ÖSYM'de 157 Milyon Liralık Yolsuzluk

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

KPSS Soruşturmasında İhale Dosyaları Açıldı

ÖSYM’nin 2004 ile 2010 yılları arasında yaptığı sınavları inceleyen beş kişilik bilirkişi heyeti, ihalelerde yolsuzluk tespit etti. Bunun üzerine soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, o dönemde kurumda çalışan 70 kişinin daha ifadesinin alınması için Emniyet’e talimat verdi.

2010 yılındaki Kamu Personeli Seçme Sınavı'yla (KPSS) ilgili soruşturmada ikinci perde açıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kopya skandalı kapsamında 2004-2010 yılları arasında Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde (ÖSYM) çalışan 70 kişinin daha ifadesine başvurulması için Emniyet’e talimat verdi. Bunun üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü, aralarında ÖSYM yöneticilerinin de bulunduğu şüphelilerin ifadelerini almaya başladı. Maliye Bakanlığı ekiplerinin de bulunduğu beş kişilik bilirkişi heyeti, onlarca ihale dosyasını inceledi. ÖSS, ALES, ÜDS gibi sınavları kapsayan bu ihalelerden 20'sinde 157 milyon liralık yolsuzluk tespit edildi.

Zaman'dan Bayram Kaya'nın ulaştığı raporda, Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan'ın başkanlığı döneminde ÖSYM yönetiminin ihaleleri aynı şirkete verdiği ve başka firmaların ihaleye girmesinin engellendiği belirtildi. Ayrıca sınav soru kitapçıklarının anlaşmalı şirkete bastırıldığı, taşımanın aynı firma üzerinden yapıldığı vurgulandı.

Soruşturma kapsamında beş kişilik bilirkişi heyetinin, ÖSYM’deki güvenlik zafiyeti, şüphelilerin hesap hareketleri ve usulsüzlüklerin yanı sıra kurum tarafından yapılan ihaleleri de ayrıntılı olarak incelediği ortaya çıktı. Dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan’ın görev yaptığı 2004-2010 yılları arasında yapılan onlarca sınav ihale dosyasını inceleyen ekipler, bu ihalelerden 20’sinde önemli oranda yolsuzluk tespit etti. Zaman, Başsavcı Vekili Şadan Sakınan tarafından hazırlatılan raporun ayrıntılarına ulaştı. Raporda, yolsuzluğun rakamsal boyutunun 157 milyon lirayı bulduğu belirlendi. Yolsuzluk tespit edilen sınav ihaleleri arasında Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), Akademik Lisans Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS), Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) gösterildi. Raporda ayrıca ÖSYM yönetiminin belirlenen bütün sınav ihalesini aynı şirkete verdiği, ihaleye dışarıdan başka firmaların girmemesi için de özel prosedürler belirlediğine dikkat çekildi. Bu kapsamda sınav soru kitapçıklarının anlaşmalı şirkete bastırıldığının, taşımanın da aynı firma üzerinden yapılmasının bazı zafiyetleri beraberinde getirdiğinin altı çizildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraKamu Personel Seçme SınavıÖğrenci Seçme Yerleştirme Merkezidil bilgisi
Görüş Bildir