Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kristal Kayısı'da Heyecan Başlıyor!

Sinema-

Kristal Kayısı'da Heyecan Başlıyor!

Kristal Kayısı'da Heyecan Başlıyor!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, Türk ve dünya sinemasından hazırlanan seçkin örneklerle yine dopdolu!

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ve Manas Evleri’nin ana sponsorluğunda; Festival Concept International organizasyonu ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali , Türk ve dünya sinemasından hazırlanan seçkin örneklerle yine dopdolu! FOTO GALERİ

Bu yılki ana teması “Ortadoğu ve Barış” olarak belirlenen 3. Malatya Uluslararası Film Festivali hazırlanan film seçkilerinin yanı sıra, atölyeler, sergiler, panel ve söyleşilerle Malatyalılar ve sinemaseverlerle buluşacak.

Festival kapsamındausta yönetmenlerin filmleri; bağımsız sinemanın son örnekleri; ülkemizden ve dünyadan kısalar ve belgeseller gibi farklı başlıklar altında oluşturulmuş seçkiler; ulusal ve uluslararası yarışma filmleriyle birlikte 140’a yakın film gösterilecek. Gösterimlerin birçoğu yönetmen ve oyuncuların katılımıyla olurken, gösterimler sonrası söyleşiler gerçekleştirilecek.

tarihleri arasında gerçekleşecek 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni 9 Kasım Cuma,19.00’daMalatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Törende değerli sanatçı İlhan Şeşen en sevilen şarkılarını sinemaseverler için seslendirecek.

FESTİVAL DANIŞMA KURULU

Festival programının hazırlanmasında, Onur Ödülü ve Yaşam Boyu Onur Ödülü sahiplerinin ve jüri üyelerinin belirlenmesinde Mehmet Açar , Osman Alkan , Hüseyin Hüsnü Kılıç , Alin Taşçıyan , Nazif Tunç ve Hülya Uçansu ’dan oluşan danışma kurulu destek vermiştir.

“Yaşam Boyu Onur Ödülü” Münir Özkul ve Türker İnanoğlu’na!

Yaşar Usta, Turşucu Kazım Efendi ve Mahmut Hoca gibi karakterlerle hafızalara kazınan usta oyuncu Münir Özkul , bu yıl “Yaşam Boyu Onur Ödülü” alacak. Münir Özkul , “Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne” ise ilk defa 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sahip olacak.

Bir diğer “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ise yüzlerce filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenerek sinemamızın gelişimine büyük katkı sağlayan ve kurduğu sinema müzesiyle, sinema tarihimizi gelecek kuşaklara aktaran Türker İnanoğlu ’na veriliyor.

Türk sinemasına kaleme aldığı kitaplarla pek çok eser kazandıran sinema yazarı ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç ’in sinemanın bu duayen iki ismi için özel olarak hazırladığı, sanatçıların daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan fotoğraflarının da bulunduğu “Türk Sinemasında 55 Yıl: Türker İnanoğlu” ve “Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul” kitapları festival yayınları arasındaki yerini alacak. “Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul” kitabı büyük usta için yazılmış en kapsamlı kitap olma özelliğini taşıyor.

Sinemanın “Sultanı”na ve “Delikanlısı”na Onur Ödülü!

Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından başlayarak her yıl, sinemamıza büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere “ Onur Ödülü ” vermeye devam ediyor.

Yıllarca oynadığı filmlerle, sinemaseverlerin gönlünde taht kuran, sinemamızın “Sultanı” Türkan Şoray ve rol aldığı yüz seksenin üzerinde filme kendi çizgisini taşıyan sinemamızın “Delikanlısı” Kadir İnanır,Malatya Uluslararası Film Festivali’nin üçüncü yılında Onur Ödülü alacak.

Sinemamızın bu iki dev ismi için Ali Can Sekmeç’in kaleme aldığı kitaplar da festival yayınları arasından çıkacak ve sinemaseverlere armağan edilecek.

Bağımsız Sinemanın Usta İsmi John Sayles’a “Onur Ödülü”

Bir diğer “Onur Ödülü”nün sahibi ise 17 filme imza atmış ve hala çalışmalarına devam eden, tüm dünyada birçok yönetmene ilham kaynağı olmayı başarmış Amerikan sinemasının seçkin ve en saygın bağımsız yönetmenlerinden biri olan John Sayles .

John Sayles festivalin onur konuğu olarak festival süresince aramızda olacak ve Sayles’ın filmografisinden 4 seçkilik film izleyicilerle buluşacak. Yönetmen filmlerinin gösterimlerinde izleyiciler arasında yer alacak ve film sonrası izleyicilerle söyleşiler yapacak.

Yaşam Boyu Onur Ödülü” ve “ Onur Ödülü” alacak olan sanatçılara ödülleri, düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

John Sayles’ın söyleşisi 14 Kasım Çarşamba saat: 16.00’da İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi büyük salonda gerçekleştirilecektir.

ULUSAL VE ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Festivalin Uluslararası Yarışma JüriBaşkanlığını İranlı kadın yönetmen TahminehMilani üsteleniyor. Uluslararası Yarışma’nın diğerüyeleri ise:senarist ve yönetmen SuhaArraf , sinema yazarı Esin Küçüktepepınar , sinema yazarı ArunaVasudev ve Hamburg Film Festivali Direktörü Albert Wiederspiel .

