Koronavirüsten Korunmak İçin Fahiş Fiyattan Satılan Yüz Maskelerine Tonla Para Akıtmadan Önce Bu İçeriği Mutlaka Okuyun!

376PAYLAŞIM

Salgın için maske alışverişi yapmaya niyetlenenler buraya! Hastalıktan korunacağız diye kulağımıza çalınan yanlış bilgiler yüzünden cebimizdeki her kuruştan olmaya gerek yok.

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını (Covid-19) tüm dünyada büyük bir hızla yayılmaya ve sağlığımızı tehdit etmeye devam ediyor…

Şimdiye kadar 60’a yakın ülkede 89 binden fazla kişi enfekte oldu; salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bini geçti. Bahar aylarında bu sayılarda çok daha büyük bir artış yaşanması bekleniyor.

Tabii, salgının bu kadar hızlı yayılmasını engellemek adına önlem alınması şart. Biz de kendi imkanlarınızla alabileceğiniz önlemleri anlattığımız şu içeriği sizlerle paylaşmıştık👇

Koronavirüs Salgını İran'a Kadar Ulaştı: Virüsle İlgili Neler Biliyoruz, Korunmak İçin Ne Önlem Almalıyız? - onedio.com
Koronavirüs Salgını İran'a Kadar Ulaştı: Virüsle İlgili Neler Biliyoruz, Korunmak İçin Ne Önlem Almalıyız? - onedio.com

Ancak bu süreçte bilgi akışı tam anlamıyla kaosa dönüştüğü için kulaktan duyma bilgilerle alınmaya çalışılan önlemler, sanılanın aksine etkili olmuyor.

Hatta yarardan çok zararı dokunuyor da diyebiliriz.

Mesela koronavirüs ile birlikte herkesin kapış kapış aldığı ve sözde enfekte olmaktan koruyan yüz maskeleri…

Şimdilerde bu maskelere olan talep o kadar yükseldi ki, bundan bir ay önceki ile şu anki satış fiyatları arasında adeta uçurumlar var. Euro ve altın bile bu kadar değerlenmemişti, varın gerisini siz düşünün!

Uyanık satıcıların da fahiş fiyattan satmakta beis görmediği bu maskelerin hayatınızı kurtaracağını düşündüğünüz için o parayı mecburen veriyorsunuz ama buna hiç gerek yok. Çünkü yüzünüze maske takmak zorunda değilsiniz, hatta şöyle söyleyelim; maske takmamanız sağlığınız açısından daha iyi!

Maske takmanın sağlıklı insanlarda işe yaramadığını daha önceki içeriklerimizde de açıklamıştık aslına bakarsanız. Şimdi konunun biraz daha detayına girelim.

Daha önceki içeriklerimizde ameliyat maskelerinin yanlardan hava aldığı için virüsten korunmak adına pek bir işlevinin olmadığını söylemiştik. En etkili maskeler ise "N95" olarak bilinen maskelerdi. Yalnız bu maskeleri de sağlıklı olan kişilerin değil, enfekte olanların kullanması gerektiğini belirtmiştik.

Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi profesörü ve "Enfeksiyon Önleme Uzmanı" Eli Perencevich, virüsten korunmak için maske takmanıza gerek olmadığını hatta takılmamasının daha iyi olduğunu söylüyor.

"Sağlıklı bir bireyin maske kullanarak enfekte olmaktan korunacağına dair bir kanıt yok. Aksine, yanlış kullanım halinde hastalanma riskiniz daha da artar. Çünkü gün içinde yüzümüze çok sık dokunuruz, maske kullanımı bu sayıyı arttırır."

Gerçi ellerinizi önünüzde bağlayıp bütün gün hiç kıpırdamadan dursanız bile, sağlıklı olduğunuz müddetçe maske takmanıza gerek yok. Yani en azından dolaşmak için dışarıya çıkıyorsanız ve kimseyle yakın temasta bulunmuyorsanız takmanıza gerek yok.

Peki, yüz maskeleri hangi şartlarda kullanılmalı?

Öncelikle yüz maskesi ile koronavirüsün ağzınıza ya da burnunuza ulaşmasına engel olamıyorsunuz, her halükarda ulaşıyor. Zaten maskelerin tasarımı virüsün içeri girmesine engel olmaktan ziyade dışarı çıkmasını önlemek için yapılmış. 

Eğer hastaysanız ve dışarı çıkmanız gerekiyorsa yüzünüze maske takarak ‘dışarıdaki insanların hasta olmasını’ önleyebilirsiniz. Bunun dışında, hasta olduğunuz zaman sizinle birlikte yaşayan ev halkını hastalıktan korumak için evde maske takmanız gerekiyor. 

Tabii, bunlara ek olarak hasta bir yakınınız varsa ve sağlık ekipleri gelene kadar onunla ilgilenmek zorundaysanız, maske takmanız gerekir. Çünkü hastayla yakın temas halinde bulunduğunuz için siz de hastalık riski taşıyorsunuz. 

Ancak şöyle bir durum da söz konusu: Doğru kullanım halinde N95 tipi maskeler koronavirüsün asıl bulaşma yolu olan hava damlacıklarını engellemekte belli bir koruma sağlıyor. Enfekte biriyle yakın temas halinde olma olasılığınız varsa maske hastalığın bulaşma olasılığını azaltacaktır. Ama bu maskeyi kullanması gereken asıl kişiler de zaten sağlık personelleri ve hasta kişiler. Yani sizin için gerekli değl.

Bu süreçte alabileceğiniz en mantıklı önlem kişisel hijyeninize dikkat etmeniz olacaktır. Bol bol ellerinizi yıkayın ve insanlarla yakın temastan kaçının.

Maske kullanmak size yanlış bir güvenlik hissi vereceği için el yıkamaya muhtemelen dikkat etmeyeceksiniz ve maskeyi takıp çıkarırken sürekli yüzünüze dokunacaksınız. O yüzden maske takmak yerine ellerinizi yıkamanız sizi hastalıktan daha çok koruyacaktır.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahmut-hoca

O kadar boş ve yanıltıcı bir içerik ki... Bir kere kendi içinde verdiği bilgiler çelişiyor. Hem madem maske takmanın bir anlamı yok o halde neden virüslü hastlarla ilgilenen sağlık personeli maske takıyor. Onedio yazarlarının tıklanma kasmak için yazdığı flash tv tadında içeriklere güzel bir örnek olmuş. Bravo.

ufukdiyoki

"Hasta olsam neden ekstra çabaya gireyim maske falan takmam" Dışarıdaki herkes

kerem-sayin

maske virüsten korunmak için takılmıyor zaten..eşer virüsü kapmışsak ki ilk hafta belki belirtilerini bile göstermiyor, başka kişilere bu virüsü bulaştırmamak..e herkes böyle düşünüp maske kullanırsa enfeksiyon riski de bir nebze azalıyor..çok saçma bir içerik

alestatorni

Malesef kullananların çoğu hastalık kapmayayım diye kullanıyor.

safemod

Türkiye de Avrupa standartlarina göre satış var. N95 karşılığı FFP2 veya FFP3. Bu maskeler virüs için tasarlanmış değil. Genel olarak toz vb maddeler için. Virüsün tutundugu zerrecikleri damlaciklari filtreleyebilir.Başlı başına virüsü engelleyemez. O kadar para verdigimiz urunlerin isminin yaninda NR de varsa zaten tek kullanimliktir. En etkilisi yüzünüze aksirilmadigi sürece sürekli tertemiz tutulan bir el,toplu yerlerden izole bir tutum. Aldığımız ventilli maske fiyatları normal ücreti tanesi 2.5 ile 6 lira arasındaydi şimdi ise kim ne yazarsa o fiyat. Kutusu 20 lira olan içinde 50 tane bulunan muayene maskeleri 200 liradan bulunamıyor.

oznur-beyza-baklan

çok yanlış bilgi vermişlemaske onemli olmazmi ya enfekte olan kisiler takmali demis kim enfekte o beli deyil biri yuzune oksurse beklemedin anda bulasaxok sacma mantikli deyil aciklamalat bnc diylim ki takmadik enfekte olup olmadi beli deyil ken insanlarin ve enfekte olanlar taksa bile hemeki nefes yoluyla bulaşıyo ve maskenin kanalarindan gecrmiyo virus bizim takmamiz gerekir

Görüş Bildir