Kredi Notundaki Artışı Nasıl Yorumladılar?

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kredi Notundaki Artışı Nasıl Yorumladılar?

Kredi Notundaki Artışı Nasıl Yorumladılar?

Moody's'in Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviye olan Baa3'e yükseltmesini uzmanlar ve iş dünyası şu şekilde yorumladı:

BIST 100'Ü ORTA SEVİYEDE YUKARI TAŞIR

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Kıdemli Analisti Ozan Batu'nun Not artırımı BİST 100’ü orta vadede yukarı taşıyacağını söyledi.

Borsa İstanbul Endeksi’nde ilk etapta bankacılık sektörü önderliğinde etkili olan yükseliş ivmesi, 2013 yılı ilk çeyrek bilançolarının da olumlu sonuçlanması sonrası halen aynı sektör önderliğinde devam etmektedir. Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Moody’s tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin kredi notunun ‘’Ba1’’ den ‘’Baa3’’e yükseltmesinin ardından Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye yükselmiş oldu. Karar sonrası endekste ilk seans açılışında kısmen 93,116 dolaylarına varan alım tepkisi yaşansa da, ilerleyen saatlerde kısmi düzeltme hareketinin etkili olarak 92,000 desteğine varan düzeltmelerin etkili olduğunu görmekteyiz.

Özellikle son hafta içerisinde TCMB’nin beklentilerin üzerinde 50 baz puan faiz indirmesinin yanı sıra TÜFE ve işsizlik verilerinin de olumlu sonuçları, orta vadede endeksin yukarı yönlü hareketini destekliyor. Fakat geçtiğimiz dönemleri ele alırsak, 2011 yılında Moody's'in not artırımı sonrası 4 gün içerisinde endekste %7'ye yakın kar realizasyonlarını gözlemlemiştik. Bu bağlamda kısmi geri çekilmelerin yaşanabileceğini fakat kısa vadede 91,300 desteğinin aşağı yönlü kırılmaması durumunda tekrar alımların ön plana çıkabileceğini düşünmekteyiz.

Orta ve uzun vadede bankacılık hisselerinde kârda bulunan yatırımcılar, önümüzdeki dönemlerde kârlarını realize etmek isteyebilirler. Bu bağlamda endeksteki sert yükselişe rağmen bilanço verileri kuvvetli olan fakat yükseliş yönünde sığ kalmış hisseler seçilmelidir. Özellikle kentsel dönüşüm projesi ve cazip kredi faiz oranları nedeniyle inşaat ve alt sektör hisselerinin yanı sıra yaz mevsiminin de yaklaşmasıyla gıda, perakendecilik ve otomotiv sektörlerinin ikincil etapta yükselişe önderlik edebileceğini düşünmekteyiz. BIST 100 Endeksi için orta vadede 96,000 dolaylarının hedeflenebileceği düşüncesindeyiz.

Borçlanma maliyeti azalacak

İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Hüseyin Ataol, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından, Türkiye'nin kredi notunu artırarak, yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasını iş dünyası adına sevindirici buldu.

Daha önce 10-12 ay içerisinde not artırım değerlendirmesini yapmayacaklarını açıklayan Moody's'in son değerlendirmesinden şaşkınlık duyduklarını ifade eden Ataol, "Bu sıradan bir not artırımı değil, yurt dışında birçok fonların Türkiye'ye gelmesi için önemli. Yatırım yapacak büyük fonların Türkiye'ye girişinin önü açılmış oldu. Not artışı gecikmiş bir karar değil. Çünkü cari açık ve mali disiplinde sağlanan iyileşmeler ortada. Bunun sonucunda not artışı geldi. Ekonomimiz olumlu olarak etkilenecektir. Özellikle borçlanma maliyetleri azalacaktır." dedi.

EKONOMİK BAŞARIMIZIN TEYİDİ OLDU

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Moody's tarafından Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkartılmasına ilişkin, "Bu not artışı Türkiye'nin hakkıydı. Ekonomik başarımızın teyidi oldu" dedi.

Konukoğlu, ekonomide doğru adımlar atıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Uzun zamandır ekonomik krizle boğuşan birçok Avrupa ülkesinde kredi notlarının düşürüldüğü bir ortamda, Türkiye'nin peş peşe kredi notunun yükseltilmesi çok anlamlıdır. Moody's tarafından, Türkiye'nin notunun bir kademe artırılarak yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi önemli bir adımdır. Türkiye'nin ekonomik başarısının teyidi olmuştur. Bu yeni dönem, başta yatırım fonları olmak üzere ülkemize doğrudan yabancı sermaye girişinde önemli katkı sağlayacaktır."

GSO Başkanı Konukoğlu, üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan S&P'nin de bir kademe artışla Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BAŞARI TESCİLLENDİ

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in, Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilgin, "Merkez Bankasının uyguladığı para politikasının başarısı bir kez daha tescillendi" dedi.

Not artışının gecikmiş bir karar olmadığını söyleyen Prof. Dr. Bilgin, zamanlamasını da ilginç bulmadığını belirtti.Son zamanlardaki not artışlarının asıl nedeninin, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisine ilişkin her zaman dile getirdikleri iki risk unsuru olan cari açık ve mali disiplinde sağlanan iyileşme olduğuna işaret eden Bilgin, özellikle cari açıktaki iyileşmenin çokça eleştirilen Merkez Bankası politikalarının sonucu olduğunu vurguladı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Borsa İstanbulİstanbulMerkez Bankası
Görüş Bildir