3. MalatyaUluslararası Film Festivali’nin Ulusal Film YarışmasıJüri Üyeleri ise sinema sanatının usta isimlerinden oluşuyor. Ulusal Uzun Film Yarışması’nın Jüri Başkanlığını senarist ve yönetmen Biket İlhan üstleniyor. Ulusal Uzun Film Yarışması’nın diğer jüri üyeleri ise: gazeteci ve Turkuvaz Medya Kurumsal İletişim Müdürü Fecir Alptekin , oyuncu Pelin Batu, yönetmen Mehmet Eryılmaz ve sinema yazarı Rasih Yılmaz .

Ulusal Film Yarışması SİYAD Jürisi: Sadi Çilingir, M. Kerem Sanatel ve Orhan Ünser ’den oluşuyor.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;

· Ana Dilim Nerede? – Yön: Veli Kahraman

· Ateşin Düştüğü Yer – Yön: İsmail Güneş

· Babamın Sesi – Yön: Orhan Eskiköy, Zeynel Doğan

· Devir - Yön: Derviş Zaim

· Ferah Feza – Yön: Elif Refiğ

· Lal Gece – Yön: Reis Çelik

· Şimdiki Zaman – Yön: Belmin Söylemez

· Tepenin Ardı – Yön: Emin Alper

· Yük – Yön: Erden Kral

· Zerre – Yön: Erdem Tepegöz

Uluslararası Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;

· Beast Of Southern Wild - Düşler Diyarı - Yön: BenhZeitlin 2012 (ABD)

· BeholdtheLamb - Tanrı’nın Kuzusu - Yön: John Mcllduff 2011 (İngiltere)

· Bullhead - Taş Kafa - Yön: Michael R. Roskam 2011 (Hollanda)

· Children of Sarajevo - Çocuklar - Yön: Aida Begiç 2012 (Bosna)

· God’ Neigbours - Müfettişler - Yön: Meni Yaesh 2012 (İsrail)

· InfanciaClandestina - Kayıp Çocukluk - Yön: Benjamin Avilla 2012 (Arjantin/İspanya/Brezilya)

· MonsieurLazhar - Lazhar Bey - Yön: PhilippeFalardeau 2011 (Kanada)

· Mustafa'sSweetDreams - Mustafa’nın Tatlı Rüyaları - Yön: AngelosAbazoglu 2012 (Yunanistan/Fransa)

· No - No - Yön: Pablo Larrain 2012 (Şili)

· WarWitch - Savaş Cadısı - Yön: Kim Nguyen (Kanada) 2012

Ödüller 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde , Ulusal ve Uluslararası Uzun Yarışma kategorilerinde kabul edilen filmler “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Özgün Müzik” dallarında “Kristal Kayısı Ödülü” için yarışacak. Ödül kazanan filmler akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Yarışma kategorileri ve dereceye giren filmlere verilecek ödüller ise şöyle

En İyi Film Ödülü 30. 000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Yönetmen Ödülü 10.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Senaryo Ödülü 6.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 6.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 6.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Özgün Müzik 6.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

Jüri Özel Ödülü Kristal Kayısı Ödülü

SİYAD Ödülü (En İyi Ulusal Film) Plaket

FOTO GALERİ

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmalarıyla birlikte, Festivalin üç yarışmalı bölümünden birini oluşturan Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda , kurmaca ve animasyon olarak 15 film yarışacak. Yarışma, nitelikli yapımları teşvik edip ödüllendirerek, genç yeteneklere ulusal alanda isimlerini duyurma fırsatı sunacak.

Toplam dört ödül için yarışacak 15 film, yönetmen Tan Tolga Demirci , akademisyen Ethem Özgüven ve sanat yönetmeni Deniz Ziya Temeltaş ’tan oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Jürisi tarafından “En İyi Film” kategorisinde değerlendirilecek.

Ödüle layık görülen filmin sahibi Kristal Kayısı Ödülü’nün yanı sıra 5.000 TL para ödülünün de sahibi olacak. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda verilecek ödüller şöyle:

En İyi Film Ödülü 5.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

Jüri Özel Ödülü Kristal Kayısı Ödülü

Ulusal Kısa Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler;

HERKES FİLM İZLEYEBİLSİN!

Başta Malatya İnönü Üniversitesi’nde okuyan 20.000’e yakın öğrenci olmak üzere Malatya ve çevre illerden gelecek sinemaseverleri festivalle buluşturma hedefi doğrultusunda, festival gösterimlerinin bilet ücretleri sembolik rakamlarda tutuldu.

Malatya Park AVM içerisinde yer alan Avşar Sinemaları ile Malatya merkezde yer alan Yeşil Sinemaları ’nda gösterime sunulacak filmlerin bilet ücretleri öğrenci 2 TL , tam 4 TL olarak belirlendi.

Malatya Kongre ve Kültür MerkeziKemal Sunal Salonu’nda gösterilecek olan kısa yarışma filmleri, belgesel filmler ve Türkçe seslendirmeli çocuk filmleri; İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gösterilecek, ulusal ve uluslararasıyarışma dışı kısalar, ise ücretsiz izlenebilecek.

Avşar Sinemaları, Yeşil Sinemaları, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi olmak üzere toplam 6 salonda, yerli ve yabancı 140’a yakın film, 6 gün süresince 11.00, 13.00 , 15.00 , 17.00 , 19.00 ve 21.00 seanslarında gösterilecek.

KAÇIRILMAYACAKFİLMSEÇKİLERİ (DAHA FAZLASI İÇİN TIKLAYINIZ)

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriArjantinBrezilyaFestivalFransaİngiltereİranİspanyaİsrailKitapMalatyaMünir ÖzkulSavaşSinemaTurgut ÖzalYunanistanmüziktatlı
Görüş Bildir