Koronaya Karşı 'Kelle Paça' Önerisiyle Çok Tartışılan Canan Karatay'dan Yeni Tavsiye: 'Gargara Yapın'

 > 
87PAYLAŞIM

'Çaya tereyağ atın' gibi sıra dışı önerileriyle gündem olan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, salgının ilk günlerinde yaptığı 'kelle paça' tavsiyesinin ardından çok eleştirilmiş ve uzun bir süre sessizliğe bürünmüştü. Prof. Dr. Karatay, bu sessizliğini "Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın" tavsiyesiyle bozdu. 

Anadolu Ajansı'na konuşan Karatay, bir kez daha salgın döneminde vücut direncinin artırılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Vücudu güçlendiren en önemli vitaminlerin başında D vitamini geliyor. D vitamini vücut için çok önemli. D vitamininin vücutta 100'ün üzerine çıkarılması gerekir. D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklarla da savaştığı gösterildi. Güneşten de alınabiliyor. Hastalıklı kişilerde, bilhassa virüs ve bakteri enfeksiyonu olanlarda D vitamini yüksek olduğu zaman hastalanmıyorlar, hastalansalar da çok hafif atlatıyorlar. Bu birçok çalışmada gösterildi. Ben uluslararası D Vitamini Konseyi üyesiyim."

"D ve C vitaminini yüksek tutun"

Yüksek doz C vitamininin de çok önemli olduğuna değinen Karatay, şunları kaydetti:

"2012'de yapılan bir çalışma, C vitamininin hakikaten akciğerlere birikmiş sıvıyı temizlediğini gösterdi. Koruyucu olarak bütün hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın, vücutlarında D ve C vitaminini yüksek tutmalarını her zaman öneriyorum."

'Sabah akşam karbonatlı suyla gargara öneriyorum"

Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli. C vitaminini ağızdan almak çok önemli. Ayda bir mutlaka D vitamini yaptırıyoruz. Bunlar virüslere karşı çok önemli. Deniz ve tuzlu su da çok önemli. Kalabalığa karışmıyorum. Alışverişimi de online yapıyorum."

Canan Karatay'ın 'kelle paça' tavsiyesine gelen eleştiriler 👇

Koronavirüs Hakkında Yanılan ve Milyonları Yanlış Yönlendiren İsimler: Kimisi Kelle Paça Önermiş, Kimisi Gen Farkından Türkler Etkilenmez Demişti - onedio.com
Koronavirüs Hakkında Yanılan ve Milyonları Yanlış Yönlendiren İsimler: Kimisi Kelle Paça Önermiş, Kimisi Gen Farkından Türkler Etkilenmez Demişti - onedio.com
World of Warcraft ile Kelle Paçanın Buluştuğu Fantastik Koronavirüs Tartışması - onedio.com
World of Warcraft ile Kelle Paçanın Buluştuğu Fantastik Koronavirüs Tartışması - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir