Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kovid-19 Aşı Adayının Klinik Denemelerinde Hafif Ve Orta Dereceli Yan Etkilere Rastlandı

0PAYLAŞIM

Kovid-19 Aşı Adayının Klinik Denemelerinde Hafif Ve Orta Dereceli Yan Etkilere Rastlandı

ANKARA Anadolu Ajansı - Amerikan ilaç firmayı Pfizer, yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı bağışıklık sağlamak üzere Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile geliştirdiği aşı adayının insanlar üzerindeki testlerinde hafif ve orta dereceli yan tesirlere tesadüfüldüğünü bildirdi.

"Clinical Trials Arena" internet sitesinde yer alan habere göre, firma, ortaklarıyla yaptığı konferans görüşmesinde, "BNT162b2" isimli aşı adayının Amerika Birleşik Devletleri'de yürütülen üçüncü düzey muayenehane sınamalarında "kobaylarda hafif ve orta dereceli bazı yan tesirlere tesadüfüldüğünü" açıkladı.

Firma, aşı uygulanan kobayların bir haylisinde bitkinlik, baş sızısı, üşüme ve adale sızıları görüldüğü, kimilerinde ateş ve hudutlu rakamdaki kobayda yüksek ateş tespit edildiği kaydetti.

Şirketin Aşı Araştırma ve Geliştirme Kısmı idareyicisi Kathrin Jansen, Bağımsız Bilgi İzleme Kurulunun mevzubahisi belirtilerin güvenlik açısından tehlike oluşturacağını düşünmesi halinde sınamayı durdurabileceğini ancak şu ana kadar bu istikamette bir karar almadığını ifade etti.

Muayenehane sınamada katılımcıların kimlikleri kapalı olduğundan, yan tesirlerin aşının uygulandığı deney grubunda mı yoksa "placebo" ismi verilen sahte yöntem dozlarının uygulandığı hakimiyet grubunda mı ortaya çıktığı öğrenilmiyor. Testleri sorgulayan Bağımsız İzleme Kurulunun bu bilgilere ulaşımı bulunuyor.

Aşı adayının Amerika Birleşik Devletleri'de yürütülen üçüncü düzey muayenehane sınamaya şu ana kadar 12 binden fazla kobaya iki doz aşı uygulandı. Firma bir müddet evvel başta 30 bin şahsın katılması tasarlanan sınamanın katılımcı rakamını 44 bine çıkarmak için Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Yönetine FDA müracaatta bulunmuştu.

Pfizer Üst İdareyicisi Albert Bourla, evvelki gün yaptığı açıklamada, aşının faalliğine dair kesin neticeleri ekim sonuna kadar almayı beklediklerini, patent, imalat ve dağıtım süreçleri için hazırlıklara başladıklarını bildirmişti.

Almanya'da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji şirketi BioNTech liderliğinde geliştirilen aşı adayının imal lisansı Amerika Birleşik Devletleri'de Pfizer, Çin'de Fosun Pharma firmaları tarafından satın alınmıştı.

  • AstraZeneca aşı adayının testlerini geçici olarak durdurmuştu

Öte yandan İngiliz-İsveç ilaç firmayı AstraZeneca, Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği "AZD1222" isimli Kovid-19 aşı adayının üçüncü safhadaki testleri, İngiltere'de bir katılımcıda "açıklanamayan bir hastalığın" ortaya çıkması sebebiyle 9 Eylül'de geçici olarak durdurulmuş, 12 Eylül'de testlerin yine başlamasına karar verilmişti.

  • Muayenehane sınamalar 3 evrede yapılıyor

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 evrede insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Muayenehane sınamaların ilk düzeyinde, az rakamdaki gönüllü sıhhatli kobay üzerinde aşının tehlikesiz olup olmadığı ve muhtemel yan tesirleri inceleniyor. İkinci evrede, eminliği doğrulanan aşının faalliği 100'den fazla kobay üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son evrede ise aynı operasyon, binlerce kobayla yineleniyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta seneler alabiliyor.

  • 35 aşı adayı, muayenehane sınama düzeyinde

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ bilgilerine göre, 9 Eylül haysiyetiyle dünya genelinde Kovid-19'a karşı 35 aşı adayı muayenehane sınama, 145 aşı adayı ise muayenehane evveli değerlendirme düzeyinde bulunuyor.

Çin'de ortaya çıkan Kovid-19, 200'den fazla ülke ve bölgeye dağılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde olay rakamı 29,7 milyonu aşarken, 939 binden fazla birey yaşamını kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir