Köşk'ten Gezi Sansürü

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Köşk'ten Gezi Sansürü

Köşk'ten Gezi Sansürü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'de 'Gezi olaylarının başlangıcı ile açıkçası gurur duyarım' dedi. Ancak Gül'ün konuşması Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sayfasına 'gurur duyarım' ifadesi sansürlenerek konuldu.

Gül, ABD ziyareti kapsamında finans sektörünün önde gelen temsilcileriyle bir araya geldiği Merrill Lynch’teki sabah kahvaltısında Gezi eylemleriyle ilgili soruları da yanıtladı. Gül, Gezi eylemleriyle ilgili, “Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım” ifadesini kullandı. Gül’ün sorulara verdiği yanıtlar, daha sonra Köşk görevlileri tarafından Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sayfasına konuldu. Ancak Merrill Lynch’teki açıklamalarını abonelerine servis eden DHA’nın haberinde yer alan Gül’ün “Gezi olaylarının başlangıcından gurur duyarım” cümlesinin Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan aynı konuşmada bulunmadığı ortaya çıktı.

Gül’ün Merrill Lynch’teki sorular üzerine yaptığı değerlendirmeler şöyle:

Gezi protestolarından nasıl bir ders çıkardı AKP hükümeti? Nasıl, ne şekilde yorumlanmalı bu?

“Şimdi tabii tüm televizyonlar çok gösterdiği için eminim ki sizin de kafanızda bir sürü sorular oluşmuştur, Gezi Parkı dediğimiz veya Taksim’deki olaylarla ilgili. Önce şunu gayet objektif olarak bilmenizi isterim. Bu olaylar neye benzeyen olaylardır? Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım, çünkü şundan dolayı; Türkiye’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar? İstanbul’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük antidemokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim. O bakımdan da demek ki Türkiye’yi nereden nereye getirmişiz diye övünürüm. Dolayısıyla işin bu safhası ile ilgili zaten mesajları aldığımızı ilk gün söyledik. Hükümet de söyledi ve o doğrultuda zaten planlarını, projelerini revize etti. Ama büyük bir ülkede, 75 milyona, 80 milyona yaklaşan bir ülkede şüphesiz ki çeşitli radikal akımlar var. Bu radikal akımlar bunu bir fırsat bilerek bunun üzerinden daha sonra birçok illegal gösteri yapmaya başladı. Zaman zaman yine oluyor. Bunlarla ilgili de gerekli tedbirler alınıyor ve bunlarla da gerekli mücadele yapılıyor. Şunu da hatırlatmak isterim; orada da aslında toleranslı olunmasını söylerseniz, şimdi 5. Cadde’de, şurada birkaç yüz kişi toplansa, caddenin ortasında da lastikler yaksa, bu yolu da tıkıyorum ben dese, bunu bazen gündüz yapsa bazen de gece saat 10’da yapsa, New York polisi ne yapar? Ne yaparsa onu yapıyor İstanbul polisi de.”

Anayasa değişiklileri hükümete ne kadar yetki verecek?

“Anayasa değişikliği kolay aslında. Anayasa değişikliklerini sık yapabiliyoruz ama arzumuz tamamen yeni bir anayasa yapmak. Zorlandığımız ve yapamadığımız şey bu oldu. Aslında yapılmak istenen de AB standartlarına uygun bir anayasa ortaya çıkartmak. Çok zor olmaması gerekir ama biraz zorlanıyoruz.”

Son zamanlarda iç politikada muhafazakâr bir ideoloji uygulanıyor şeklinde bir algı var. Doğru mu?

“Doğrusu pek öyle değil. Yani nihayetinde çıkan yasalara, kanunlara bakarsanız, AB ile müzakere yapan bir ülkenin AB kriterleri dışına çıkması zaten mümkün değil. Ama şu bir gerçek; tabii ki iktidar partisi muhafazakâr bir parti. Dolayısıyla muhafazakâr bir parti olduğu için bazı yasaları muhafazakâr olmayanlar tenkit edebilirler. Ama önemli olan şey nedir? Bunlar AB kriterlerinin, o çerçevenin içinde midir, o çerçevenin dışında mıdır? O açıdan baktığınızda bir problem yok.”

Türkiye’deki protestoların ve bölgedeki çalkantıların Türk ekonomisine etkisi nedir?

“Bunu ölçmenin zor olduğu bir gerçek. Ancak, kesin olan bir şey var. Bu olayların yükseldiği dönem, küresel piyasalarda ‘risk-off dönemi’ne denk gelmişti. Fed Başkanı’nın Amerika’nın para politikasında bir değişiklik ihtimalinden bahsettiği mayıs ayındaki açıklamasını hatırlayacaksınız. Bu, dünyanın hemen her bölgesinde satışları tetikledi. Bu durum Türkiye için de geçerli. Ancak, sermaye çıkışı son derece sınırlı kaldı.”

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Cumhurbaşkanı'nın 'Gezi ile Gurur Duyarım' Sözüne Köşk'ten Sansür

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD'deki bir açıklamasında söylediği 'Gezi olaylarının başlangıcı ile açıkçası gurur duyarım' sözleri Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sayfasında yer almadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD ziyareti kapsamında finans sektörünün önde gelen temsilcileriyle bir araya geldiği Merrill Lynch’teki sabah kahvaltısında Gezi eylemleriyle ilgili soruları da yanıtladı.

Gül, Gezi eylemleriyle ilgili, “Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım” ifadesini kullandı.

Gül’ün sorulara verdiği yanıtlar, daha sonra Köşk görevlileri tarafından Cumhurbaşkanlığı’nın resmi internet sayfasına konuldu.

Ancak Merrill Lynch’teki açıklamalarını abonelerine servis eden DHA’nın haberinde yer alan Gül’ün “Gezi olaylarının başlangıcından gurur duyarım” cümlesinin Cumhurbaşkanlığı sitesinde yer alan aynı konuşmada bulunmadığı ortaya çıktı..

GÜL’ÜN AJANSLARDAN GEÇEN SÖZLERİ

Aslında ben bir açıdan bu olayların başlangıcı ile ilgili açıkçası gurur da duyarım çünkü şundan dolayı: Türkiye ’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar? İstanbul ’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim.

GÜL’ÜN CUMHURBAŞKANLIĞI RESMİ İNTERNET SİTESİNDEKİ SÖZLERİ

“Şimdi tabi tüm televizyonlar çok gösterdiği için eminim ki sizin de kafanızda bir sürü sorular oluşmuştur, Gezi Parkı dediğimiz veya Taksim’deki olaylarla ilgili. Önce şunu gayet objektif olarak bilmenizi isterim. Bu olaylar neye benzeyen olaylardır? Türkiye’yi bilenler tanıyanlar, 10-15 yıl önce Türkiye hangi gündemler ile dünya kamuoyuna gelirdi veya Türkiye’nin problemleri neydi, bugün ise Türkiye’nin problemleri nedir diye baksınlar. İstanbul’daki olayların başlangıcı aynı Washington’da, Londra’da, New York’ta olduğu gibi çevre bilinci, şehrin yapılmasıyla ilgili, buraya bu bina yakışır yakışmaz kaygıları ile ortaya çıkan bir olay. Bu tip problemler başta demokratik ülkelerin, gelişmiş ülkelerin problemleri. Türkiye’nin problemleri buna benzer problemler haline geldi. Önce bunun bilinmesini isterim. Türkiye’nin problemleri, bu gösteriler, cinayetler, çok büyük işsizlikler, çok büyük anti-demokratik uygulamalar veyahut da diktatörlükle, otoriterlikle ilgili değil. New York’ta da Washington’da da göreceğiniz benzer sebeplerle başlayan olaylar. Önce bunu bilmenizi isterim.

Radikal

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiGezi Parkıİstanbulolay
Görüş Bildir