Kötü Anıları Unutmayı Öğrenmek Mümkün mü?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Kötü Anıları Unutmayı Öğrenmek Mümkün Mü?

Kötü Anıları Unutmayı Öğrenmek Mümkün Mü?

Hafıza ile ilgili bir araştırma, kişilerin anılarla birlikte gelen hisleri unutmayı öğrenebileceğini gösteriyor

Çoğu insan için unutkanlık istenmeyen olgudur. Ev anahtarlarının yerini hatırlayamamak, ya da işinizin ortasında ne yaptığınızı unutmak günlük hayat içerisinde yaşanan en sıkıcı durumlardan biri olabilir bazen. İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi araştırmacılarından Malcolm MacLeod ise “unutma” olgusuna farklı bir açıdan yaklaşıyor.

MacLeod’un araştırmaları insanların unutkanlıklarını geliştirmeyi ve özellikle kişisel hatıralarını nasıl daha iyi unutabileceklerini bulmak üzerine.

MacLeod ve araştırma ortağı Saime Noreen, kişilerin hafızalarını geliştirdikleri yönteme benzer bir sistem kullanılarak anıların unutulmasının mümkün olduğunu düşünmüyor. MacLeod’a göre; “Otobiyografik hafıza o kadar canlı ve zengin ki yaşadığınız tecrübeleri zihninizden uzaklaştırmak çok zor.”

Yine de araştırmacılar “unutmanın öğrenilebilmesi” durumda depresyon yaşayan ya da travmatik olaylara şahit olmuş kişilerin hayatlarında gelişim sağlanabileceğini düşünerek deneylerine devam ediyorlar.

Yapılan deneyler ve sonuçları ise gerçekten ilgi çekici.

Bir grup denekten 24 kelimenin kendilerine hatırlattığı anıları yazmaları isteniyor. Bir hafta sonra yeniden çağrılan deneklere kelimeler ve onlara hatırlattıkları anıları hatırlatılıyor. Bir ekran karşısına oturtulan deneklerden yeşil renkte gördükleri kelime ile bağdaştırdıkları anıları hatırlamaları, kırmızı renkte gördükleri kelimelere ait anıları ise mümkün olduğunda akıllarına getirmeleri isteniyor. Aynı kelimeler bir süre boyunca deneklere gösterilmeye devam ediyor

Deney sonucunda anılara ait hatırlanan detayların yüzde 12 oranında düştüğü gözlemleniyor. Asıl ilgi çekici olan ise unutulan detayların hatıranın bütünlüğüyle değil, o anının verdiği hisle alakalı olması.

Deneklerin utanç verici bir durumda yaşadıklarını değil, daha sonra hissettiklerini unutuyor olması, özellikle travmatik anılar yüzünden rahatsız olan insanların tedavisi için yeni bir yaklaşım oluşturabilir.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir