Köylülerin İsyanı

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Köylülerin İsyanı

Köylülerin İsyanı

Zeytinlik alanların sıfır noktasına açılması planlanan taş ocağını 200 kadar köylü protesto etti.

Ahmet Ertan - Balıkesir ’in Edremit İlçesi’ne bağlı Dereli Köyü’nde, Edremit Belediyesi’ne bağlı Edremit Belediyesi İnşaat Temizlik Tanıtım Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (ED-BEL) tarafından zeytinlik alanların sıfır noktasında açılması planlanan taş ocağı, köylüleri isyan ettirdi. Henüz faaliyete başlamayan taş ocağını protesto eden 200 kadar köylüye, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Mustafa Tan da destek verdi.

Daha sonra köy kahvehanesine gelen köylüler, burada bir basın açıklaması yaptı. Dereli Köyü Muhtarı Ahmet Güneş, açıklamasında kendilerinin görüşü alınmadan açılmak istenen taş ocağına 7’den 70’e herkesin karşı olduğunu belirtip köylünün yasa dışı eylemlere zorlandığını, ruhsat başvurularının geri çekilmesini istedi.

Ahmet Güne, taş ocağı olarak işletilecek alanın, yörenin en iyi kalitede zeytinyağını üreten bir bölge olduğuna ve ilçe merkezinin içme suyu kaynaklarının sıfır noktasında bulunduğuna dikkat çekti.

Güneş, "Karayurt mevkiinde ED-BEL tarafından ruhsatlandırılıp, ihaleye çıkartılan taş ocağının bölgemize vereceği zararlar ortayken, aynı bölgede bulunan Karadağ Kulesi mevkiinde de açılmak istenen iki adet taşocağı ruhsatı başvurusunun bulunduğu üzüntüyle öğrendik. Taş ocaklarının yöre zeytinciliğini ve tarımını yok edecektir. Edremit’in kuzeyindeki bu hakim tepelerin yeşil bitki örtüsü yok olacak ve her yer delik deşik edilerek toz ve radon gazları civar köyleri ve Edremit’i yaşanmaz hale getirecek. Bunu bölge insanlarına ve Edremit halkına hak ve hukuk tanımadan dayatmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu girişimler insanımızın sağlıklı yaşam hakkını elinden alarak, turizmi olumsuz etkileyecek, Kazdağı ormanlarının en önemli gençleştirme sahası ile çevre habitatı tahrip ederek kısaca tarımı, hayvancılığı ve her şeyden önce zeytinciliği yok edecektir. Bu yasa dışılığın önüne geçilmesini, açılmak istenen taş ocakları ruhsat başvurularının geri çekilmesini istiyoruz" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Edremit
Görüş Bildir