarak, 'Hakemimiz hatalar yapmıştır ve gözlemci raporu da ortadadır. Hakemimize gerekli yaptırımları uygulayacağız' diye konuştu.

'Salih'in kahraman gibi gösterilmesini doğru bulmuyorum

Kuddusi Müftüoğlu, Trabzonsporlu oyuncu Salih Dursun'un hakem Deniz Ateş Bitnel'e kırmızı kart göstermesinin hatırlatılması üzerine, 'Görüntü hoş değil' dedi. 

Bu konuda Salih Dursun'a ilgili kurulların ceza vereceğini söyleyen Müftüoğlu, 'Futbol adına hoş değil. Salih'in kahraman gibi gösterilmesini doğru bulmuyorum. Çok üzüldüm. Türk hakemliği adına üzüldüm' şeklinde konuştu.

 'Şu anda bir sancı yaşıyoruz'

Kuddusi Müftüoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu üyeleriyle konuyu istişare ettiklerini söyleyerek, 'Bu konuda sonuna kadar yanımda olduklarını beyan ettiler. Biz, Türk hakemliğini geliştirmek için buradayız. Şu anda bir sancı yaşıyoruz' dedi.

Deniz Ateş Bitnel'in maç sonrası oteline götürülemediği şeklinde basına yansıyan haberleri yalanlayan Müftüoğlu, 'Bu durum doğru değildir. Maçtan sonra bir değerlendirme toplantısı yapıldı ve sonra evine geçti' dedi.

'İstifa hiç aklımdan geçmedi'

Kuddusi Müftüoğlu, Galatasaray-Trabzonspor maçı sonrası MHK'ya yönelik eleştirilere dikkati çekerken, 'İstifa hiç aklımdan geçmedi. Çok net söyleyeyim. Sadece gelecek haftaların maçlarına konsantre oldum. Bu maç çok iyi analiz etmemiz lazım. Her hafta atamalar yapıyoruz. Kalan haftalara hakemlerimizi moralli ve diri tutmak için seferber olmuş durumdayız' diye konuştu.

Maçtan sonra Deniz Ateş Bitnel'le konuştuğunu aktaran Müftüoğlu, 'Ben de uzun yıllar hakemlik yaptım ve konulara hakimim. Böyle bir maçtan sonra o hakemin üzüntüsünü en iyi ben bilirim. İnanın, sizin düşündüğünüzden kat ve kat daha üzüntülüydü. Onun duygusunu ben ve hakem arkadaşlarım daha iyi biliriz' ifadelerini kullandı.

Müftüoğlu ayrıca, maçın devre arasında Deniz Ateş Bitnel'le telefon görüşmesi yapıldığı iddialarına da tepki göstererek, 'Böyle bir iddiası olan varsa ispat etsin. Maç öncesi ve sonrası belli bir süre telefonlar kapatılır. Talimatlarımız böyledir' dedi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
5
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ali Altay

Beni Türk hekimlerine hakimlerine ve hakemlerine emanet ETMEYİN!!!

Söylemelih

"Bundan sonra hakemlerimiz bütün maçlarda objektif şekilde maç yönetecek" bildiğin kabul etti yavşak.