Kozmik Oda Soruşturması Üç Koldan Derinleştiriliyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Kozmik Oda Soruşturması Üç Koldan Derinleştiriliyor

Başbakan Yardımcısı Arınç’a yönelik suikast iddialarıyla ilgili ‘Kozmik Oda’ soruşturmasının kapsamı genişliyor. Soruşturmayı yürüten başsavcılık, Ergenekon davasına bakan mahkemeden mühimmat ve suikast’ listelerini istedi. Emniyet bünyesinde de dosyalar arasındaki bağlantıları araştırmak için iki ayrı ekip oluşturuldu.

Ankara Başsavcılığı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast girişimi iddialarının ardından, 4 yıl önce başlatılan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasını derinleştirme kararı aldı. Başsavcılık, ‘Ergenekon ve Kozmik Oda’ arasındaki derin bağlantıları araştırıyor. Bu kapsamda Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden mühimmat listesi, suikast listesi ve benzeri evrakı istedi. Soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili, belgelerde yer alan bilgilerin araştırılması için Emniyet’ten de taleplerde bulundu. Bu kapsamda Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde iki ayrı ekip oluşturuldu. Ekiplerden dokümanlardaki olaylara yönelik araştırma yapması istendi. Bilgili’nin bu yöntemle belgelerin doğruluğunu çapraz olarak onaylatmak istediği ifade ediliyor. Malatya’daki Zirve Yayınevi davasına bakan mahkeme de Kozmik Oda belgelerini talep etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen belgeler Zirve dosyasına eklendi. Bu gelişme üzerine Savcı Bilgili de iki dava arasındaki bağlantıları incelemeye başladı. 2009’da Bülent Arınç’ın evinin önünde muvazzaf askerlerin eve ait krokilerle yakalanması sonrasında soruşturma başlatılmış ve ‘Kozmik Oda’ olarak adlandırılan Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama yapılmıştı.

Suikast planlarına ve listelerine yönelik iddialar Ergenekon soruşturması kapsamında da araştırıldı. Ergenekon yapılanmasının Kozmik Oda bağlantıları, İstanbul Başsavcılığı’ndan istenen doküman ve belgeler mercek altına alındı.

Kozmik Oda’dan çıkan verileri tek tek inceleyen Savcı Bilgili, suç içeren durumlarla ilgili olarak soruşturmayı çok yönlü yürütme kararı aldı. Bu kapsamda Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde iki ayrı ekip oluşturuldu. Ekiplerden dokümanlardaki olaylara yönelik araştırma yapması istendi. Bilgili’nin bu yöntemle belgelerin doğruluğunu çapraz olarak onaylatmak istediği ifade ediliyor. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Kadir Kayan, Aralık 2009’da Kozmik Oda’da 26 gün süren aramalar yapmıştı. Belgeler sadece Hâkim Kayan tarafından okunarak not alınmıştı. İncelemeyi tamamlayan Kayan da hazırladığı raporu Savcı Bilgili’ye vermişti. Üç yıldır beklemede olan ve Bilgili tarafından hazırlanacak olan iddianame bekleniyor.

İZZETTİN ÇİÇEK | Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraBaşbakanBaşbakan YardımcısıBülent ArınçErgenekonİstanbulMalatya
Görüş Bildir