Kredi Faizleri Düşüyor!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kredi Faizleri Düşüyor!

Kredi Faizleri Düşüyor!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının piyasalarda yarattığı coşku sürüyor. Gösterge faiz yüzde 6.48 ile tarihinin en düşük seviyelerine inerken, borsa rekorlar kırıyor. Kısacası deyim yerindeyse Türkiye'ye oluk oluk para akmaya devam ediyor. Finansal piyasalarda esen bu olumlu havanın Türk şirketlerine ve vatandaşa da yavaş yavaş yansımaya başladığı görülüyor. Özellikle Türkiye ekonomisinin temel direği sayılan küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) kredi segmentinde, faizlerde önümüzdeki günlerde 2 puanlık bir düşüş öngörülüyor. Şu anda bankacılık sektörünün KOBİ kredisi fiyatlamaları şirketin kredibilitesine göre değişmekle birlikte yüzde 11.5 ile yüzde 19 arasında değişiyor.

YÜZDE 14'TEN YÜZDE 12'YE İNER

Bankacılık sektörünün ortalama KOBİ kredisi faiz oranları ise yüzde 14'ler seviyesinde bulunuyor. Bankacılar, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının fonlama maliyetlerini düşüreceğini ve en geç 1-1.5 ay içinde KOBİ kredilerinde ortalama faizin 2 puan kadar inerek yüzde 12'ler seviyelerine düşeceğini söylüyor. BDDK verilerine göre Eylül 2012 itibarıyla bankaların KOBİ niteliğinde 2 milyon 188 bin müşterisi bulunuyor. Yine aynı dönemde bankaların nakdi ve gayri nakdi toplam KOBİ kredisi stoku 218.4 milyar TL seviyesinde. Bu tutarın 172.2 milyar TL'si nakdi, 46.2 milyar TL'si ise gayri nakdi kredi.

‘FAİZ DÜŞÜŞÜ KAÇINILMAZ'

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan: "Not artışı sonrası oluşan genel faiz düşüşünün KOBİ segmentine de hızla yansımasını bekliyoruz. Fakat ekonomik faaliyet ve büyüme iyileşmeden firma bilançolarının çok da iyileşmeyeceğini de bekliyoruz. Bu yüzden, yaşanacak olan faiz düşüşü bilançosu düzgün KOBİ'lere olumlu yansır. Ancak bilançosu toparlanmayan firmalara faiz düşüşlerinden bir yansıma olmayacaktır. Not artışının ardından ortalama faizlerin düşüşü kaçınılmaz. O yüzden ben KOBİ kredisi faizlerinde 11.5 puan düşüş bekliyorum."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Borsa
Görüş Bildir