Köylüler Çaresiz Durumda!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Köylüler Çaresiz Durumda!

Köylüler Çaresiz Durumda!

Eğlenhoca Köyü'nde yaşanan sorunları TBMM'de.
CHP'den vatandaşa destek

CHP'li Türeli, Eğlenhoca Köyü'nde yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli, geçimini tarım, hayvancılık ve bağcılıktan sağlayan İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Eğlenhoca Köyü'nde yaşanan sorunları TBMM'ye taşıdı.

En büyük geçim kaynağı zeytincilik olan ve 250 haneden oluşan köyde domuz istilasının yaşandığını, avlanma yasağı yüzünden köylülerin çaresiz durumda olduğuna dikkat çeken Türeli, rüzgar enerjisi santrallerinin etrafının çitlerle çevrilmesi nedeniyle de orman köylülerine her yıl belli dönemlerde verilen ağaç kesme haklarını köylülerin kullanamadığını, yakacak sorununun yaşandığını söyledi. CHP'li Vekil ayrıca, köyün etrafını çepeçevre saran ve değerli ağaçların kökünü kurutan "karaçam" konusunda da köylülerin mağdur olduğunu ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in yanıtlaması istemiyle TBMM'de yazılı soru önergesi veren Rahmi Aşkın Türeli, yaban domuzlarının istilasına uğrayan köyde, av yasağı nedeniyle sıkıntı çeken köylülerin sorunlarının çözümü için nasıl bir önlem almayı düşündüklerini Bakan Eker'e sordu. Türeli ayrıca, karaçam sorununa ilişkin bugüne kadar niçin gerekli önlemlerin alınmadığını, yakacak konusunda oluşan mağduriyetleri gidermeye yönelik bir çalışma başlatılıp başlatılmayacağı konularını da sorularıyla gündeme taşıdı.

Köylüler çaresiz durumda

CHP'li Vekil önergesinde şu açıklamalara yer verdi:

" İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Eğlenhoca Köyü 250 haneden oluşmakta olup, köyde yaşayan vatandaşlarımız geçimlerini tarım, hayvancılık ve bağcılıktan sağlamaktadırlar. Özellikle son dönemlerde yaşanan bir takım sorunlar nedeniyle Eğlenhoca köyü halkı ciddi bir mağduriyet içerisinde olup, sorunlarının acilen çözümlenmesini beklemektedirler.

Bu sorunların başında, köyün domuz istilasına uğraması gelmektedir. En büyük geçim kaynağı zeytincilik olan köyde domuz istilası yaşanmakta olup, avlanma yasağı yüzünden köylüler çaresiz durumdadır. Domuz sürüsü hem zeytinlere hem de küçükbaş hayvanlara zarar vermektedir.Diğer bir sorun da Eğlenhoca köyünün yanında kurulu olan rüzgâr enerjisi santrallerinin etraflarının çitlerle çevrilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çit nedeniyle köylüler bu arazilere giremedikleri için her yıl belli dönemlerde orman köylülerine verilen ağaç kesme haklarını kullanamamaktadırlar. Bir başka deyişle, Eğlenhocalılar yakacak odun bulamamaktadırlar.

Başka bir sorun da, köyün etrafını çepeçevre saran ve değerli ağaçların kökünü kurutan "karaçam" konusunda gerekli önlemlerin şimdiye kadar alınmamış olmasıdır."

Karakeçiye sahip çıkılmalı

Türeli, Karaburun'un karakeçisinin bölge halkı tarafından oldukça önemsendiğine de dikkat çekerek karakeçilerden sağılan sütün anne sütüne eşdeğer olduğunun raporlarla ortaya konulduğunu hatırlattı ve sayıları günden güne azalan karakeçiye sahip çıkılması gerektiğini söyledi. CHP'li Vekil, önergesinde karakeçinin neslinin sürdürülmesi konusunda Bakanlık olarak yürütülen bir çalışma olup olmadığına ilişkin de bir soru sordu.

Milletvekili Türeli'nin Bakan Eker'e soruları:

1-Yaban domuzlarının istilasına uğrayan köyde, av yasağı nedeniyle sıkıntı çeken köylülerin sorunlarının çözümü için nasıl bir önlem almayı düşünüyorsunuz?

2-Köylülerin yakacak konusunda karşılaştıkları mağduriyeti gidermeye yönelik bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?

3-Köyde ciddi mağduriyetlere yol açan karaçam konusunda neden bugüne kadar herhangi bir önlem alınmamıştır?

4-Karaburun ve köylerinde oldukça büyük öneme sahip olan karakeçinin neslinin sürdürülmesi konusunda Bakanlık olarak yürüttüğünüz bir çalışmanız var mıdır? Eğer varsa hangi aşamadadır? (BCK)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİzmirTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir