Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kübalı Muhalif Eloy Gutierrez-Menoyo Öldü

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kübalı Muhalif Eloy Gutierrez-Menoyo Öldü

Kübalı Muhalif Eloy Gutierrez-Menoyo Öldü

Küba devriminde Fidel Castro ile yan yana mücadele eden, devrimden sonra ise rejime muhalefeti ile tanınan Eloy Gutierrez-Menoyo 77 yaşında öldü.

Eloy Gutierrez-Menoyo'nun eşi Flor Ester Torres Sanabria, eşinin Havana'daki bir hastanede kalp krizinden öldüğünü açıkladı.

Rejime yönelik eleştirilerine rağmen Küba Hükümeti'nin ülkede kalmasına izin verdiği Eloy Gutierrez-Menoyo'nun, sağlığının bozulduğu 2010 yılına kadar komünist rejime muhalif bir politika izlese de dengeli söylemleri cezaevine girmesini engellemişti.

Fidel Castro'nun 2008 yılı Şubat ayında sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrılmasının ardından yerine kardeşi Raul'un geçmesi karşısında hayal kırıklığını dile getiren Gutierrez-Menoyo, Küba'da komünist sistemin hiç değişmediğini söylemişti.

İspanya'nın başkenti Madrid'de 8 Kasım 1934'te dünyaya gelen Gutierrez-Menoyo, İspanyol diktatör General Francisco Franco'ya karşı mücadele eden bir ailenin üyesiydi.

İspanya Cumhuriyetçileri Birliği üyelerinden olan büyük erkek kardeşin çatışmada ölmesinin ardından aile 1945 yılında Küba'ya yerleşti.

Gutierrez-Menoyo'nun diğer ağabeyi de 1957 yılında Küba'da Fulgencio Batista'nın başkanlık sarayına düzenlenen saldırıda hayatını kaybetti.

Bu saldırıya katılan ve 1950'lerin başından itibaren Batista'ya karşı mücadele eden Eloy Gutierrez-Menoyo, daha sonra kurduğu gerilla birliğiyle Castro'ya bağlı güçlerden bağımsız ancak Castro güçleriyle yan yana savaştı.

1959 yılındaki Küba devriminden sonra Gutierrez-Menoyo'nun gerilla birliği, Devrim Ordusu'na katıldı, ancak birliğin üst düzey savaşçılarına yönetici pozisyonları verilmedi.

ABD'DE SÜRGÜN HAYATI

Castro ile arası 1961 yılına kadar açılan ve Miami'de sürgünde yaşamaya başlayan Gutierrez-Menoyo, Castro yönetimini devirmek amacıyla Alpha 66 silahlı komando örgütünün kurulmasına yardım etti.

Gutierrez-Menoyo, 1964 yılı Aralık ayında ayaklanma başlatma umuduyla, silahlı örgütüyle Küba'ya geri döndü, ancak kendisi dahil olmak üzere örgütün üyeleri bir ay sonra yakalandı.

22 yılını Küba hapishanelerinde geçiren Gutierrez-Menoyo'nun tek gözü kör oldu ve tek kulağı işitme yetisini kaybetti, 1986 yılında uluslarası camiada yürütülen kampanyalar sonucunda İspanyol hükümetinin ricası üzerine serbest bırakıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleriİspanyaalpha
Görüş Bildir