Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kritik Eşik Başkanlık

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kritik Eşik Başkanlık

Kritik Eşik Başkanlık

CHP'li Oran'ın "AKP bölünüyor" açıklamaları gözleri 3 dönem sınırındaki vekillere çevirdi. AKP'de bu konuda 72 milletvekili bulunuyor. Bu isimlerin büyük çoğunluğu parti içinde gelecek görmediği için tüm siyasi hesaplarını Cumhurbaşkanı Gül'e göre yapıyor. Söz konusu isimlerin çoğunun Köşk’ü ziyaret ettiği belirtiliyor.

Erdem Gül

Cumhuriyet/Ankara Bürosu- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun sürpriz Köşk ziyareti ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ’ın “AKP içinde yeni parti çalışması var” açıklaması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül faktörünü yeniden siyasetin gündemine taşıdı. AKP yönetiminin başkanlık sisteminde ısrar etmesinin, başta 3 dönem sınırına takılanlar olmak üzere siyasi gelecek umudu olmayan çok sayıda milletvekilinin “yeni bir oluşum” başlatması için Gül’ün üzerinde baskı yapmalarına neden olacağı belirtiliyor.

Kılıçdaroğlu’nun İmralı’da Abdullah Öcalan ’la yürütülen süreçle ilgili Köşk’ü ziyareti, AKP’de farklı değerlendirmelere neden oldu. Parti yönetiminde “AKP içinde çatlak arayışı” olarak nitelenen bu ziyaretin ardından yine CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran’ın , “AKP şu anda paramparça. AKP’nin içinde yeni parti kurma çalışmaları var” şeklindeki sözleri de AKP’de bir süredir gelecek umutlarını Gül’e bağlayan isimleri bir kez daha siyasetin gündemine taşıdı. Oran’ın, “Yeni parti çalışması var” diyerek adres gösterdiği AKP içindeki Gül’e göre siyasi hesap yapan isimlerin çoğunluğu tüzükteki 3 dönem kuralına takıldığı için son kez milletvekilliği yapan isimlerden oluşuyor.

AKP’de bu konumda 72 milletvekili bulunuyor. Aynı konumdaki Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 2014’te Köşk’e aday olmasını kesin gören bu isimlerin büyük çoğunluğu, artık parti içinde siyasi gelecek görmedikleri için tüm umutlarını Gül’ün geleceğinde görüyor. Bu nedenle özellikle kongre sonrasında, çok sayıda ismin Köşk’ü ziyaret ederek sıkıntılarını ifade ettikleri belirtiliyor. Yine bu isimlerin Gül’ün Ankara ve yurtiçindeki basına açık ya da kapalı programlarını da izleyerek sık sık bir araya gelmeye ve sohbet olanağı yakalamaya çalıştıkları da ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAbdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİmralıKemal KılıçdaroğluRecep Tayyip ErdoğanUmut Oran
Görüş Bildir